Предлагат драстично увеличение на наказанията за компютърни престъпления
Който въведе компютърен вирус в информационна система или мрежа, се санкционира с лишаване от свобода до 7 години
От 5 до 12 години лишаване от свобода и глоба до 20 хил. лв. заплашва всеки, който е засегнал информационна система или компютърна мрежа, част от критичната инфраструктура на държавата. Това предвиждат приетите на първо четене промени в Наказателния кодекс.
За неправомерното използване на компютърни данни в информационна система или сприрането на достъпа до такива данни, в немаловажни случаи се наказва с лишаване от свобода до 6 години и глоба 10 хил.лева. Ако с деянието са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последици, наказанието скача до 7 години затвор и глоба до 20 хиляди лева. Който въведе компютърен вирус в информационна система или компютърна мрежа, се наказва с лишаване от свобода до 7 години и глоба до 5 хиляди лева.
Ако от неправомерното действие са настъпили значителни вреди или е извършено повторно, наказанието е затвор до 9 години и глоба до 20 хиляди лева.
Който неправомерно осъществи достъп до информационна система или части от нея, в немаловажни случаи се наказва с лишаване от свобода до 6т години и с глоба до 3 хиляди лева. Ако неправомерното действие е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за извършване на такова деяние, наказанието е лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева. Който въведе компютърен вирус в информационна система или компютърна мрежа, се наказва с лишаване от свобода до седем години и глоба до пет хиляди лева.
Ако от деянието са настъпили значителни вреди или е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до девет години и глоба до 20 хиляди лева. Със 77 ласа „за“, без нито един против и 20 „въздържали се“ народното събрание прие на първо четене промените в Наказателиня кодекс.
Путин заплаши ЕС: Русия ще задържа европейски кораби в отговор на арести на руски съдове
100 евро за асансьор? Снимка от хотел в Златни пясъци разпали скандал
Царево посреща Пристан на спасение с Маргарита Хранова, Кварто квартет и православни песнопения
Съдът пусна двамата обвинени за побоя над непалци в Пловдив
Tъжната история на Рокардо Аройо - актьорът, изиграл образа на Висенте Марото в "Новите съседи"
Къде е Пол Бия? 93-годишният президент на Камерун не се е върнал от Европа повече от два месеца
САЩ и Иран се разбраха да удължат срока на примирието, остава спорът колко дълго
ИПБ поиска спиране на новите камери в София: Металните конструкции застрашават живота
Сделка оръжия срещу фентанил: Арестуваха в Чехия четирима, свързвани с картела Халиско
Ваканцията в Гърция удря нов рекорд: Бензинът на островите мина 2,50 евро
Ето го делтапланера, който падна в морето край Несебър, бил е любителски сглобен (СНИМКИ/ВИДЕО)
Стоян Колев отива на съд за екшъна на АМ "Тракия", кокаина и скандала в Съдебната палата
