×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Днес ще има голям митинг "в защита на държавността" в Руен, очаквайте подробности - Флагман.бг ще предава на живо
  • Приходите от нощувки са над 2 млрд. лв. и нарастват с 16,8%
  • Вкарват всички болки в електронна здравна карта
  • Румен Радев се срещна с Карлос Насар
  • Внимание! До часове ни удрят силни магнитни бури
  • ЕС осъди критиките на Илон Мъск, като ги определи като "напълно безумни изявления"
  • Такситата в София поскъпват с почти 20% от 1 януари
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БВП със спад в пандемията, износът рязко намалял


БВП със спад в пандемията, износът рязко намалял
Ключови думи: бвп, флагман, пандемия
01 Октомври 2020, Четвъртък, 11:40 ч.
Автор: Днес.бг

Ограничителните мерки са свили потреблението и инвестициите

Произведеният Брутен вътрешен продукт на България намалява с 8.7 на годишна база през второто тримесечие, според месечния обзор на българската икономика на Министерството на финансите. В обзора са ползвани данни, получени до 17 септември.

С най-голям отрицателен принос е износът, със спад от 19.6 на сто, повлиян на-вече от рязкото намаляване на износа на услуги. Същевременно значителен спад е отчетен и при вноса, и в резултат нетният износ има почти неутрален ефект върху БВП.

Ограничителните мерки по отношение на COVID-19 през април и май довели до свиване на потреблението на домакинствата с 5.9 на сто. Инвестициите са спаднали с 21.3 на сто.

Намалението на Брутната добавена стойност е 8 на сто. Най-големи спадове са отчетени в културата, спорта и развлеченията, в търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството, както и в промишлеността, отчитат във финансовото министерство.

През август, спрямо юли, месечната инфлация е 0.4 на сто и се дължи на повишенията в цените на транспортните услуги и енергийните стоки. Най-висок принос за общото поскъпване са имали цените на услугите и по-специално цените на международните полети. Обичайно цените на тези услуги се повишават през юли и август, като тази година, поради кризата с коронавируса, повишение е имало само през август.

Цените на течните горива са продължили леко да нарастват под влияние на по-високите цени на нефта през юли и август. През август инфлацията на годишна база се е ускорила за първи път от началото на годината, достигайки 0.6 на сто, пише в доклада.

Значителният спад в нетните постъпления от пътувания на чужденци в страната през юни се е отразил в понижение на излишъка на текущата сметка спрямо 2019 г. Приходите от износ на свързани с пътувания услуги са се свили с 59.7 на сто на годишна база, при спад на посещенията на чужденци с 66.1 на сто. Ограничителните мерки, свързани с COVID-19, са засегнали туристическия сезон и повече от две трети от спада на пристиганията в страната през юни са били поради неосъществени пътувания за почивка и екскурзия.

Пътуванията на българи в чужбина също са намалели, но ограничаването на разходите извън страната не е компенсирало по-ниските приходи от чужденци.

През второто тримесечие броят на заетите в икономиката, е 3 511.4 хил. души и намалява с 3.3 на сто на годишна база, повлиян от предприетите мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19. Най-голямо понижение е имало в секторите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство- с 10 на сто, и в индустрията (без строителство) - с 4 на сто.

Според документа мярката "60/40" за запазване на заетостта в условия на COVID19 до голяма степен е осъществила целите си и е успяла да ограничи както загубата на работни места вследствие на предприетите противоепидемични мерки, така и нарастването на безработицата.

По оценки на МФ, защитените от мярката работни места през периода март-юни са около 170 хиляди. Спрямо предходното тримесечие броят на заетите се е увеличил със 114 хил. души или 3.3 на сто. Това показва, че загубата на заетост на годишна база се дължи преди всичко на много по-ниската сезонна заетост в сравнение с тази, наблюдавана през предходните години.

Темпът на растеж на кредита за частния сектор е продължил да се понижава и в края на юли е достигнал 6 на сто, при 6.7 на сто месец по-рано. Забавянето на растежа е вследствие на по-ниско нарастване на кредитите за нефинансови предприятия - 1.8 на сто при 2.8 на сто през юни.

Кредитите за домакинства също са отбелязали по-нисък растеж на годишна база - 7.7 на сто през юли, при 8 на сто в края на предходния месец. По-слаби темпове на нарастване е имало и при потребителските и жилищните кредити, съответно 6.7 на сто и 12.7 на сто, срещу 7.1 на сто и 13.3 на сто през юни.


В категории: Политика


Коментари
Мария АРНАУДОВА Шантавите ритуали по света за Коледа Шантавите ритуали по света за Коледа 09/12/2025, Вторник 20:20 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Политическо напрежение: Вот на недоверие и национален протест разклащат управлението на Желязков Политическо напрежение: Вот на недоверие и национален протест разклащат управлението на Желязков Нов натиск срещу управлението – след масови протести в цялата страна, опозицията внесе шести вот на недоверие, а студенти се включват с остра символична акция Почитаме свети Мина, Ермоген и Евграф – празнуват имен ден хиляди българи Почитаме свети Мина, Ермоген и Евграф – празнуват имен ден хиляди българи 10 декември е ден на силна духовна памет, в който почитаме светци, дали живота си за Христовата вяра – и отбелязваме имен ден на Мина, Ермоген и Евграф. Младоженец от Индия избяга от булката в първата брачна нощ, изчезна за пет дни Младоженец от Индия избяга от булката в първата брачна нощ, изчезна за пет дни Историята на млад мъж от Индия разкрива какво се случва, когато очакванията и напрежението в първата брачна нощ се сблъскат Зимата настъпва: България осъмна с отрицателни температури и снеговалежи в планините Зимата настъпва: България осъмна с отрицателни температури и снеговалежи в планините Метеоролозите предупреждават шофьорите да внимават Късметът се усмихва на Козирога, а Телецът да не пазарува днес Късметът се усмихва на Козирога, а Телецът да не пазарува днес Хороскоп за деня – 10 декември 2025, сряда  Политическо дежавю: Митингите на ДПС-НН напомнят за целувката на Орлов мост и белия автобус Политическо дежавю: Митингите на ДПС-НН напомнят за целувката на Орлов мост и белия автобус Това каза политологът Теодор Славев. Той прогнозира ръст на напрежението. Надява се управляващите да не допускат повторение на сценария от 2013 година Румен Радев: Властта организира манифестации, а не протести – народът е възмутен от олигарсите Румен Радев: Властта организира манифестации, а не протести – народът е възмутен от олигарсите Президентът остро критикува управляващите заради протестите, ролята на олигарсите, злоупотребата със службите и посочи, че ще обяви политически проект в неочакван момент Красимир Вълчев опроверга: Родителските срещи не са трик срещу протеста Красимир Вълчев опроверга: Родителските срещи не са трик срещу протеста Министърът на образованието отхвърли обвиненията, че се използва административен натиск върху родители и ученици чрез училищния график Тиха зимна вечер пред кметството в Бургас, не се яви дори и един протестър Тиха зимна вечер пред кметството в Бургас, не се яви дори и един протестър Само униформени служители на реда стояха на пост почти два часа Жечо Станков: България става енергиен лидер на Балканите с подкрепата на САЩ Жечо Станков: България става енергиен лидер на Балканите с подкрепата на САЩ САЩ подкрепят изграждането на нови ядрени мощности и проекти за диверсификация в България, водени от министър Жечо Станков
Картина на Пикасо за 1 милион евро може да стане ваша срещу 100 евро – благотворителна томбола с кауза Картина на Пикасо за 1 милион евро може да стане ваша срещу 100 евро – благотворителна томбола с кауза Френска фондация организира световна благотворителна кампания, в която изкуството среща човечността – един билет може да ви донесе картина на Пикасо и да промени животи. В отговор на критика на Тръмп: Зеленски заяви, че винаги е готов на избори В отговор на критика на Тръмп: Зеленски заяви, че винаги е готов на избори Президентът на САЩ заяви в интервю за "Политико", че "Украйна загуби много територия и трябва да произведе избори" Шантавите ритуали по света за Коледа Шантавите ритуали по света за Коледа Някои от тях са толкова странни и дори нелепи, че със сигурност ще ви изумят   Звездата от „Сексът и градът“ Ким Катрал се омъжи на тайнa церемония в Лондон Звездата от „Сексът и градът“ Ким Катрал се омъжи на тайнa церемония в Лондон Интимна церемония, където блясъкът е заменен със стил и истинска любов Тръмп: Украйна трябва спешно да проведе избори, а Русия е по-силната страна в мирните преговори Тръмп: Украйна трябва спешно да проведе избори, а Русия е по-силната страна в мирните преговори Американският президент критикува Зеленски за отлагането на вота, предупреждава за рисковете от войната и определя ЕС като „западащ и отслабен от политкоректност“ Путин с неочаквана рокада в Северна Македония Путин с неочаквана рокада в Северна Македония Освобождавам Сергей Александрович Баздникин от длъжността извънреден и пълномощен посланик на Руската федерация в Република Северна Македония, заяви руският президент Пето дете за Джак Озбърн - светлина за семейството след смъртта на Ози Пето дете за Джак Озбърн - светлина за семейството след смъртта на Ози Новината за още едно бебе идва като светъл лъч за сина на Ози, който преживя загубата на баща си, само дни преди да научи, че семейството му отново ще се увеличи Руснаците също страдат от войната, Путин им вдига драстично данъците Руснаците също страдат от войната, Путин им вдига драстично данъците Най-драматична е промяната, която засяга малкия и средния бизнес Тръмп в защита на Мъск: „ЕС върви в лоша посока“ след глобата от 120 млн. евро за X Тръмп в защита на Мъск: „ЕС върви в лоша посока“ след глобата от 120 млн. евро за X Американският президент постави под въпрос регулациите на ЕС, защити Илон Мъск и отправи нови икономически предупреждения към Канада и Мексико Истината за сините кучета в Чернобил Истината за сините кучета в Чернобил Ветеринари разкриват причината 
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Лондонските разговори завършиха с оформен 20-точков мирен план Виц на деня Виц на деня Турист в балкана пита местен жител:
- Извинете, как най-бързо мога да изкача баира?
- Ами... да взема да отвържа кучето...
Виц на деня Виц на деня - Капитане, истина ли е, че жена на кораба носи голямо нещастие?
- Не е вярно! Носи абсолютно същото нещастие, каквото и на сушата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Много грешни отговори са нужни, за да се стигне до верния
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори