×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Шофьор с 3,34 промила алкохол удари паркирана кола в руенско село
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

НАП напомни: Плащанията над 10 000 лв. само чрез банков превод


НАП напомни: Плащанията над 10 000 лв. само чрез банков превод
Прескачания на прага са установени в редица ресторанти, хотели и закусвални в града
07 Октомври 2020, Сряда, 13:22 ч.
Автор: Флагман.Бг

Има нарушения при над 480 задължени лица в близо 70 търговски обекта

Национална агенция за приходите напомня, че съгласно действащото законодателство плащанията на територията на страната в размер на и над 10 000 лв. трябва да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка. Поводът за напомнянето е резултатът от извършения от приходната агенция подробен анализ на предаваните по дистанционната връзка между фискалните устройства и сървъра на НАП данни от документи за продажби и сторно операции в периода 17.06.2020 г.-17.08.2020 г.

Установено е, че от средата на юни до средата на август са издадени 2 620 фискални и системни бона за продажби, в които има начин на плащане „В брой“ със стойност равна или надвишаваща 10 000 лв., без същевременно да е издаден сторно фискален или системен бон към тях и без стопанисващото фискалното устройство задължено лице да е вписано в регистъра на обменните бюра и да извършва сделки с чуждестранна валута в наличност, което би го освободило от поставения от закона праг.

От тях 598 са за суми в диапазона от 10 000 лв. до 20 000 лв., а 15 – от 1 000 000 лв. до 7 650 748 661 лв. Нарушенията са извършени от над 480 задължени лица в близо 70 вида търговски обекта, сред които такива за търговия на едро и дребно с хранителни стоки и с некласифицирани другаде стоки или услуги. Неспазване на изискването за прага от 10 000 лв. при разплащания в брой е установено и в ресторанти, хотели и закусвални, както и в обекти за тютюневи изделия, алкохол и безалкохолни напитки, при продажба на автомобили и мотоциклети, предоставяне на медицински услуги и др.

Национална агенция за приходите обръща специално внимание на бизнеса за предвидените в Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) значителни санкции за лицата, които извършат или допуснат извършването на нарушения с разплащания в брой. На физическите лица се налага глоба в размер 25 на сто от общия размер на направеното плащане, а юридическите лица подлежат на имуществена санкция в размер 50 на сто от общия размер на направеното плащане.

Икономическите оператори следва да имат предвид също така, че в НАП се получават данни на всеки 5-минути за всички издадени фискални и служебни бонове за продажби, регистрирани и отчетени чрез ФУ/ИАСУТД и че приходната агенция има възможност да извършва своевременен анализ на получената информация и данъчен контрол.


В категории: Бургас


14
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Кафето намалява стреса Кафето намалява стреса 22/05/2026, Петък 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Хамилтън се разрева заради Арсенал Хамилтън се разрева заради Арсенал 22/05/2026, Петък 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Евакуират Рики Мартин на Балканите Евакуират Рики Мартин на Балканите 22/05/2026, Петък 20:58 1
Михаил ДИМИТРОВ Прокурорският син заловен от ГДБОП Прокурорският син заловен от ГДБОП 22/05/2026, Петък 20:40 14
Тервел ИЛИЕВ Летни десерти без печене - лесни идеи Летни десерти без печене - лесни идеи 22/05/2026, Петък 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ Щастлив период за една зодия в края на май Щастлив период за една зодия в края на май 22/05/2026, Петък 19:00 0
14
Коментара по темата
14.
бай Ставри
08.10.2020 19:50:24
0
0
Пораздвижете се ,поразкършете се ,станете от бюрата,на мъжките им виснали като кегли, на женските задниците се сплескали като табуретки.
13.
ДОЛУ ГЕРБ
07.10.2020 21:37:06
0
3
алоу , нападжиЙТЕ , МАЛКО ВРЕМЕ ВИ ОСТАНА , падне ли БОЙКО , почваме да се търсим на домашен адрес ., .... и няма да има МИЛОСТ .......ДЕВЕТИ СЕПТЕМВРИ НАБЛИЖАВА...... бал съм ви майката....
12.
За точенето
07.10.2020 18:34:28
0
1
По 2 и 500 ко прайти ,бе анализзаторите

Гледате умно сигурно , и ко стаа тука ,бе кви са тез кешовини,а
11.
А НАП
07.10.2020 17:58:44
0
3
А НАП защо не искат да проверят Боци и Горанов? Той Божков им е изпълнил заръката на НАП и им е превеждал по 20-тина милиончета с банков превод на месец. Галя Димитрова защо така спинка? Шефката на НАП Галя Димитрова съпруга на Пламен Димитров КНСБ. Всички навързани, като свински черва.
10.
Koko
07.10.2020 16:24:32
1
3
А нап казаха ли че ще ми опростят данъците през тая тежка година щото на дому му ги изтриха ей тъй за нищо
9.
Гражданка
07.10.2020 14:52:08
0
8
НАП да хванат да поработят вместо да мислят глупости по цял ден. За какво ходят на работа? Като ти потрябват никой не можеш да намериш, половината са вънка на пушалнята, другата половина на служебните тоалетни, че се и карат кой да влезе първи да с*ре, после се сменят с пушачите и така цял ден.
8.
Ив
07.10.2020 14:09:55
1
4
Написали сте ,че има плащане в брой от над 7.6 млрд лв,верно ли,това е 10% от бвп на държавата в една сделка.Преписвате даже грешно прессъобщенията.
7.
Adfdfh
07.10.2020 13:57:11
0
10
Тези банки са много алчни с тези такси и комисионни, ужас няма да се натъпчат с пари гадове мръсни!
6.
Малеее
07.10.2020 13:54:25
1
11
Като знам какви юристи работят в НАП-Бургас...
5.
любопитен
07.10.2020 13:51:52
2
6
Що? Не можете ли да броите над 10000?
4.
..
07.10.2020 13:50:36
2
6
Бах ви м@йката крадлива уродлив със ония говеда зад НАп Общината ама всички сте ЗА ЗАТВОРА
3.
Българин
07.10.2020 13:49:59
0
10
Така е, всички държ. институции обслужват интереса на банките- повече банкови плащания - повече банкови такси- повече печалби за банките които заминават навън
2.
Нап
07.10.2020 13:38:51
0
17
Да,да напомня на НАП,че проспаха едни 700млн.невнесени данъци от Божков!10хил.е нищожна сума,но както каза колегата от коментар 1,важно е да лапкат такси банките.
1.
Асас
07.10.2020 13:28:20
1
26
Ами малък ви е прага . 10000 лв са два мастербокса цигари. Направете го 30000 лв например. Стига сте били в услуга на банките алчни за такси и комисионни.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас се поклони пред своите творци и пазители на културата и изкуството Бургас се поклони пред своите творци и пазители на културата и изкуството Отличиха 33 творци за изключителни заслуги към развитието на културата в Бургас Брутални кадри от задържането на Васил Михайлов Брутални кадри от задържането на Васил Михайлов Никой не е и няма да бъде над закона, коментира вътрешният министър Визови проблеми спъват хотелиери от Слънчев бряг, а самоук готвач поиска 6000 евро заплата Визови проблеми спъват хотелиери от Слънчев бряг, а самоук готвач поиска 6000 евро заплата Внасяме кадри, защото подготвените хора отиват в чужбина заради по-високите тръдови възнаграждения Изграждат евросело в Бургас, ако спечели домакинството на Евровизия Изграждат евросело в Бургас, ако спечели домакинството на Евровизия Дара бе първият звезден гост на 107-мия кабинет с премиер Румен Радев и получи разкошен букет от него Прокурорският син заловен от ГДБОП Прокурорският син заловен от ГДБОП  Току-що белезниците щракнаха, съобщи главният секретар на МВР гл. комисар Георги Кандев Ще има ли сделка с Тръмп за самолетите на летището в София, разузнаването проверява опасни ли са Ще има ли сделка с Тръмп за самолетите на летището в София, разузнаването проверява опасни ли са Илияна Йотова вероятно няма да е кандидат на „Прогресивна България“, каза пък Ружа Райчева и обясни, че тя вече е загубила доверието на русофилите Пепи Еврото обявен пак за издирване, раздавал ли е команди на Борисов и министри от диванчето си Пепи Еврото обявен пак за издирване, раздавал ли е команди на Борисов и министри от диванчето си  Съпредседателят на „Демократична България“ Божидар Божанов разкри как през изпълнителната власт заповедите на съдържателят на „Осемте джуджета“ са стигали до Брюксел Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в  туризма Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма Проблемите с визите, свързаността и кадрите ще се решават заедно със сектора Случаите на полово предавани болести в Европа скочиха с 300% Случаите на полово предавани болести в Европа скочиха с 300% Най-голям скок медиците наблюдават при случаите на гонорея и сифилис Във в.з. Червенка се готвят на протест заради разкопани улици (ВИДЕО) Във в.з. Червенка се готвят на протест заради разкопани улици (ВИДЕО) Близо 7 месеца продължава хаоса във вилната зона, срокът на ремонта няколко пъти се удължава и няма никакви индикации кога ще приключи
Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Мюсюлманският лорд мер на града, Закир Чодри, едва знае английски Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Сред публиката настъпи хаос Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Университетът е управляван от назначен от съда синдик от миналата година, след като управляващата го компания е замесена разследване за пране на пари и данъчни измами Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро 14 стъпала, демонтирани през 80-те години, достигнаха рекордна цена на търг в Париж Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Според спасителните служби под развалините все още има над 10 ученици Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Две пълнолуния в рамките на един месец засилват интереса към астрологичните прогнози и темата за личните финанси 800 000 празни жилища в Гърция, правителството планира активиране чрез ремонти 800 000 празни жилища в Гърция, правителството планира активиране чрез ремонти Около 12% от жилищния фонд остава неизползван, а държавата цели да увеличи предлагането чрез обновяване на стари имоти Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Радио „Каролайн“ призна, че грешката е резултат от „компютърна повреда“ в основното им студио нa 19 май, която е задействала автоматизирана процедура, използвана при смърт на монарх КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици Междинните данни от анализа, представени през декември м.г., показаха тежки структурни деформации на пазара на храни  Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли 44 млн. автомобила са по китайските пътища
Бойко Борисов Бойко Борисов Никога не съм бил нито в “Джуджетата“, нито ги знам кои са, а в случая сега разбираме коя е Снежанка Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Две жени разговарят:
- Ти какво работиш?
- В научен институт.
А като каква?
- Като любовница, но ми плащат като на професор.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Мамо, мамо, може ли и аз да скоча с бънджи?
- В никакъв случай! Животът ти започна, заради скъсана гума, но не трябва да свършва пак по тази причина!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори