×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • България залята от животински трупове, рискът от епидемии и зарази расте
  • Иран е арестувал десетки души по обвинения в шпионаж
  • Работиш по-малко, но пак ти плащат: Тарикатски трик набира скорост, работодателите недоволстват
  • Протест на служители на градския транспорт в София
  • Гюров: Отпускат се великденски добавки за всички пенсионери
  • Шофьорските курсове: Цената може да достигне 1000 евро само заради скъпите горива
  • Наша сънародничка от Тел Авив: Изминалата нощ беше една от най-тежките от началото на конфликта
  • До 31 март с отстъпка: НАП пусна предварително попълнените декларации
  • Новият върховен лидер на Иран е жив и здрав, съобщи синът на Пезешкиан
  • Ще бъде ли блокирана отново София? Служителите на градския транспорт излизат на протест
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Страх, депресия - коронавирусът засяга тихо и психиката


09 Октомври 2020, Петък, 17:20 ч.

Пандемията порази и хора без изявена психична симптоматика 

COVID-19 засяга тихо и бавно психиката на всеки от нас. Страх, депресия, изолация - все фактори, които могат да доведат до по-тежки психични разстройства. Най-уязвими отново са децата и възрастните, затова точно към тях е насочен фокусът в Световния ден на психичното здраве.
Утре той ще бъде отбелязан с редица събития, които ще поставят акцент и върху необходимостта от законодателни промени в тази трудна ситуация.

Психиатърът д-р Владимир Наков цитира изследване, показващо увеличение на използването на медикаменти от всякакъв вид - антидепресанти, включително медикаменти, които се продават без рецепта. Установено е намаляване на посещенията при невролози и психиатри, както и намаляване на нивото на самоубийствените действия.

"Тази пандемия мобилизира хората, които имат изявено психично разстройство, но порази хората, които не са имали изявена психична симптоматика до този момент", заяви той пред Bulgaria ON AIR.

През годините са правени опити за реформа в психиатричната мрежа, които не са се осъществявали. Предвидена е стратегия за психично здраве, тече обществено обсъждане по нея. Един от етапите е оценка на нуждите по места, стана ясно още от думите му, предава днес.бг.

"Хората, които са засегнати от тежки разстройства, за тях изолацията и появата на коронавирса не рефлектира по толкова драматичен начин, защото те са свикнали да живеят в социална изолация. Хората, при които има тревожна симптоматика, те се обостриха", каза в "България сутрин" Калина Иванова от Фондация ''Глобална инициатива в психиатрията – София''.

По думите ѝ регистърът на психично болните ще помогне, когато имаме достатъчно достъпни и ефективни услуги из цялата страна, гарантиращи на хората качествен достъп до грижа и подкрепа.

"България пренебрегва от доста дълги години темата за психичното здраве. Буксуваме в състояние на остаряла и непрогресивна система, това дава своето отражение върху хората. Българите стават все по-склонни да търсят психологическа и психиатрична помощ", каза още Иванова.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/stranata/2020/10/09/strah-depresiia-koronavirusyt-zasiaga-tiho-i-psihikata.465510
 




Коментари
Мария АРНАУДОВА Надзорния съвет на НЗОК има нов председател Надзорния съвет на НЗОК има нов председател 11/03/2026, Сряда 13:40 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Правителството прие законопроекта за "представителство на интереси" пред публичната власт Правителството прие законопроекта за "представителство на интереси" пред публичната власт Кабинетът даде ход на нова уредба, с която иска да въведе прозрачни правила за контактите между институциите и заинтересованите страни Надзорния съвет на НЗОК има нов председател Надзорния съвет на НЗОК има нов председател Министерският съвет смени представителите на държавата в надзора на Здравната каса и актуализира състава на Надзорния съвет на НОИ Фискалният съвет отчете умерен шок за България при 25% ръст на петрола Фискалният съвет отчете умерен шок за България при 25% ръст на петрола Анализ сочи натиск върху бюджета, инфлацията и външната търговия, поради  напрежението в Близкия изток и трафика през Ормузкия проток Мощното Ауди А7 на зъботехника Ивелин е хвърчало със 132,8 км/ч. при касапницата край Поморие Мощното Ауди А7 на зъботехника Ивелин е хвърчало със 132,8 км/ч. при касапницата край Поморие 31-годишният мъж не признава да е виновен за инцидента, при който загинаха двама души, а други четирима, сред които и дете, получиха тежки телесни наранявания Певицата Лидия привлече внимание със снимки от джакузи Певицата Лидия привлече внимание със снимки от джакузи Попфолк изпълнителката сподели кадри от почивка, които бързо събраха реакции в социалните мрежи Тези билки могат да облекчат кашлицата по естествен начин Тези билки могат да облекчат кашлицата по естествен начин Лечебни растения със слузни вещества и етерични масла подпомагат дихателната система и успокояват раздразненото гърло В НПО-то на Калушев имало 300 хил. лв. от дарения, вдигат банковата тайна на 44 сметки  В НПО-то на Калушев имало 300 хил. лв. от дарения, вдигат банковата тайна на 44 сметки  Сред дарителите имало и длъжностни лица - проверяват се 5 физически и 7 юридически лица  "Магазин за хората" приключи 2025 г. със загуба от 284 хил. лв. "Магазин за хората" приключи 2025 г. със загуба от 284 хил. лв. Предварителният финансов отчет отчита разходи за 510 хил. лв., а държавното дружество продължава да развива мрежа от партньорски обекти в по-малки населени места Карай смело към безкрая! Сълзите днес са за Симеон, който остана завинаги на 33 Карай смело към безкрая! Сълзите днес са за Симеон, който остана завинаги на 33 След него остават почернено семейство, съкрушена съпруга, две малки деца и приятели, които още не могат да повярват, че Мони вече не е сред тях НАП с важна информация за данъчните декларации НАП с важна информация за данъчните декларации Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация
Бахрейн изведе всичките си самолети зад граница Бахрейн изведе всичките си самолети зад граница Летището на малката държава е редовно мишена за иранските ракети и дронове Педро Санчес призова за премахване правото на вето в ООН Педро Санчес призова за премахване правото на вето в ООН Той нарече сегашната структура на световната организация „блокирана и остаряла“ Те и в съня си мечтаят да го гледат: Как в КНДР отразяват вожда Ким (ВИДЕО) Те и в съня си мечтаят да го гледат: Как в КНДР отразяват вожда Ким (ВИДЕО) Залата се тресе, всички реват – репортажът на Централната корейска телевизия е като евангелска молитва, завършваща с транс  Второ девическо училище е засегнато при удар в Иран Второ девическо училище е засегнато при удар в Иран Сграда в Хомейн е поразена при атака срещу полицейски сили, а данни от отворени източници и снимки от мястото насочват към нов случай с щети по учебен обект Лоша поличба или случайност: "Рибата на Страшния съд" изплува на плаж в Мексико Лоша поличба или случайност: "Рибата на Страшния съд" изплува на плаж в Мексико Редкият случай в Кабо Сан Лукас привлече внимание заради фолклора около вида на рибите гребци, но научните данни не подкрепят връзка между появата му и бъдещи бедстви Как Бодьо/Глимт се превърна в европейска сензация Как Бодьо/Глимт се превърна в европейска сензация Бодьо е град с едва 45 000 жители, в регион с по-малко население от капацитета на някои от стадионите, които Жълтите орки посетиха по време на приключенията си този сезон Колко и къде са жертвите на сегашната война в Иран Колко и къде са жертвите на сегашната война в Иран Най-много убити на едно място са в девическото училище в Минаб, където загинаха всички ученички Либералните медии се провалиха покрай атентата в Ню Йорк Либералните медии се провалиха покрай атентата в Ню Йорк Си Ен Ен си изтри новината, „Ню Йорк таймс“ дори не спомена, че бомбаджиите са ислямисти  Дронове паднаха край летището в Дубай, четирима души са ранени Дронове паднаха край летището в Дубай, четирима души са ранени Въздушният трафик обаче продължава да се осъществява нормално на фона на продължаващите атаки на Иран срещу държави от Персийския залив Иран излъчи пропагандно видео с фигури, наподобяващи LEGO, на Тръмп и Нетаняху Иран излъчи пропагандно видео с фигури, наподобяващи LEGO, на Тръмп и Нетаняху Клипът, показан по иранската държавна телевизия, представя атаки срещу американски, израелски и британски цели и завършва с послание за жертвите в Минаб
Андрей ГЮРОВ, служебен премиер Андрей ГЮРОВ, служебен премиер Правителството ще подкрепи над 1 600 000 пенсионери с великденски добавки Виц на деня Виц на деня - Скъпа, чувствам се странно когато правим с*кс! Един път ми е топло, друг път - студено!
- Ами единият път е през Юни, а другият през Януари!
Виц на деня Виц на деня - Ау, колко готино ви е облякла мама с еднакви костюмчета! Да не сте близнаци?
- Госпожо, излезте от автомобила и си дайте документите!
- Да скъпи!
- Хайде миличка да направиш и за мен едно!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Политиката е като художествената гимнастика - обръчи от фирми, рязане на ленти, подхвърляне на топката, програма с медии и съчетание с бухалки!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори