Отпускат 2.5 млн.лв. за ученически стипендии на 73 училища в България
Със средствата ще се насърчава развитие на образователната система и насърчаването на учениците да постигат все по-големи успехи
Над 2.5 млн.лв. отпусна Министерски съвет за стипендии в 73 училища от общо 34 области, чиито възпитаници се представиха блестящо на изминалите държавни зрелостни изпити. Сумата се отпуска за следващите 5 години, а средно всяко учебно заведение ще получи по около 34 500 лв. Средствата ще бъдат отпуснати на тези училища, който през юни имаха най-добри резултати на матурите по български език и литература и математика.
Най-добре на изпитите в Бургас вероятно ще са ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, ПГНЕ „Гьоте“, ПГАЕ „Гео Милев“, ГРЕ „Г.С.Раковски“, ПГЧЕ „Васил Левски“, Търговската гимназия, и ПГСАГ „Кольо Фичето“, възпитаници на които имаха пълни отличия на изпитите. В морския град имаше общо 103 пълни шестици, което постави Бургас на второ място по успех в страната на Държавните зрелостни изпити. Списъкът с отличените училища, които ще получат част от отпуснатите средства обаче засега не е публикуван.
С решението на Министерски съвет днес и отпускането на въпросните средства ще се даде възможност на училищата да провеждат политиките си за повишаване качеството на образованието, което е основен акцент в програмата на Министерството на образованието. За момента обаче не е ясно дали всяко от отличените 73 училища в България ще получи равен дял от отпуснати средства или те ще бъдат разпределени в зависимост от общия успех на ДЗИ.
Ще продължат ли бурите? Ето прогнозата за 23 юли
Историята на опожарения Анхиало събира в Поморие три града от две държави
Спират тировете по „Тракия“ и „Струма“, вижте часовете
Таня Христова за нощния шум край блок Здравец: Когато няма решение, всички сме потърпевши
Подробности за драмата с 3-годишното дете и крокодилите
Съдът вкара зад решетки жена, за която прецени, че лъже за изнасилване
Жестока съдба: Баща осакатен на пътя, минути по-късно друга катастрофа отне живота на 6-годишния му син
Познат на полицията нанесе брутален побой в центъра на София
Кошмар: Мъж падна от 12-ия етаж върху млада жена и я уби
Известна инфлуенсърка и гаджето ѝ намерени разстреляни
Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро
Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID
