×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Избират 12 кметове на кметства в страната, сред тях и в поморийското село Бата
  • Слънце с температури до 30° днес
  • Фериботът Свищов - Зимнич преустановява работа за неопределен период
  • Отровна риба балон във водите на Егейско море край Атина и Централна Гърция
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Депутатите измислиха ново престъпление: До 10 години затвор за превоз на пътници без разрешение


Депутатите измислиха ново престъпление: До 10 години затвор за превоз на пътници без разрешение
Иглика Събева и група народни представители от ГЕРБ са вносители на шокиращата поправка в... Кодекса за търговското корабоплаване
28 Октомври 2020, Сряда, 12:22 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Управляващите и опозицията не стигнаха до единно мнение дали поправката засяга и споделените пътувания

Нерегламентираният обществен превоз на пътници стана престъпление. Това прие на второ четене Народното събрание (НС).

Който извършва обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е, гласи едната поправка в Наказателния кодекс (НК).

Когато обаче деянието е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за неговото осъществяване, или чрез използването на неистински или преправен документ или на документ с невярно съдържание, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от 5 до 15 хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния, приеха още депутатите.

Любопитен момент е, че поправката е предложена на второ четене от депутати от ГЕРБ начело с Иглика Иванова-Събева през заключителните разпоредби на... промени в Кодекса за търговското корабоплаване.

Абсурдната ситуация предизвика остра реакция от страна на опозицията. Въпреки това управляващите в лицето на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ (ОП) защитиха изменението на НК и то мина с 84 „за“, 28 „против“ и 2 „въздържал се“. 

От опозицията обясниха, че така приетите поправки засягат и споделените пътувания. ГЕРБ и ОП обаче не се съгласиха. Станислав Иванов от управляващата партия дори даде извънреден брифинг, за да заяви, че целта не е да се спрат споделените пътувания - те били на фиксирани цени и при тях нямало облага. 

Приетият текст обаче не е толкова конкретен и може да се тълкува по различен начин. 

В пленарна зала Иван Иванов от БСП подчерта, че предложените наказания превишават дори тези за убийство и призова текстовете да бъдат оттеглени, но от властта не се вслушаха.

Иглика Събева отговори, че мерките били одобрени от транспортния бранш.

Явор Божанков от БСП пък обясни, че използването на НК за борба с нарушения е „ядрена бомба“, което в случая не е адекватно. Според опозицията, управляващите би следвало да се справят по друг начин - с ефективни проверки и адекватни административни наказания, но това не се случвало.

Г-н Божанков добави, че проблемът е сложен. И понеже органите на изпълнителната власт не се справят, го прехвърлят на прокуратурата. 

А Георги Свиленски - също от БСП, не се съгласи със съратника си. Според него, проблемът не се прехвърля на прокуратурата, защото тя не може да спира автомобили - нарушители, а това пак ще зависи от контролните органи. 

Да се приема нов състав на престъпление на второ четене през заключителни разпоредби е абсолютно порочна практика в това НС. Така се прескача етапът на общественото обсъждане и показва законодателното безсилие на управляващото мнозинство, обясни в процедура по отрицателен вот и Филип Попов от БСП. 

От соцформацията посочиха, че имало отрицателно становище по отношение на поправките от страна на прокуратурата, Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет и Министерството на правосъдието. От ГЕРБ обаче отговориха, че това не било вярно. 

Депутатите от ДПС пък отсъстваха от заседанието и не взеха отношение по казуса. 

Предполага се, че президентът ще наложи вето на новоприетите спорни поправки. 

 


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
21
Коментара
21
Коментара по темата
21.
krum
28.10.2020 21:05:39
0
3
Оправията е протести и граждански неподчинения!!!!!!!!!
20.
zico
28.10.2020 19:00:20
0
1
az sim kurier i katp ka4a braceda kvo shte stane shte le15 godini takali
ve4e shte vidi sreden prast ot mene gerb da glasuvam za tyah
19.
До 18
28.10.2020 17:16:57
0
6
Но леля ми като я возя до лекаря сутрин, ми е направила мекици в торбичка, плаща ми в мекици и тя е бизнесдама.
18.
данъкоплатец
28.10.2020 17:09:48
5
1
Никой никого няма да глоби, че возел леля си на лекар. Нерегламентиран превоз е този срещу заплащане без необходимите документи.
17.
levski
28.10.2020 17:07:46
0
4
nyama da vidi nito edin glas ot moito semeistvo gerb
16.
bulgaria
28.10.2020 17:05:31
0
2
na boiko nomerata pak vin ot bilgaria boiko mrisen
15.
MECO
28.10.2020 17:00:56
0
3
GERB NAPUSKAI BILGARIA MAIKATI DEIBA
14.
123
28.10.2020 16:38:45
0
4
nyama da glasuvam pove4e za gerb
13.
BB
28.10.2020 16:28:49
0
5
От Престъпници можеш да о4акваш цамо престъпления
12.
BB
28.10.2020 16:28:45
0
4
От Престъпници можеш да о4акваш цамо престъпления
11.
до 8
28.10.2020 16:23:02
0
1
точно така
10.
Няма такава държава
28.10.2020 14:56:50
0
16
Симбиозата ГЕРБ/ДПС
ДПСарските фирми са моноплисти на автобусния пазар за да върви алъш вериша им трябва ГОРИВА а фирмите доставчици на ГОРИВА са на приближени до ГЕРБ фирми ,складове на мошеника В.ЗЛАТЕВ,и фирми на енергийния ГЕРБ министър Ж.Станков
Така от ГЕРБ/ДПС далаверите страда БДЖ-жп транспорт ,страдат и обикновените бедни граждани лишени от евтин и бърз транспорт
9.
WS
28.10.2020 14:31:10
2
13
Отново онзи престъпник се изаяви.Има пак ли4ни интереси и в този бизнес.Господ го наказва непристанно и тои пак вири Тъпата си тикви4ка .
8.
Реалист
28.10.2020 14:19:34
1
30
90% от гражданите в държавата веднага в затвора! Сутрин всички ходим с колата на един от колегите или с фирмената кола до работа. Строителните фирми, фирмите които доставят мебели возят и мебелистите до адреса за сглобяване без специален документ за разрешение от държавата. Возим и леля си на лекар и децата си до детска градина без специално разрешение.
Не е възможно да съществува такъв закон, с така подредени изречения.
Да не говорим пък за размера на наказанието. 10г и 15 хил за това че си проявил човечност и си взел някой на стоп от междуселски път!!!
7.
От 2
28.10.2020 13:49:49
0
18
Флагман какво обидно има в словосъчетанието” крадливо джудже”,че ме изтрихте?Когат човек е висок 1.5 м и все гони келипира как да го наричам?
6.
България 2020
28.10.2020 13:48:02
3
24
Престъпниците коват законите. Не им е останало нищо човешко, не гледат на хората като на човеци, а като на цифри и касички.
5.
DJARO
28.10.2020 13:36:57
5
22
НЕ СЕ НАЯДОХА.........НЕ СЕ НАКРАДАХА ТИЯ ОТ ГЕРБ......
4.
Зле много зле
28.10.2020 12:49:37
5
35
240 идиота експерементират с хората. Докога боклуци и слабоумни алчни маймуни ще се разпореждат със съдбите на хората.
3.
юберашунгмахен
28.10.2020 12:44:10
5
36
Малко ни е , плащай да дишаш, ако не плащаш умирай
Наблюдавате фашизъм в най-чистата му форма
2.
*********
28.10.2020 12:39:14
1
8
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
1.
Разбира се
28.10.2020 12:36:53
4
50
В полза на автобусните фирми които 90% са на дпс.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Черна вест от Германия: Семейство от Бургаско с 2-годишно дете загина в зловеща катастрофа Черна вест от Германия: Семейство от Бургаско с 2-годишно дете загина в зловеща катастрофа Загиналите са от сунгурларското село Прилеп Цивилни патрулки погват джигитите в Бургас: Подмолен капан или краен респект по пътищата Цивилни патрулки погват джигитите в Бургас: Подмолен капан или краен респект по пътищата Докато критиците определят скритите патрули като дебнене за глоби, мнозина виждат в тях единствен шанс за овладяване на безнаказаността Министърът на туризма Илин Димитров: Курортите ни са готови, но туристи няма Министърът на туризма Илин Димитров: Курортите ни са готови, но туристи няма Основният отлив на чуждестранни посетители се наблюдава на два от най-важните за българския туризъм пазари, каквито са германският и румънският Берем и ревем! Производителите на ягоди са с унищожена реколта Берем и ревем! Производителите на ягоди са с унищожена реколта Голяма градушка е унищожила посевите  "Шествие за семейството" е като "Българската Коледа" "Шествие за семейството" е като "Българската Коледа" При едната инициатива наивните даряват и част от средствата изчезват безследно, а при другата – ценностите се превръщат в национален спорт веднъж в годината София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата В нова вселенска ситуация сме, която се отразява и конкретно на България, казва гадателят, предсказал авиокатастрофата над Алпите, пожарът във влака София–Кардам, войната между Русия и Украйна, отцепването на Крим Зверска катастрофа затапи пътя Бургас-Малко Търново, БМВ е с разбита предница (ВИДЕО) Зверска катастрофа затапи пътя Бургас-Малко Търново, БМВ е с разбита предница (ВИДЕО) Двамата водачи са откарани по спешност в болница, ранени са тежко В Бургас започна топ тенис събитието на сезона (ВИДЕО) В Бургас започна топ тенис събитието на сезона (ВИДЕО) Турнирът е благотворителен, 30% от всички събрани такси ще бъдат дарени за успешния старт в професионален и личен план на млади хора от областта Два свята, различни ценности: София Прайд срещу Шествие за семейството днес Два свята, различни ценности: София Прайд срещу Шествие за семейството днес Патриарх Даниил повежда едното Ще бъде ли Дара звездата на София прайд, финансиран от враговете на България Ще бъде ли Дара звездата на София прайд, финансиран от враговете на България Организаторите призоваха последователите си във Фейсбук, ако я искат на сцената, да я тагнат, но все още не са обявили официално дали ще пее утре „Бангаранга“
Росен Йорданов поема „Новите умове“: Експертът, който ще прочисти ГЕРБ от скрити лимонки Росен Йорданов поема „Новите умове“: Експертът, който ще прочисти ГЕРБ от скрити лимонки В социалните мрежи Тома Николов коментира защо привличането на известния криминалист е сериозна заплаха за политическите опоненти Иван Шишков за АМ „Черно море“: Чрез концесия ще я изградим по-бързо, по-качествено и без средства от държавния бюджет Иван Шишков за АМ „Черно море“: Чрез концесия ще я изградим по-бързо, по-качествено и без средства от държавния бюджет Подобна теза защитиха през седмицата и кметовете на Бургас и Варна  Как призрачният мегакомплекс Коста дел Кроко край Царево се превърна в бетонен капан за милиони евро Как призрачният мегакомплекс Коста дел Кроко край Царево се превърна в бетонен капан за милиони евро Историята започва през 2006 година, когато руските инвеститори Константин Циганов и Андрей Панпурин обещават да вложат сто и десет милиона евро в проекта Брутално покушение в Мексико разкрива кървавата реалност зад блясъка на Световното първенство по футбол Брутално покушение в Мексико разкрива кървавата реалност зад блясъка на Световното първенство по футбол Убиха кмет София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата В нова вселенска ситуация сме, която се отразява и конкретно на България, казва гадателят, предсказал авиокатастрофата над Алпите, пожарът във влака София–Кардам, войната между Русия и Украйна, отцепването на Крим Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Според него не Москва е започнала войната в Украйна. Той изтъкна, че осем години се опитвал да убеди противника за мирно решение на проблема в Донбас Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Новината обяви пакистанският премиер Шехбаз Шариф, а иранският му колега Арагчи потвърди, че Меморандумът за разбирателство „никога не е бил по-близо“ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" Освен плановите ремонтни дейности, има и пътен инцидент с аварирал ТИР в тунела "Траянови врата" Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Хокни е признат като един от най-значимите творци на XX и XXI век ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти Рязко се увеличава ролята на граничните държави
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Обичам инфлацията! Много я обичам! Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Защо краката на човека миришат?
- Защото излизат от задника.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори