×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • НАП: В момента дизелът е най-евтин за последните 40 дни
  • Румен Радев заминава на първа визита, среща се с Фридрих Мерц
  • Куба укрепва отбраната си с руски дронове на фона на напрежение със САЩ
  • Медузи заляха популярни курорти в Гърция
  • Част от София ще остане без вода през следващите пет дни
  • Българският национал Мартин Георгиев официално вдигна шампионския трофей с АЕК Атина
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Болните от COVID-19 страдат половин година от задух и кашлица


Болните от COVID-19 страдат половин година от задух и кашлица
Установено е, че с 25% се увеличава броят на заразените с COVID-19 две-три седмици, след като децата тръгнат на училище, каза проф. Коста Костов
29 Октомври 2020, Четвъртък, 08:59 ч.
Автор: Флагман.Бг

Малките деца трябва да ходят на училище, защото затварянето на класните стаи води до голям стрес, каза проф. Коста Костов

Установено е, че пациентите с COVID-19, които са преживели по-тежко болестта, страдат половин година от задух и кашлица. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия  пулмологът от столичната УМБАЛ „Света Анна“ проф. Коста Костов.

„Установено е, че близо 97 % от пациентите, които напускат болниците с тежки форми от болестта страдат от различни симптоми. Не по-малко от пет са те. Достигат до 30. Най-често хората, които са се излекували от COVID-19, се оплакват от проблеми с дихателната система. Наричат това продължителен COVID, който има четири синдрома и трябва да се научим да живеем с него“, обясни професорът. 

Водещ е белодробният, при който пациентите се оплакват от кашлица, от остатъчен недостиг на въздух, добави той.

Проучванията сочат, че не по-малко от 50% от пациентите имат един или повече симптоми до към шестия месец, уточни Костов. 

Той съобщи шестима от пациентите в болницата, в която работи, са в реанимация. Това е една от най-натоварените болници за пациенти, страдащи от COVID-19, заяви пулмологът.

„Данните от проучване в 131 страни показват, че най-голям ефект при либерализацията на мерките върху разрастване на една епидемия има отварянето на училищата и даването на възможност на хората да се събират на обществени места. Процентът на увеличаването на броя на заразените от това либерализиране на мерките е над 25“, добави той.

„Подобен ефект се наблюдава от 2 до 3 седмици след отпускането на мерките. Сега виждаме, че след започването на училището, след няколко седмици започването на случаите. 13 пъти са нараснали през последния месец в сравнение с края на септември“, изтъкна професорът. 

„Решението за дистанционното обучение е добро, защото по-малките деца са оставени на училище. Мисля, че те била преживели най-тежкия стрес при затварянето на училищата. Колкото по-малки са, толкова по-добре е да бъдат обучавани присъствено в класовете. Така ще им спестим тежък стрес.  Едно цяло поколение деца ще живее при такива условия“, добави той. 

„Това ще се отрази не само на тяхното на тяхното образование, но и на израстването им като личности и на социалното им адаптиране. Затова малките деца трябва да ходят на училище“, каза още проф. Коста Костов. 
 


В категории: COVID-19


1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Риск от змии: Какво да направим при ухапване Риск от змии: Какво да направим при ухапване 18/05/2026, Понеделник 22:35 1
Тервел ИЛИЕВ Спагети с доматен сос и босилек: Класическа паста Спагети с доматен сос и босилек: Класическа паста 18/05/2026, Понеделник 22:10 0
Тервел ИЛИЕВ Дара е футболен фен, ето за кой гранд вика Дара е футболен фен, ето за кой гранд вика 18/05/2026, Понеделник 21:45 1
Тервел ИЛИЕВ Насоки за щастлив живот според вашата зодия Насоки за щастлив живот според вашата зодия 18/05/2026, Понеделник 21:20 0
Тервел ИЛИЕВ Хантавирус се появи до България Хантавирус се появи до България 18/05/2026, Понеделник 20:55 1
Тервел ИЛИЕВ Ангела Меркел: Не подценявайте Путин Ангела Меркел: Не подценявайте Путин 18/05/2026, Понеделник 20:30 2
Тервел ИЛИЕВ Нанесен е огромен удар в Джирото Нанесен е огромен удар в Джирото 18/05/2026, Понеделник 19:40 1
Тервел ИЛИЕВ Съвети според зодията: Любов, кариера и здраве Съвети според зодията: Любов, кариера и здраве 18/05/2026, Понеделник 19:15 0
Тервел ИЛИЕВ Шакира спечели битка за 60 млн. долара Шакира спечели битка за 60 млн. долара 18/05/2026, Понеделник 18:59 0
1
Коментара по темата
1.
Селянин
29.10.2020 09:19:57
2
4
Ако някой си мисли, че гимназистите и студентище ще си седят в къщи когато са на дистанционно обучение или учителите ще се счупят да носят маски докато са в учителската е много далеч от истината.
Нищо не може да промени манталитета на основната част от населението. След десетина дена започва интересното, докато се стопли отново лятото.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Дънди спечели автомобил от „Като две капки вода“ и го дари на болен от рак Дънди спечели автомобил от „Като две капки вода“ и го дари на болен от рак Той взриви публиката с изпълнение на Highway to Hell на AC/DC Невиждан наплив на туристи към България заради Дара и "Бангаранга" Невиждан наплив на туристи към България заради Дара и "Бангаранга"  Хотелите бият рекордите по резервации, докато страната се готви за домакинството на Евровизия догодина Властта реже заплати, а синдикатите готвят протести заради свиването на държавната хранилка Властта реже заплати, а синдикатите готвят протести заради свиването на държавната хранилка Премиерът обеща премахване на механизмите за увеличаване на възнагражденията на всички изборни длъжности и ревизия на получаваните средства в държавните дружества и бордове Пловдив влиза в битка с Бургас и София за „Евровизия“ Пловдив влиза в битка с Бургас и София за „Евровизия“ Кметът Димитър Николов продължава да смята, че морският град е най-подходящ  Шакира спечели битка за 60 млн. долара Шакира спечели битка за 60 млн. долара Певицата не е била данъчен резидент в Испания през 2011 г. 14-годишна родилка в тежко състояние е транспортирана с медицински хеликоптер до София 14-годишна родилка в тежко състояние е транспортирана с медицински хеликоптер до София Пациентката първоначално е приета в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търново, където е проведена спешна оперативна интервенция и интензивно лечение „Бангаранга“ взривява двореца в София: Посрещат утре там Дара като царица „Бангаранга“ взривява двореца в София: Посрещат утре там Дара като царица Премиерът Румен Радев пък иска от ресорните министри сметката за домакинството на „Евровизия“ Какви изисквания трябва да покрием за организацията на Евровизия догодина Какви изисквания трябва да покрием за организацията на Евровизия догодина Изискванията към залата също са строги - тя трябва да бъде предоставена на екипа на EBU поне 6 до 8 седмици преди финала   Ергенката Венета се оплака от годеника си - станал наркоман и затънал в дългове Ергенката Венета се оплака от годеника си - станал наркоман и затънал в дългове Мъжът до Венета Костова започнал да употребява наркотични вещества и да става агресивен, оплака се участничката от първи сезон на "Ергенът" Триметров монумент на светите братя Кирил и Методий вече се извисява в центъра на Поморие Триметров монумент на светите братя Кирил и Методий вече се извисява в центъра на Поморие Идеята за паметника бе на твореца и почетен гражданин на морския град Милчо Талев
Румен Радев в Германия за инвестиции, а Мерц поиска преговори с Русия и САЩ Румен Радев в Германия за инвестиции, а Мерц поиска преговори с Русия и САЩ Заедно може да отворим нова страница в нашите отношения, да допринасяме много повече за стратегическата автономия на Европа, каза премиерът ни Мъжът, помел с автомобила си минувачи, нарича християните "негодници" Мъжът, помел с автомобила си минувачи, нарича християните "негодници" Министерството на транспорта свързва нападението с имиграцията   Учени: Нека заразяваме хората чрез генномодифицирани кърлежи, за да не ядат месо Учени: Нека заразяваме хората чрез генномодифицирани кърлежи, за да не ядат месо Двама професори от Мичиган смятат, че глобалното затопляне може да се пребори само чрез вкарване в човек на алфа-гал синдром Иран иска да контролира и световния интернет Иран иска да контролира и световния интернет Ислямската република възнамерява да таксува най-големите технологични компании в света Как една държава превърна ресурсите си в бъдеще, а не в корупция Как една държава превърна ресурсите си в бъдеще, а не в корупция Вижте тази история от Норвегия  Турция изпраща нов кораб да търси газ в Черно море Турция изпраща нов кораб да търси газ в Черно море „Йълдъръм“ започва първата си оперативна мисия на кладенеца „Тюркали-16“ с цел увеличаване на добива и развитие на енергийните ресурси Жозе Моуриньо поема Реал Мадрид Жозе Моуриньо поема Реал Мадрид "Белите" ще платят на настоящия клуб на Моуриньо - "Бенфика", обезщетение за предсрочното прекратяване на договора му в размер на 6 милиона евро Халваджиян за Дара: Спомням си, че на кастингите през 2015 г. имах една забележка към нея Халваджиян за Дара: Спомням си, че на кастингите през 2015 г. имах една забележка към нея Единствената му забележка тогава е била, че има много високо самочувствие, което според него трябва да бъде подкрепено с реални постижения Блок се превърна в сауна: 45 градуса, течове и високи сметки Блок се превърна в сауна: 45 градуса, течове и високи сметки Ситуацията продължава вече 2–3 месеца и поражда опасения, че влагата може да се разпространи по етажите и да засегне електрически инсталации Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме Танцът му със стола в Евровизия се превърна в меме Вижте какво каза Кристиан Тарче
Петър ГАНЕВ, икономист Петър ГАНЕВ, икономист Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат... Виц на деня Виц на деня Влизат двама в бара. Единият пита другия:
- Какво ще пиеш?
- Каквото и ти.
- Барман, дай две бири.
- Тогава и за мен две.
Виц на деня Виц на деня Блондинка започва да готви и изпада в истерия. Мъжът и я пита:
- Скъпа, какво се е случило?
- Вадя от хладилника ледчета, сложих ги в тенджерата с вода, а сега не мога да намеря нито едно!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори