"Тренд": ГЕРБ продължава да е първа политическа сила, 5 партии сигурни за следващото НС
Растат страховете от заразата с коронавирус, но 50% не искат строги мерки
На парламентарните избори ГЕРБ и БСП ще излязат с изравнена подкрепа, двете партии са в практически паритет, показва национално представително проучване на “Тренд”.
В следващото Народно събрание, освен ГЕРБ (24,1%) и социалистите (23,6%), със сигурност влизат партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" с 15,9%, ДПС (10,2%) и “Демократична България” (8,8%). С реални шансове за представителство остават формацията около Мая Манолова (3,9%) и “Обединени патриоти” (ВМРО и НФСБ) с 3,8%.
Няма промени в подкрепата за по-малките формации в сравнение с предишни проучвания. Сравнение на данните с тези от септември сочи и че няма съществена разлика в отношението към парламента, правителството и президента.
Растат страховете на хората от увеличението на заразените с коронавирус. Сега 66 на сто от българите, са убедени, че епидемията ще продължи да се разраства, докато през август те са били 48 на сто. Двойно са намалели тези, които вярват, че инфекцията затихва - 15% сега срещу 34% през август.
Всеки трети - 32%, смята, че трябва да се възстановят част от мерките срещу разпространението на болестта. През септември в това са били убедени 25% от хората у нас.
50% от българите обаче са против установяването на строг ограничителен режим в страната, показва проучването на “Тренд”.
Оценката за работата на парламента продължава да бъде най-ниската от всички институции. Три четвърти от българите оценяват отрицателно работата му, докато само 14% дават положителна оценка. При правителството не се забелязва промяна от последния месец, като малко над една пета са склонни да го оценят положително. 48% оценяват положително президента, докато 39% са на обратното мнение.
От протестите насам съдът и прокуратурата отбелязват спад в оценката за своята работа. Въпреки че протестът е насочен срещу прокуратурата, съдът също търпи пасив, възприемайки се като част от една обща система с прокуратурата – съдебната. И двете институции се ползват с малко над една пета положителна оценка и над 60% отрицателна.
Регистрира се и определена динамика в оценката към полицията, като непосредствено преди протестите 48% заявяват положителна оценка, а 38% отрицателна, то през октомври 45% декларират отрицателна, а 43% положителна. При армията не се отчита динамика.
Българската народна банка остава със сравнително стабилни нива от 43% положителна оценка за работата си срещу 29% отрицателна.
След смяната на омбудсмана институцията загуби част от положителната оценка за своята работа, но въпреки това и през октомври декларираните позитивни оценки са повече от отрицателните.
След определено повишаване на колебанието в отношението към църквата около Ковид-19 и дебатът около посещенията в храмовете по време на празници, през октомври положителната оценка се възстановява на нива от края на миналата година, което я прави институцията в България, която се ползва с най-висока положителна оценка.
Изследването е проведено между 3 и 10 октомври сред 1000 души по поръчка на “24 часа”.
Добро време по Черноморието
Разсейването е най-голямата заплаха за ума, предупреди Нобелов лауреат
Българин: След 15 години в Нидерландия продължават да ни приемат като втора ръка хора
Малка държава в Тихия океан не хареса името си, сменя го
Зарков: Истинският тест за ПБ е да избере нови ВСС и главен прокурор, които да изтърбушат канапето на Пепи Еврото
Младен строши черепа на брат си с тесла, получи 11 години затвор
Професор Рачев каза какво време предстои в Бургас и Варна
Адска жега на световното по футбол, 25 % от мачовете ще се играят във време опасно за здравето на футболистите
Тъстът на покойния днес Славчо Пеев искал да го застреля
Старчески неволи налегнаха Алла Пугачова
Пълен обрат в "Ергенът" България - Чикиментото Стоян се връща на бял кон
Ако искате къща край София - подгответе 700 хил. евро
Ваучери за почивка по българското Черноморие ще дават работодатели, за да получат данъчни преференции

Бойко е аут, а без него партията му ще отиде в канала
Само той ще ни оправи.