Колегията на Гешев ще предлага европрокурорите на Кьовеши - БСП роптае, ДПС се цепи... уж
Парламентът одобри предложението на правителството на първо четене
Парламентът одобри спорно предложение за начина на избиране на европейски делегирани прокурори от страна България. Те трябва да работят в новата Европейска прокуратура, ръководена от прочутата румънка Лаура Кьовеши.
Правителството предложи законопроект, според който Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще извършва подбора на кандидатите. Това предизвика остра реакция от страна на БСП. Според тях по-удачно е Пленумът на ВСС да излъчва европейските прокурори. Социалистите разкритикуваха и липсата на критерии, по които ще се предлагат кандидатите.
Според депутата от БСП Крум Зарков, има голяма вероятност европейските прокурори от България да бъдат излъчени от спорната система на специализираното правосъдие. Той предупреди, че може да се стигне до срамна ситуация кандидатите ни да бъдат отхвърлени от Брюксел, където ще се взима окончателното решение.
Управляващите обаче защитиха поправките, като подчертаха, че БСП могат да предложат промени на второ четене.
От ДПС пък не взеха участие в дебата. Партията на Доган и Пеевски е считана за задкулисен играч с голямо влияние в прокуратурата и върху главния прокурор.
Любопитното е, че ДПС се разцепиха при гласуването – 6 подкрепиха законопроекта, а 7 бяха „въздържал се“. Това се случва изключително рядко в дисциплинираната партия на Доган и вероятно става въпрос за „театър“ за пред публиката.
Прокурорската колегия на ВСС се ръководи от главния прокурор – в случая Иван Гешев, и на практика гласува изцяло в синхрон с неговите желания.
Промените пък се правят в Наказателно-процесуалния кодекс, а чрез преходни и заключителни разпоредби - и в Закона за съдебната власт.
Мъртви делфини изхвърлени от морето край Варна и Слънчев бряг
„Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia
Бритни Спиърс се призна за виновна за опасно шофиране след алкохол и наркотици
Три жертви на хантавирус на круизен кораб, СЗО уверява: Рискът за общественото здраве остава нисък
Гласуват разчетите, условията и лимитите за уреждане на бюджетните отношения
Какво се случва с парите ни, ако банката фалира
Светофарът на ключово кръстовище в Бургас ще бъде извън строя заради ремонт
75 000 автомобила излизат от София за Гергьовден: Огромен трафик по основните автомагистрали
Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности
Варненските пожарникари почетоха героите си и поискаха по-добра защита
Дадоха ход на делото срещу Станимир Хасърджиев за наркотици, порнография и сексуални престъпления
Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат
