×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Първият победител в "Личност на годината" за HelpKarma: Не може да се пренасочват пари, без да се питат дарителите!


11 Ноември 2020, Сряда, 09:33 ч.
Автор: Флагман.БГ

Прочетох официалното изявление на Фондацията. Казват се много неща, но по най-важните обвинения - почти нищо съществено, пише Михаела Стайкова

"Трудно ми е да пиша за този казус, защото лично аз съм ползвала HelpKarma и все още вярвам, че там има добри и безкористни хора. Надявам се да съм права". Така започва емоционалното послание на бургазлийката Михаела Стойкова - първият победител в "Личност на годината", дарител и благодетел. Младата жена публикува дълго писмо, в което засяга отговорът от ръководството на HelpKarma по повод репортажите за това, че от организацията са присвоявали част от дарените средства, за да раздават колосални заплати на служителите си. Ето какво още написа Стайкова:

Извършвам дейност в НПО сектора от 13 години. От септември 2017 съм на пълен работен в този сектор и все още доброволствам на места. За това време съм видяла и научила много. Едно от най-значимите неща, които все още уча е важността на правилата и границите. Те са там, за да осигурят сигурност и безопасност на всички страни, участващи в процеса, както и честност, прозрачност и доверие. 

Доверие. Нещо, което градя 13 години и над което треперя като над новородено. Крехко създание, което иска много грижа и внимание и сериозни принципи и морални устои, чрез които да се отглежда, които не трябва да се прекрачват.

Ралица Енева, ако четеш това - съжалявам, че ти и семейството ти минавате през това. За някои неща, мога да се съглася, но за други много сериозно се разминаваме по правата на морала. Надявам се детето ти да е добре и да получава грижата, която му е необходима. Моето вярване е, че си добър човек, който много е работил Helpkarma да е това, което е днес /за добрата й страна говоря/, но някъде по пътя някой те е заблудил/подлъгал или убедил да направиш компромис с някои неща. Прости ми ако греша. 

Прочетох официалното изявление на Фондацията. Казват се много неща, но по най-важните обвинения - почти нищо съществено. Натъжена съм и разочарована. 

1. Никой не отрича, че Платформата е спасила стотици човешки животи. Дори аз съм я използвала няколко пъти, за да помогна на децата без родители, с които работя в Уганда. Екипът на фондацията ми съдейства с всяка стъпка, бяха бързи и точни и съм им благодарна за добре свършената работа. Каквито пари съм събрала там са стигнали до стотинка при децата в Уганда. 

2. Съгласна съм, че е много трудно да се проследи за злоупотреби при тези кампании и съм сигурна, че екипът ви се е опитал да направи, каквото е могъл и каквото е било по силите му. Затова разбирам и този ексклузивен клуб, защото е много трудно да се проследи един бенефициент, който събира дарения от много места, какви суми от къде е събрал и дали ги ползва по предназначение. 

3. Не разбирам, защо сте отказали на майката, загубила дъщеря си, да дари на дете по неин избор, извън този клуб. Това остави в мен горчив вкус...

4. Не съм съгласна, че пари, дарени за една конкретна кауза, която е още активна, могат с лека ръка да се дарят на друга кауза, без да се питат дарителите. Тези хора са преценили, че даряват за нещо, което е важно за тях. Не може да се пренасочват пари, без да се питат дарителите. 

5. Съгласна съм, че вероятно имате нужда от голям екип, за да следите толкова много кампании. Беше ми даден отговор на този въпрос от бивш служител, на когото вярвам, който потвърди, че е огромен проект, а и са започнали да разширяват Платформата за чужбина /за още 9 други държави/.

6. Съгласна съм, че това, че работиш в НПО сектора не означава, че трябва да работиш безвъзмездно. Нито означава, че трябва да работиш за мизерна заплата. Да, всеки има сметки за плащане и всички трябва да ядем. Но трябва да има и някакъв таван. 

7. В отвореното писмо се казаха много неща, но не се обясни защо заплатата на Славчо е вечно плаваща. Защо? Двата най-важни въпроса за заплатата и за заема бяха неглижирани с лека ръка - като че ли нямат никакво значение. 

8. Основната валута, с която боравим в този сектор е "доверието". Има неща, които не трябва да се правят. Добре! Да кажем, че Славчо е незаменим кадър - създал е платформата и я е оптимизирал до това, което е днес. Аз не разбирам, но на мен, както и на много други хора, трябва да ни се обясни какво точно прави този кадър и защо трудът му струва толкова. Ако наистина е толкова ценен, със сигурност можете да предоставите обяснение за това. 

9. Нямам и обяснение за заема. Благотворителна организация не може да дава заеми на служителите си. Това мигновено срива доверието в целия сектор. Обяснението, което вие сте дали е, че понеже Славчо е създал и развил Платформата и е сърцето на Организацията, затова му е даден заем. Може. Ама не в този сектор. Когато си играете с доверието на хората в този сектор, това не повлиява само на вас, а на целия сектор и всички, зависещи от него хора в нужда. Това, което беше градено с години и което вие съборихте за един ден, ние останалите ще трябва да строим наново с двойно повече труд и усилия. Това решение за даване на заем е меко казано безотговорно. Като се комбинира с високата заплата на господина е просто абсурдно. 

10. Нямаше да е проблем, ако е в друг сектор, но сами знаете, че много хора отделят от залъка на децата си, за да дарят някъде и е безотговорно и цинично така да се борави със средства в НПО. 

11. В самото интервю имаше неща, за които няма как да не знаеш, да се объркаш или да не помниш: колко служителя имате? Давате ли заеми? Славчо получавал ли е еди каква си заплата? Някак си мисля, че ако аз по моя сметка получа 40 000 ще го забележа. Защо се изрекоха лъжи за тези неща и чак след като репортерът ви притисна, тогава се признаха? Ако няма нищо некоректно в тези заплати и заеми, защо не си ги отстоявахте и аргументирахте. Константин каза: "повече няма да правим така" относно заемите, а днес в изявлението му виждаме, че той все още си защитава тезата, че всичко това е ок. Последно, кое от двете е? Повече няма да правите така или е ок да правите така? 

Имам още въпроси и мога много да коментирам, но ще спра дотук. За много неща мога да ви защитя, но има три сериозни казуса, за които ми трябват адекватни обяснения: Защо се лъжеше по време на интервюто? Защо заплата на Славчо е плаваща всеки месец? Защо мислите, че е редно да се дава заем на служител с пари на Организацията, било то пари за административните ви разходи? 

Правилата и границите са там, за да ни пазят - всеки един от нас, част от това общество. Те градят сигурност и доверие. С действията си вие разрушавате тази сигурност и доверие. Годината беше тежка за всички ни и тепърва предстоят по-тежки месеци. Решенията, които сте взели са неразбираеми за мен. Искам аргументирани и детайлни обяснения за важните въпроси! Липсват ми морални правила! Прекрачени са сериозни граници! Разочарована съм. Очаквах истината.

P.S.: Константин, ти си основател на HelpKarma. Да си лидер носи огромни позитиви, но и най-голямата отговорност! Ако всичко това е укриване на данъци, лоши и прибързани решения и мърляво счетоводство, излез и като лидер поеми вината. Защото, ако твоите хора /включитено Славчо и Рали/ са невинни, както ми беше споделено от трето лице, е редно да си честен до болка и да спасиш, ако не Платформата, то поне репутацията на служителите си!”


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Тервел ИЛИЕВ Арест и изземване на наркотици в Бургас Арест и изземване на наркотици в Бургас 13/01/2026, Вторник 08:21 0
България Всички новини
Шот зехтин всеки ден води до различни здравословни ефекти Шот зехтин всеки ден води до различни здравословни ефекти Има доказани ползи от маслиновото масло при умерена употреба, но приемът му като „шот“ може да не е оптимален Номинация за "Личност на годината 2025": Зоя Калафатева - за кампанията "Нов роял за талантите на Бургас" Номинация за "Личност на годината 2025": Зоя Калафатева - за кампанията "Нов роял за талантите на Бургас" Зоя Калафатева е отличена от ръководството на Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ Кметът на Царево Марин Киров даде старт на серия от големи проекти, които ще променят курорта Лозенец Кметът на Царево Марин Киров даде старт на серия от големи проекти, които ще променят курорта Лозенец Асфалтиране на улици за 2,5 млн. евро, велоалеи и нов площад ще има в курортното селище Изкуственият интелект преценява кредитоспособността ни – какво трябва да знаем? Изкуственият интелект преценява кредитоспособността ни – какво трябва да знаем? Как технологиите на изкуствения интелект променят традиционния процес на оценка на кредитоспособността България отбелязва 163 години от рождението на безпощадния критик на обществените пороци - Алеко Константинов България отбелязва 163 години от рождението на безпощадния критик на обществените пороци - Алеко Константинов Паметта на Щастливеца ще бъде почетена пред паметника му на булевард „Витоша“ в София Номинация за Личност на годината 2025: Любомир Георгиев, който въведе Великите българи в бургаските училища Номинация за Личност на годината 2025: Любомир Георгиев, който въведе Великите българи в бургаските училища Първоначалната идея е лимитирана серия тениски с ликовете на средновековните ни владетели, но инициативата му прераства в невиждана досега родолюбива лична кауза Беба от "Биг Брадър" стана сватовница в „Черешката на тортата“ Беба от "Биг Брадър" стана сватовница в „Черешката на тортата“ Бургазлийката търси мъж на една от най-големите скандалджийки в къщата на „Големия брат“ Чалгаджийките вдигнаха здраво цените, Преслава и Анелия вече струват по 10 хил. евро на вечер Чалгаджийките вдигнаха здраво цените, Преслава и Анелия вече струват по 10 хил. евро на вечер Хонорарите на изпълнителите, свързани с лейбъла „Пайнер“ са повишени с между 20 и 40 % Експеримент на Флагман.бг: Възможно ли е от 5 евро да направим 10 само с вода и спирт Експеримент на Флагман.бг: Възможно ли е от 5 евро да направим 10 само с вода и спирт Видео в социалните мрежи предизвика бурни реакции сред потребителите 6 партии влизат в парламента, ПП-ДБ съкращават разликата с ГЕРБ 6 партии влизат в парламента, ПП-ДБ съкращават разликата с ГЕРБ Проучване показва, че основните политически сили са в жестока конкуренция, а две партии водят ожесточена борба за трето място
Минесота и Илинойс атакуват в съда действията на администрацията на Тръмп Минесота и Илинойс атакуват в съда действията на администрацията на Тръмп Щатите обвиняват Министерството на вътрешната сигурност в нарушения на Първата поправка и прекомерна употреба на сила при имиграционни акции   „Hey Iran!“ е предупреждение, което идва от миналото „Hey Iran!“ е предупреждение, което идва от миналото Разговор за картината, историята, бъдещето и ясновидството, Доналд Тръмп и моментите, в които тя се повтаря  Иран се готви за война със САЩ, 500 протестиращи убити Иран се готви за война със САЩ, 500 протестиращи убити Синът на шаха оглави протестите, но няма да се върне в Иран: Реза Пехлеви и битката за власт Снеговалежите и силният вятър отмениха над 100 на летището в Истанбул Снеговалежите и силният вятър отмениха над 100 на летището в Истанбул Зимни условия затрудняват транспортната система в Турция, училища затварят заради снеговалежи и студено време Ендокринолог обясни дали трябва да пием топла вода сутрин на гладно Ендокринолог обясни дали трябва да пием топла вода сутрин на гладно Експертът посочва връзката между дехидратацията след сън и метаболитното здраве Великобритания обмисля забрана на X заради злоупотреба с АI и създаване на сексуално насилие  Великобритания обмисля забрана на X заради злоупотреба с АI и създаване на сексуално насилие  Разследване на Ofcom поставя под въпрос бъдещето на платформата, докато Илон Мъск определи хода му като „фашистки“ Метафизичният световъртеж на Мураками, който никога не се разплита докрай Метафизичният световъртеж на Мураками, който никога не се разплита докрай Нежната меланхолия на майстора на съвременната японска литература Гръцката полиция издирва българка - майка на три деца, изчезнала от курорта Воница Гръцката полиция издирва българка - майка на три деца, изчезнала от курорта Воница Сигналът е подаден от съседи, а разследването включва няколко версии, включително и принуда от бившия ѝ съпруг За първи път се проведоха молебени в руски църкви срещу абортите За първи път се проведоха молебени в руски църкви срещу абортите Руската православна църква въведе нова практика  за ежегодни молитви за вразумяване на жените, решили да прекъснат бременността Доналд Тръмп: Отбраната на Гренландия е две кучешки шейни Доналд Тръмп: Отбраната на Гренландия е две кучешки шейни Искам да сключа сделка по лесния начин, но ако не стане, ще го направим по трудния, допълни той.
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Украйна няма козове срещу Русия, имат само мен! Виц на деня Виц на деня - По какво си приличат индианците и жените?
- Почнат ли много да се гримират, голям лов ще падне.
Виц на деня Виц на деня - Господине, това "Обичам те" не беше за вас!
- Късно е вече, жена ми те търси... за всеки случай напусни града...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Какво е егоист? Това е човек, който мисли повече за себе си, вместо за мен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори