Около 1,5 млн. българи не обръщат внимание на мерките срещу коронавируса
Мерките срещу коронавируса закъсняха, правителството трябва да е по-категорично в налагането им, смята бившият здравен министър Мими Виткова
Не сме дисциплинирани, в България около 1-1,5 милиона души не обръщат внимание на мерките. Това са преобладаващо активни хора, които стават средство за пренасяне на инфекцията. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев по БНТ. Според него медиците са се научили да лекуват по-добре коронавирусната инфекция, смъртността спада и има по-адекватни протоколи за извънболничната и болничната помощ.
13% от заразените с коронавирус се хоспитализират, но много по-бързо нараства броят на заразените. В болница влизат хора, които са достатъчно тежки - с нужда от венозна медикаментозна терапия и такива, които имат нужда от обдишване.
„Ако малко повече обяснявахме защо трябва да се носят маски, щеше да е много по-логично хората да спазват мерките“, каза Симидчиев. По думите му трябва по-малко да се говори за цифрите, а много повече да се говори за това защо се предприема дадена мярка.
Здравната система все още се справя, легла можем да разкрием повече, но не може бързо да се реагира с кадровия състав, тъй като един лекар се създава след 11 години обучение и практика. Трябва да мислим с хоризонт 10 години напред, призова Симидчиев.
Според бившия здравен министър Мими Виткова с „боязливите и половинчати мерки ще изпуснем нещата напълно от контрол“. За нея предприетите през октомври мерки са закъснели, а тенденцията за увеличаване на заразените е била забелязана още през септември. Виткова отбеляза, че вирусът ни е дал луфт от време през лятото да се осъзнаем и да се подготвим, но малко е било направено. Тя даде пример със студентите шестокурсници да бъдат подготвени поне да бъдат медицински сестри в отделенията - нещо, което не е се е случило.
„В момента ние, не само българите, но и целият свят, забавяме процеса, за да стигнем до ваксина, но има много въпросителни след това - колко ефективна ще е тази ваксина, колко ще трае имунитетът от нея“, предупреди Виткова в коментара си пред bTV.
Тя смята, че много тежък медицински проблем се политизира и в момента не е ясно с вируса ли се борим, или със себе си. Ситуацията в момента е, че вирусът ни води, а не ние него.
Бившият здравен министър очаква налагане на още мерки. По думите й няма нужда да пренасяме чуждите реалности, имаме си собствени реалности, които са много тревожни.
„В тази обстановка е нужно лидерство, нужно е да се налагат непопулярни, но добре артикулирани мерки“, каза Мими Виткова, която се пита къде е премиерът в случая. Като пример тя даде останалите страни, където именно мерките се артикулират от лидерите: премиерът излиза и си поема отговорността.
Нужно е и всеки да се лиши от нещо и това не е чак толкова драматично, обясни Виткова и посочи като пример някои общества, които не са излизали от тези мерки - като Китай например. "От едната страна е животът на нашите лекари, от другата страна са удоволствията на нощните заведения - като граждани трябва да изберем“, каза тя.
Как танцува всяка зодия на парти
Манчестър Сити има нов мениджър
Рут Колева със силен коментар за Дара
Как танцува всяка зодия на парти
19/05/2026, Вторник 21:00
0
Бленджини разполага с лукс, какъвто няма никой в България
Съкрушителен удар в Джирото
Крисия с коментар след триумфа на Дара на "Евровизия"
Домашна пица за начинаещи - лесна стъпка по стъпка рецепта
Зловеща находка на брега на Струма - изплува женски труп
Голяма драма с Гришо на "Ролан Гарос"
Дара с изненадващ ход след "Евровизия"
Локърите превзеха България, ето как автоматичните шкафчета ще променят куриерската индустрия
Двама откраднаха 100 000 евро и ги изхарчиха за кредити и дрога
