Пристанището в Черноморец е причината за изчезването на пясъка от плажа
Пристанището в Черноморец е причината за изчезването на пясъка от плажа и заблатяването на част от акваторията. Това се констатира в становище на Института по океанология към БАН, съобщава БНР. През тази година оголването на западната част от плажа и натрупването на пясъка в източната вече стана изключително явно и местните жители изразиха притеснения, че малката ивица ще изчезне напълно. Има и наченки на заблатяване, натрупват се водорасли, коментира кметът на града Росен Деспов, който поиска становище от института:
„На пръв поглед, те казват, че пристанището е причината за тези процеси и ако то е било изградено в друг вид, малко по-късо, казано на разбираем език, на практика, тези процеси нямаше да ги има“, каза Деспов.
В момента пристанището загражда част от акваторията, в източната част на залива и реално са променени теченията на морето. Предстои учените от БАН да извършат измервания на място, след което ще се търси решение на проблема.
Гневът на Тръмп: Отворете проклетия проток, луди копелета, или ще живеете в ада - просто гледайте!
Зеленски се разтревожи, че войната с Иран отнема ресурси за Украйна
Изтекоха два важни срока, свързани с изборите
Орехите подкрепят здравето на сърцето и мозъка според нови данни
Какво прави кленовия сироп толкова специален и защо печели популярност у нас
05/04/2026, Неделя 17:40
1
Пловдив сред градовете с най-високи цени на агнешкото месо преди празниците
Американският „съпруг“ на Азис мистериозно изчезна
1372 души потърсиха еднократна финансова помощ за гориво в област Кърджали
Слънчево време и температури до 25 градуса в понеделник прогнозира НИМХ
Гърция ограничава ол инклузив услугите с нови такси и мерки срещу хранителните отпадъци
Деси Банова-Плевнелиева се отказа от скъпия си фризьор заради неочаквана причина
Сватба за 20 милиона приключи с намеса на полицията

Камъните за това пристанище са от изоставената кариера в черноморец, иска някакъв дренаж или канал или друго решение че догодина ще е блато