×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Има ли в Бургас мускетари и рицари, или как се става шампион-повелител на сабята (ВИДЕО)


Има ли в Бургас мускетари и рицари, или как се става шампион-повелител на сабята (ВИДЕО)
Да владееш до съвършенство психиката и реакциите си – това е най-ценното, на което се научават сабльорите, но пък им струва къртовски труд и изтощителни тренировки
12 Ноември 2020, Четвъртък, 16:12 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимки и видео: Георги РУСЧЕВ

Фехтовката се оказа предпочитан спорт наравно и от момчетата, и от момичетата

Има ли в Бургас мускетари и рицари? Флагман.бг ще Ви покаже добрия пример, който дава на децата ни един малко позабравен, романтичен и според всеобщото виждане – предимно джентълменски спорт, тъй като уважението към противника е закон. Да владееш до съвършенство психиката и реакциите си – това е най-ценното, на което се научават сабльорите, но пък им струва къртовски труд и изтощителни тренировки.

 Бургас произвежда шампиони по фехтовка и същевременно възпитава младежите в рицарски добродетели и ценности. Талантливите повелители на сабята от Фехтовален клуб „Корсар“ печелят медал след медал.

За успехите на над 100 младежи от клуба пред Флагман.бг разказа Георги Миланов, старши треньор на Фехтовален клуб „Корсар“, който е част от Фехтовална академия „Васил Етрополски“.

„Върнахме се с медали от турнира „Сабята на Етрополски“, който се проведе в София и лично Васил Етрополски – световният шампион по фехтовка, присъстваше на състезанието. За наша чест в основната дисциплина – при кадетите момичета нашият клуб игра на финал. Кристина Миланова и Михаела Николова бяха момичетата на финала, а Кристина спечели и беше наградена от Васил Етрополски, което за нас е голяма чест. Това е един от най-силните международни турнири, които се провеждат за кадети, с доста сериозно международно участие.

При момчетата до 14 години също имаме медалисти. Виктор Китенов стана трети, а Иван Колев и Никола Миланов влязоха в осмицата, което също е много добър успех и показател за нивото на състезателите в нашия клуб.

Жаклин Македонова стана трета при момичетата до 14 години. Отборно момчетата бяха на два туша от медал, там самият бой завърши с една много голяма драма.

Всички деца играха много добре и показаха ниво, което за в бъдеще сме оптимисти, че ще даде много добри резултати. Децата са доволни и това е благодарение на труда им“, гордее се треньорът по фехтовка Георги Миланов.  

Във Фехтовален клуб „Корсар“ тренират около 100 деца в различни групи – начинаещи, напреднали, основни състезатели. Първите поколения състезатели вече играят в турнири за юноши и мъже.

На последното държавно първенство преди месец при кадетите отборно са втори и при момичета, и при момчета. При 15-годишните отборно са втори също при момичета и при момчета.

„Най-доброто представяне отборно е при момчетата до 13 години. Това са Иван Колев, Виктор Китенов, Никола Миланов и Митко Тончев, които станаха държавни шампиони с много хубава игра. Веселин Вълев – до 12 години ни е държавен шампион. Има и безброй други класирания, но ние вече май не харесваме третите места, набрали сме скорост в победите. Като сабя при децата клубът ни е един от водещите в страната“, споделя Георги Миланов.

Той не крие, че клубът ежедневно се среща и с трудности. „Проблемът е с това, че фехтовката като спорт изисква добро оборудване, с което децата се предпазват от ударите. Специфична е настилката, която използваме, както и размерите на залата, в която тренираме. Оборудването ни е скъпо. Имаме такова, което е общо, но избягваме да го ползваме заради пандемията. Става трудно за децата да си осигурят екипи. За да бъде облечено за състезание едно дете, разходът е около 1000 лв. за всичко, което то трябва да си купи. На начинаещите ние помагаме, но рано или късно се налага закупуване на това оборудване, а клубът не може да си го позволи“, казва още Георги Миланов.

По думите му – една хубава фехтовална пътека струва хиляди евро. „Това също за нас е проблем – залата ни става тясна. Оборудването е специфично, не можем да се комбинираме с други спортове, за да практикуваме в една и съща зала. Все пак имаме подкрепа от Община Бургас и обещание, че проблемът ни ще бъде решен. Имаме уверението, че със завършването на новата зала „Арена Бургас“ ще бъдем настанени там“, добави Миланов.

Клуб „Корсар“ има отпуснато финансиране, което обаче не е достатъчно. „Само този месец сме били на четири състезания. Децата си поемат всички разходи – транспорт, хотели, такси за участие и т.н. В един семеен бюджет на фехтовач това все пак натежава.

Имаме желание от клуба да поемем разходите поне на децата, които правят добро класиране или са в националния отбор. Нямаме обаче такава възможност за момента и те си плащат“, каза старши треньорът на бургаските шампиони-сабльори.

Фехтовката се оказа предпочитан спорт наравно и от момчетата, и от момичетата в Бургаска област. „Досега момичетата имаха повече успехи, ако погледнем назад в годините. Момчетата обаче започнаха да изравняват резултатите. Най-хубавото е, че помежду си си помагат и завързват приятелства, които остават за цял живот“, изтъкна Георги Миланов и си пожела още нови медали и щастие за децата, които прославят Бургас.

България е известна в световната история с големите успехи на Васил Етрополски, който три пъти печели световната купа. През 1983 година сабльорът покорява върха, като става световен шампион на сабя във Виена. И до момента е единственият българин, избран за най-добър спортист на България.




В категории: Бургас , Спорт


Радостина ГЕОРГИЕВА Автор
Радостина ГЕОРГИЕВА
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Какво се случва с Краси Радков? Какво се случва с Краси Радков? 16/05/2026, Събота 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити 16/05/2026, Събота 20:20 0
3
Коментара по темата
3.
Claudette Morel
12.11.2020 18:13:07
0
0
До 1
Демек на "линия". :D
2.
Claudette Morel
12.11.2020 18:12:15
0
0
До 1
Демек на "линия" :D
1.
Ha
12.11.2020 17:04:15
0
0
Всички са онлайн
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Не правете тази грешка, ако искате издръжлив грим на бала Не правете тази грешка, ако искате издръжлив грим на бала Наблюдава се обаче и частично завръщане на тенденциите от 2016 година, които се характеризираха с тежък, матов финиш и силен контур, но днес те се прилагат в много по-омекотен и сияен вариант Босът на коледното градче в Бургас поиска да прибира наемите от обектите на Тройката и през лятото Босът на коледното градче в Бургас поиска да прибира наемите от обектите на Тройката и през лятото Плащал наем всеки месец, а можел да използва площада само през зимата, недоволства Веселин Велев Какво се случва с Краси Радков? Какво се случва с Краси Радков? Актьорът изглеждаше стряскащо отслабнал България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“ България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“ Наградите „Марсел Безансон“ отличават постиженията на участващите изпълнители и се връчват всяка година непосредствено преди големия финал  Трогателната история на Севда и нейната осиновена дъщеричка в Бригада нов дом Трогателната история на Севда и нейната осиновена дъщеричка в Бригада нов дом След поредица от тежки житейски изпитания, включително години неуспешни инвитро процедури, раздяла с партньора и оставане на улицата "с две чанти и кредит“ Затрупаха рекламна агенция с поръчки за портрети на Румен Радев Затрупаха рекламна агенция с поръчки за портрети на Румен Радев От министерства до общини всички искат „по-топъл“, „по-бащински“ и „евроатлантически“ Радев, "леко усмихнат, но без да изглежда либерален" Тайно общество докара жена до ръба, а тя призна: Исках да се самоубия Тайно общество докара жена до ръба, а тя призна: Исках да се самоубия Пострадали разказват за психотормоз, разбити семейства и загуби за десетки хиляди евро НАП: В момента дизелът е най-евтин за последните 40 дни НАП: В момента дизелът е най-евтин за последните 40 дни За последно горивото се е търгувало на по-ниска цена на 3 април, когато е струвало 1,71 евро за литър Шокиращо! Отвориха компютъра на Ивайло Калушев, откриха папка с чисто голи момченца Шокиращо! Отвориха компютъра на Ивайло Калушев, откриха папка с чисто голи момченца Прокуратурата, която ръководи разследването, не е давала официална информация от два месеца Турция предлага да се изгради военен тръбопровод за Румъния през България Турция предлага да се изгради военен тръбопровод за Румъния през България Конекторът трябва да осигури енергийните нужди на Източния фланг на НАТО
Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Животното е открито край датския остров Анхолт Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити Координационният щаб изрази благодарност към Международния комитет на Червения кръст за оказаната помощ и подкрепа при репатрирането на тленните останки САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение Американският министър на енергетиката Крис Райт обещава дипломатическо решение, но военна намеса остава опция Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Анкара под напрежение заради регионалните рискове и продължаващите икономически предизвикателства Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Българската изпълнителка впечатли с хитовото си парче и вече предизвиква вълна от реакции пред големия финал на „Евровизия 2026“ Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Националният отбор на ислямската република ще играе в Сиатъл при условие „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена Международни реакции и дебати за историческата достоверност и холивудската визия на Нолан Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Американският президент обсъди с китайския лидер Си Дзинпин оръжейната политика към Тайван и предупреди за рисковете от отделяне на острова МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия Новата стратегия предвижда полицаите и камерите да бъдат извадени от скритите места по пътищата, като фокусът се измести изцяло върху превенцията, а не върху механичното събиране на глоби Почина кучето, което победи времето, за да си отиде обичано Почина кучето, което победи времето, за да си отиде обичано Тъжната вест за неговата кончина бе споделена от последната му стопанка, която се е грижила всеотдайно за него до последния му дъх
Венци СТЕФАНОВ Венци СТЕФАНОВ Радев е най-голямото попадение, ако си генерал от авиацията, значи че си нещо много повече от другите Виц на деня Виц на деня - Муцка, аз съм спала с моя мъж 2 пъти, преди да се оженим. А ти?
- Аз към 20-тина, ама не знаех, че ще се ожените!
Виц на деня Виц на деня - Бабо, какво би предпочела - с*кс с млад мъж или локум?
- Ох, чедо, от къде зъби за локум на тази възраст!?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Страхувай се по-малко, надявай се повече. Яж по-малко, дъвчѝ повече. Говорѝ по-малко, казвай повече. Мразѝ по-малко, обичай повече
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори