Санират панелните блокове с пари от Европа и от собствениците на апартаменти?
Европа ни дава 4,5 млрд. лева за енергийна ефективност, съобщи вицепремиерът Томислав Дончев
Старите панелни блокове, които все още не са санирани, ще може да бъдат реконструирани с пари, отпуснати от Европа. Това обаче ще става със самоучастие на собствениците на апартаменти в тези сгради, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
„4,5 млрд. лева са предвидени за енергийна ефективност. Това не е просто саниране, а мерки в публични сграда. До 2025 г. не трябва да остане нито една детска градина и училище без мерки за енергийна ефективност. Не става въпрос само за нови дограми и външно изолиране, а ако сградата е голяма, да има хидропомпи и соларни панели на покрива“, уточни той.
„Продължаваме програмата за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, но тя е променена. Не е редно финансирането да е на 100%. Това е лош сигнал, че панелният блок не е собственост на хората, които живеят в него, а на държавата. Редно е да има самоучастие“, коментира Дончев.
„Не е честно собствениците на апартаменти да не вземат мерки за енергийна ефективност. Това трябва да се случи по начин, по който не се налага някой да си вади пари от джоба в момента. Има два алтернативни сценария, които ще позволят да се организират нещата“, добави той.
За поставяне на слънчеви панели върху покривите ще може да се кандидатства, каза още вицепремиерът.
Февруари ще бъде труден месец за Водолеите: какво предричат астролози
Пържене с масло: как да го направите безопасно и вкусно у дома
Горчиви истини и разкрития: началото на февруари носи емоционални трусове за Телец, Рак и Скорпион
Дара взе решение за "Евровизия"
25% по-малък риск от депресия за децата с това правило
За бедстващите пенсионери все няма пари
Фирми от ОАЕ преговарят за част от активите на "Лукойл"
София кръсти улица на Тери Пратчет
Биткойн падна под 75 хиляди долара и пазарът остава под натиск
Кола падна в река Лева край Враца след поднасяне на заледен път
За тази фолкаджийка изневярата била нещо нормално
С перфектната му слаба визия всеки костюм и нова дрешка му лепват като на манекен

Санирането не би трябвало да е повече от 3000лв на апартамент и то с включени общите части. При 8 етажен блок, с 8 входа и общо 192 апартамента, общата цена за саниране на блока не трябва да е повече от 500-600 хил.лв и това в най-тежкият случай. А бл.19 в Славейков го санираха за над 4 млн.лв. Така че Дончев да търси друга схема, тая е умряла работа
Кой идиот ще участва директно в собственото си ограбване ???? При цени над 1000 лв. За саниране!!!!! Че то СМР-то за изграждане на сграда е толкова!!!!!