Роумингът отпада за Западните Балкани от 1 юли 2021
Това беше потвърдено днес при откриването на третата Среща на върха на Западните Балкани
Роумингът в региона на Западните Балкани ще бъде напълно премахнат от 1 юли 2021 г. Това беше потвърдено днес при откриването на третата Среща на върха на Западните Балкани, организирана тази година от Тирана. При откриването на срещата, която се провежда онлайн, генералният секретар на Съвета за регионално сътрудничество Майлинда Брегу подчерта, че историческото споразумение в Белград през 2019 г. е започнало с постепенно премахване на роуминга, а окончателно той ще бъде премахнат на 1 юли догодина. Третата стъпка ще бъде намаляване на роуминга между Западните Балкани и страните от ЕС.
"Подготовката за това вече е започнала и дейностите ще бъдат презентирани по време на следващата дигитална среща на върха", каза Брегу. Тя добави, че ускорената дигитализация трябва да допринесе за пазарна интеграция на Западните Балкани и че идеята за единен пазар, основан на свободно движение на хора, стоки и капитали, ще бъде потвърдена на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в София, която ще се проведе на 10 ноември като част от Берлинския процес.
"Пандемията промени драстично света, когото познаваме, и ускори дигиталната трансформация на обществото, така че интелигентните политики за цифрова революция трябва да бъдат в центъра на вниманието," каза Брегу. По думите й, третата дигитална среща на върха на Западните Балкани ще разгледа възможността за установяване на партньорство с частния сектор в контекста на процеса на цифрова трансформация. Брегу добави, че на срещата на високо равнище ще присъстват висши държавни служители от региона, Европейската комисия, бизнес общността и други партньори. Тазгодишната среща на високо равнище, организирана от албанското правителство, се провежда онлайн, като последната среща на министрите е планирана за 2 ноември в Тирана.
След Скопие, което беше домакин на първата дигитална среща на върха в Западните Балкани през 2018 г., и в Белград миналата година, когато шест икономики в региона подписаха Регионално споразумение за намаляване на цените на роуминга, срещата на върха в Тирана ще подчертае постиженията на дигиталната програма за Западните Балкани. Очаква се да бъде приет Меморандум за разбирателство относно регионалната оперативна съвместимост и услугите за доверие в региона на Западните Балкани, както и Меморандум за разбирателство относно 5G плана за цифрова трансформация на Западните Балкани.
Дигиталната среща на върха на Западните Балкани е част от многогодишен план за действие за регионално икономическо пространство, подкрепен от регионалните лидери в Триест през 2017 г. Съветът за регионално сътрудничество, заедно с ЕС, правителствата в региона, ЦЕФТА и партньорите, е в напреднал етап от изготвянето на план за действие за общ регионален пазар.
Остров Света Анастасия се превръща в театрална сцена – смехът е гарантиран
Тръмп открива 16-дневните чествания за 250 години от създаването на САЩ
Предполагаемият убиец от Угърчин излязъл от затвора преди дни
Черна гора шокира туристите с плажни цени от 240 евро на ден
Американските самолети-цистерни напускат летището в София до края на месеца
Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама
Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система
NiceMag.bg: Българите предпочитат най-много климатици Daikin и Mitsubishi
Театралната адаптация на класиката "Дами канят" гостува в Летния театър в Бургас
Хакери пробиха индийската Tata Electronics, изкараха секретни данни на Apple и Tesla
Спалня като от хотел: луксозна визия без огромен бюджет
67-годишната Мадона събра погледите в червена минирокля на ревю на Saint Laurent (СНИМКИ)
