×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • КЕВР обсъжда по-високите цени на тока от 1 юли
  • Силно земетресение разтърси кубинската столица Хавана
  • До два-три дни ще има много добро мирно споразумение с Иран, твърди Тръмп
  • Президентът на Северна Македония идва в София за среща с Илияна Йотова
  • Продължава издирването на оцелели след мощния трус във Филипините, потвърдените жертви вече са 41
  • СГС разглежда искането за регистрация на „Прогресивна България“
  • Горивата поевтиняват въпреки напрежението в Близкия изток
  • Емил Пармаков временно ще заеме поста на Георги Кандев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Строителният сектор изостава сериозно в дигитализацията


Строителният сектор изостава сериозно в дигитализацията
Д-р инж. Христо Грозданов е главен асистент към катедра „Пътища и транспортни съоръжения“ в УАСГ и управител на Института по транспортно строителство и инфраструктура
23 Септември 2020, Сряда, 20:18 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Един от основните панели на Националната конференция по транспортна инфраструктура с международно участие ще са на тази тема

 

Д-р инж. Христо Грозданов е главен асистент към катедра „Пътища и транспортни съоръжения“ в УАСГ. Той е управител и на Института по транспортно строителство и инфраструктура - един от съорганизаторите на Националната конференция по транспортна инфраструктура с международно участие. Форумът ще се проведе в началото на октомври в Несебър. (ВИЖТЕ ТУК)

-Г-н Грозданов, защо избрахтеда акцентиратетази година върху Дигитализацията

-Вече 10 години провеждаме конференцията под мотото „Безопасни пътища“. През 2020 година два от основните ни панела извън темата за безопасните пътища са дигитализацията и транспорт, търговия и транспортна инфраструктура. Към дигитализацията се насочихме, тъй като през последните две години направихме доста сериозен анализ на нашия бизнес и се оказа, че строителният сектор в световен мащаб е на предпоследно място като индустрия по дигитализация. На практика се оказва, че хората, които работят в строителството, не разбират що е то дигитализация. Затова решихме тази година първият панел в конференцията да е на тази тема, като с него разясним, както основните, базовите форми на дигитализацията, така и да почерпим опит от по напредналите държави.. Ние смятаме, че тази тема ще бъде актуална минимум в следващите 10 години.

-Кои лектори да очакваме да присъстват на конференцията?

-По темата за дигитализацията модератор ще бъде инж. Николай Станков, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството г-жа Петя Аврамова по направление дигитализация. В панела ще вземат участие и проф. Робърт Ийди, който преподава в Строителния университет в Северна Ирландия и през последните 10 години работи пряко с правителството на страната си за дигитализиране на строителния сектор. Всъщност, когато той е започнал, в Северна Ирландия са били на нивото, на което ние сме ние сега. От него ще очакваме да видим какви стъпки са предприели те тогава и докъде са стигнали.  Лектор ще бъде и проф. Мохамад Касеим от университета Нортумбрия в Нюкасъл, който е по-тясно специализиран в BIM технологиите. Той е и консултант към Европейската комисия и ще говори в самото начало на панела, за да разясни основите.

Ще участват и представители на IT сектора, които по един или друг начин са помагали в дигитализирането на други сектори. Първият от тях е г-н Георги Ранделов, който е бивш изпълнителен директор на Microsoft-България, а в момента е консултант по дигитална трансформация. Георги Бръшнаров, който е управляващ директор на Немечек за България и Чудомир Моневски – човек със сериозен опит в дигитализацията на строителството, който ще говори за ЕРП системи в строителството – също ще вземат участие в конференцията.

-Очертава се изключително интересна конференция…

-Да, прав сте. Смятам, че специално в направление „Дигитализация“ ще се сформира много добър панел. Естествено след лекциите очакваме публиката активно да се включи в дискусията, така че да излезем с реални резултати и реални предложения към правителството. А аз мисля, че можем да очакваме сериозна чуваемост от там, тъй като модератор на събитието, както казах, е г-н Николай Станков.

-Тази година за пръв път въвеждате и панел, който ще бъде за взаимодействието между транспортната инфраструктура и финансовите/банковите институции. Какво да очакваме?

-Панелът е кръстен „Търговия, транспорт и транспортна инфраструктура“. Интересното при него е, че той беше иницииран от Световната банка, чийто представител м.г. за пръв път беше на конференцията. Тази година те сами пожелаха да организират този панел, на който да се говори за точно тази тема – взаимовръзките между търговията, транспорта и транспортната инфраструктура, както и значението им. Ще участват представител на Европейската инвестиционна банка за България, както и представител на Летище София, който ще представи много интересен доклад за това как COVID-19 влияе върху работата на аеропорта. Ще има доклад и от изпълнителния директор на Национална компания Индустриални зони, г-жа Барес. Доклад ще изнесе и проф. Христина Николова – ръководител на катедрата по транспорт в УНСС, както и такъв от проф. Петрак Мило, който ще говори за Западните Балкани – той е финансовият съветник на президента на Албания и ще изнесе много интересни данни и информаия за връзката между търговията, транспорта и транспортната инфраструктура, но не конкретно за България, а за целия Балкански полуостров.

Доклад ще бъде изнесен и от г-н Хатем Шахбани, който е главен специалист по транспорт към Световната банка. Те през последните няколко години са разработвали доклад за значението и влиянието на транспорта в България. На нашата конференция за пръв път ще бъдат представени резултатите от това проучване. Ще бъдат повдигнати и въпросите, които касаят транспорта и транспортната инфраструктура.

Този панел, ще повдигне въпроса за това, че когато се изгражда инфраструктура, тя не трябва да е самоцел на правителство, община или някой друг, а да се прави за хората, които я ползват – транспортните фирми или потребителите. Това ще е есенцията на този панел.

-Колко гости очаквате на конференцията  и кои са по-известните представители на бизнеса, които до този момент са потвърдили присъствието си?

-Тази година, предвид обстановката в световен мащаб, имаме намаление на участниците – става въпрос основно за чуждестранните ни гости. Очакваме около 250 участници на конференцията – основно българи. Знаете, че традиционно участват мениджъри на големите компании, проектантски и консултантски организации; имаме потвърдено участие и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и от Министерството на транспорта и това на финансите. Ще има участници от всички по-големи браншови организации - Камарата на строителите в България, Камара „Пътища“, Асоциацията по пътна безопасност. Естествено университетът, като организатор, ще се представи подобаващо.


В категории: Бизнес


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
Тервел ИЛИЕВ Остров Света Анастасия става „Етносфера“ Остров Света Анастасия става „Етносфера“ 09/06/2026, Вторник 12:21 2
България Всички новини
Таксиметровите шофьори настояват за незабавен статут на „защитена професия“, много ги биели Таксиметровите шофьори настояват за незабавен статут на „защитена професия“, много ги биели Кървавите инциденти на пътя принудиха МВР и Министерството на транспорта да свикат извънредна работна група под заплаха от протести Нужен ли е светофар на това възлово кръстовище в Бургас? А защо не и кръгово Нужен ли е светофар на това възлово кръстовище в Бургас? А защо не и кръгово Общински съветник повдига темата за обсъждане с въпроси към местната администрация Доброволци от всички общини в Бургаско надграждат уменията си за борба с горските пожари Доброволци от всички общини в Бургаско надграждат уменията си за борба с горските пожари Началото на обучението беше дадено от директора на РДПБЗН – Бургас ст. комисар Николаев След успехите на отбора по волейбол, кметът Марин Киров проведе среща с част от ръководството на Българската федерация по волейбол След успехите на отбора по волейбол, кметът Марин Киров проведе среща с част от ръководството на Българската федерация по волейбол Федерацията и Общината ще задълбочат доброто партньорство в името на спорта и подрастващите В БДУ бе даден официален старт на кандидатстудентската кампания В БДУ бе даден официален старт на кандидатстудентската кампания Събитието бе открито от ректора проф. д-р Сотир Сотиров и зам.-ректора по учебната дейност проф. д-р Севдалина Турманова Отложиха за есента делото за побоя над шефа на полицията в Русе Отложиха за есента делото за побоя над шефа на полицията в Русе Защитата на едно от обвиняемите момчета поиска свидетелства от заседателите и съдията, че могат да работят с деца Любен Дилов става почетен гражданин на София Любен Дилов става почетен гражданин на София Негови близки са категорични, че ако днес бе сред нас щеше да поиска само едно - да стане първият почетен жител на ж.к."Меден рудник" Голямото пренареждане след взрива в МВР: Четирите фасади зад оставката на Георги Кандев Голямото пренареждане след взрива в МВР: Четирите фасади зад оставката на Георги Кандев Как един Фейсбук пост освети раждането на нов политически проект, войните по върховете на сигурността и необяснимото мишкуване на иначе активния държавен шериф по случая във Варна  Порше, златни чувала и китайски фреон: Как бизнесменът Станчо Василев изпра 1.5 милиона евро Порше, златни чувала и китайски фреон: Как бизнесменът Станчо Василев изпра 1.5 милиона евро В дъното на международния скандал стои незаконен трафик на китайски хладилен газ, който е бил внасян тайно през Гърция Знаете ли как се правят легендарните странджански лангиди? В Етнографския музей ще ви разкажат Знаете ли как се правят легендарните странджански лангиди? В Етнографския музей ще ви разкажат В Етнокухнята винаги може да се научи и преживее нещо различно
Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Капан за катастрофи: Критичният недостиг на магистрали заклещи трафика в България Министър Иван Шишков алармира за опасен дефицит по пътищата и разкри „криминален сюжет“ с плащания за асфалт на тъмно Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Биби, внимавай, че оставаш сам: Бруталният ултиматум на Тръмп към Нетаняху взриви Близкия изток Американският президент предупреди Израел да не чака помощ при нова война с Иран, часове по-късно ракетите полетяха Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Рок-енд-рол на колела! Как аутсайдерите от Кюрасао спечелиха света още преди първия съдийски сигнал Симпатичните дебютанти отказаха лъскавите возила и доказаха, че във футбола все още има място за чиста и искрена страст Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Франция настръхна! Хиляди излязоха на бунт след бруталното убийство на 11-годишната Лиана Яростни протести заляха Париж заради дефектната съдебна система, оставила на свобода насилник с тежко криминално досие Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Технологична революция в BG смартфоните! ChatGPT превзема Viber Шефът на месинджъра Офир Еял взриви ефира с ексклузивна новина за пълна интеграция на изкуствения интелект и разкри крие ли това риск за личните ни чатове БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки Телевизията трябва да наеме фирма, която да подмени табелите, логата и всяко споменаване на „Арена 8888“ – източник от Женева Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Напълно различен стил на живот избира Джуна Джунович - дъщерята на модната дизайнерка Мелина и популярния певец Харис Джунович Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Под отломките загинаха две румънки и един българин Почина звезда от „Клетниците“ и „Граф Монте Кристо“ Почина звезда от „Клетниците“ и „Граф Монте Кристо“ След себе си Годфри оставя съпругата си – актрисата Аманда Уокър, както и син и дъщеря Синът на Брад Пит и Анджелина Джоли стана боксьор Синът на Брад Пит и Анджелина Джоли стана боксьор 17-годишният Нокс напомни на ролята на Брад Пит в "Боен клуб" с бойните си умения
Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Богомил НИКОЛОВ, активни потребители Когато големите вериги започнат да продават на много ниски цени, това винаги е заплаха за малките търговци Виц на деня Виц на деня В съда:
- Познавате ли подсъдимия?
- Да, ваша светлост. С него работехме заедно в една банка.
- Кога беше това?
- Не помня датата, но помня, че беше на разсъмване, около три часа.
Виц на деня Виц на деня В кръчмата:
- Дай акъл какво да купя на жената за рождения и ден.
- По-добре да попиташ нея какво иска.
- А, не! Толкова пари нямам!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Богат е този, който умее да се задоволява с малкото.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори