Армения сключи мир с Азербайджан и загуби територии в Нагорни Карабах
По-рано лидерите на Русия, Армения и Азербайджан приеха съвместно заявление за прекратяването на огъня
Арменският премиер Никол Пашинян подписа съвместно изявление с президентите на Азербайджан и Русия Илхам Алиев и Владимир Путин относно прекратяването на военните действия в Нагорни Карабах. Той нарече решението си „трудно за себе си и за всички нас“, но най-доброто в настоящата ситуация.
Страните се договориха за пълно прекратяване на огъня в Нагорни Карабах, считано от 00:00 часа на 10 ноември. Армения и Азербайджан спират на окупираните позиции, докато обменят военнопленниците и телата на убитите. Всички транспортни възли в Нагорни Карабах са деблокирани.
Според прессекретаря на руския президент Дмитрий Песков работата по споразуменията за прекратяване на огъня е започнала много преди инцидента със сваления руски хеликоптер Ми-24. В същото време Путин изрази увереност, че споразумението ще създаде условия за дългосрочно уреждане на конфликта.
Азербайджан ще получи контрол над четири региона. В съответствие със споразуменията до 20 ноември регионът Агдам и териториите, държани от арменската страна в регион Газах, се връщат на Азербайджан. Освен това до 15 ноември Армения ще прехвърли района Келбаджар, а до 1 декември - района Лачин. В същото време коридорът Лачин, широк пет километра, остава за арменската страна за комуникация с Нагорни Карабах.
Освен това Азербайджан запазва позициите си, завоявани по време на активни военни действия, включително град Шуши, разположен на 10 километра от столицата на непризнатата Нагорно-Карабахска република (НКР).
Бежанците ще трябва да се върнат в региона и околните райони. Процесът ще се ръководи от Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците.
В Нагорни Карабах ще бъдат въведени руски миротворци. Военният контингент ще се състои от 1960 военнослужещи, 90 бронетранспортьори, 380 единици автомобилна и специална техника.
След подписване на примирието в столицата на Армения избухнаха протести, като част от недоволните нахлуха в парламента и започнаха да трошат. Пострада председателят на Народното събрание, а премиерът Пашинян се закани да накаже сурово виновните.
Невиждан прецедент на 4-ти юли: Отмениха парада във Вашингтон заради убийствен ад от 45 градуса!
Паника в Стара Загора! Огромен жълт питон изпълзя на детска площадка
Отказва ли се от футбола Лука Модрич
Мачкай, Гришо: Ето кога може да гледате днешната му среща на Уимбълдън - програмата започна шокиращо
Все още без следа от второто издирвано дете в Струма
Тъмната страна на зодия Близнаци: Какво се случва, когато се ядосат
Идва невиждана жега: Температурите скачат до бруталните 43 градуса
Цолов изпревари най-големия си съперник в последната обиколка, за да звучи "Мила Родино" - какво каза след финала
Бургаска воля - талант от града втори на Балканите след драма
Володимир Зеленски поздрави САЩ
Никола Цолов с шедьовър във Формула 2 - води за титлата
Над 150 арестувани в Гърция заради пожари
