Прокуратурата в Молдова разследва хазартния монопол на Божков в страната
Разследването е срещу създаването през 2016 на условия - лобистки законодателство и лицензи, в полза на компаниите, свързани с хазартния бос
Главната прокуратура на Молдова започва разследване на лотарийния бизнес в страната. То е на практика срещу създаването през 2016 на условия - лобистки законодателство и лицензи, в полза на компаниите, свързани с Васил Божков, които са монополизирали местния пазар, предава Дарик.
За углавното дело срещу монополизирания игрален пазар в Молдова съобщи на брифинг главният прокурор на страната Александър Стояногло, съобщава Newsmaker.md. Той посочи, че в разследването фигурират чиновници, които са действали "в свой материален интерес или в интерес на трети лица". Някои от тях работели в икономическото министерство на Молдова и в Лицензионната палата.
Прокурорите проверяват "траекторията на действията, които са позволили да се нанесат щети на бюджета от съмнителни схеми на задгранични компании и монополен контрол на хазартния бизнес".
В статията се напомня, че през 2016 година управляващите в Молдова решават да намерят частен партньор на Националната лотария на страната. Такъв става австрийската компания Novomatic AG, а в сферата на букмейкърството и лотариите - NGM Company, чийто учредител е регистрираната в Дубай компания NGM SPC Limited. Тя е основана от две български фирми - National Lottery AD и New Games AD, пише молдовската медия.
Двете принадлежат на един от най-богатите хора в България Васил Божков. През февруари 2020 на Божков бяха предявени обвинения, сред които ръководство на организирана престъпна група, опит за подкупване на длъжностни лица, пране на пари и др., посочва още публикацията на Newsmaker.md.
Голямата звезда на Джирото Йонас Вингегор даде оценка на българската публика
Румен Радев с покани от Мерц, Мелони и Макрон - ето къде ще е първата визита
Прокурори обсъдиха вредите от наркотиците и наказателната отговорност с ученици в Айтос
Откриват новата сграда на пожарната служба в Камено на 14 май
Момичетата на БК „Свети Влас” се класираха за финалите на държавното първенство по баскетбол
Ти си вдъхновение за всички: Джирото с жест към незрящия Виктор Асенов
Бизнесът скочи: В този ден не трябва да се почива
Испания, Ирландия и Словения обявиха бойкот, няма да излъчват Евровизия
„Прогресивна България" внесе пакет законопроекти за контрол на цените и съдебни реформи
В библиотека "Младост" в Несебър отвори врати нов, модерен дигитален клуб
Крем торта с ягоди и кисело мляко – невероятен вкус без печене и варене
Една зодия навлиза в най-щастливите 5 месеца на 2026 година
