Бюджет 2021 бил рационален и полезен за хората, а не разоряващ
Икономическият министър Лъчезар Борисов отговори на критиките на президента Румен Радев
Бюджет 2021 е първият рационален, насочен към хората и икономиката бюджет. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Той отговори на критиките на президента Румен Радев, че бюджетът за догодина е разоряващ.
Министърът се е самоизолирал в дома си и е под домашна карантина, въпреки че PCR тестът му е отрицателен.
Според Борисов намалената ДДС ставка за заведенията, въведена като антикризисна мярка, вече е дала положителни резултати.
Бюджетът не е разоряващ, заяви той.
„Бюджетът трябва да го гледаме и успоредно със средствата от ЕС. Има много средства за бизнеса“, подчерта министърът.
„Когато говорим за бюджет и социална и здравна сфера и за образователна, вярвайте ми, че инвестираме в бъдещето и в нашата икономика. В такава криза ако нямаме хора и човешкия капитал, ние няма да имаме икономика. Призовавам гражданите да спазват противоепидемичните мерки“, отбеляза Лъчезар Борисов.
За това дали ще затварят ресторанти и други заведения, министърът на икономиката коментира, че това трябва да бъдат решения на оперативните щабове по места, както и на щаба към министъра на здравеопазването.
„При първото затваряне направихме доста сериозни неща – търговските вериги да бъдат отворени, осигурихме всички необходими неща за нашите лекари, доставихме и лекарства“, припомни Борисов.
Разполагаме с голям пакет от мерки, които са хоризонтални. Доколкото знам от Асоциацията на заведенията с в контакт с министъра на труда и социалната политика и темата за тяхното подпомагане предстои да бъде дискутирана, обясни още министърът.
Според него намаляването на ДДС за тази сфера е било добра мярка, особено за летния сезон. „Видяхме запазване на работни места и ефект по линия на изсветляване на бизнеса, имаше дори увеличаване на приходите от данъци и тази мярка даде своя ефект. Това запази икономиката ни в добра кондиция“, обясни Лъчезар Борисов.
Бащата на Трифонова от "Хелс Китчън" коментира за пръв път участието ѝ личните драми в шоуто
Близкият до Пеевски шеф на РИОСВ-Варна бе уволнен
Млада жена загина след падане от 8 етаж на жилищен блок в Пловдив
Любо Киров обяви връзката си с актьора Боян Арсов по време на пътуване до Париж
Все повече деца поръчват наркотици онлайн, твърдят от Агенция "Митници"
С вой на сирени ще почетем паметта на Христо Ботев утре
Месец май най-кървавият на пътя, 168 души са загинали от началото на годината
Пиян мъж нападна екип на Спешна помощ във Варна
Морската вода в турския курорт Алания става опасна
Рекордните 900 участници ще стартират в най-голямото състезание по крос триатлон в България „Лъвско сърце“
Хартиените трудови книжки официално остават в историята от днес
България участва в Конгреса на Инициативата „Три морета“ в Люблин

За няколко дни в министерството сътвори гаф след гаф