×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Кандидатури за европейски прокурор от България се подават до 11 май
  • Лидери на близо 50 държави се събират в Ереван
  • Украински дрон удари жилищна сграда близо до центъра на руската столица Москва
  • На 4 май се навършват 123 години от гибелта на революционера Гоце Делчев
  • Съдът гледа делото срещу Станимир Хасърджиев за 17 престъпления
  • Идва истинската пролет
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Европейски дни на наследството в Несебър


21 Септември 2020, Понеделник, 11:26 ч.
Автор: Флагман.бг

Събитието бе отбелязано с няколко инициативи и целта му бе да запознае публиката както с архитектурно-археологическите и исторически дадености на града

Община Несебър се включи в Европейските дни на наследството– съвместен проект на Съвета на Европа и Европейската комисия, който тази година се провежда под надслов: „Европа, общо наследство”.

Събитието бе отбелязано с няколко инициативи и целта му бе да запознае публиката както с архитектурно-археологическите и исторически дадености на града чрез панорамна обиколка на обекти световно наследство, организирана от Музей „Старинен Несебър“, така и с развитието на българския език и неговите диалектни форми чрез лекция на експерта към община Несебър Веселин Столев. Част от Европейските дни на наследството в града на ЮНЕСКО бе и изложбата на пощенски картички от годините преди 1990.

В организираната от музея обиколка се включиха жители и гости на града, желаещи да дообогатят знанията си за Несебър и неговата история от античността, ранното и късно средновековие, до наши дни. Те бяха придружени от екскурзовод, който ги разведе в панорамна обиколка на Стария Несебър и ги запозна с малко известни факти от богатото минало на древния град. По повод Европейските дни на наследството две от  емблематичните за Несебър църкви - „Св. Спас“ и „Св. Параскева“, бяха отворени за свободно посещение. 

Изложбата на стари пощенски картички, озаглавена „Другите за нас“, се представя за втори път в Несебър. Тя представлява колекция от изпратени до Германия картички с оригинални послания до получателя. Притежателят й е немският гражданин Георг Кайм. С тази експозиция посетителите в Артиум център можаха да се потопят в недалечното минало на Несебър и Слънчев бряг чрез картички от шейсетте, седемдесетте и осемдесетте години на миналия век. От името на Общината колекцията представи от Денис Гонсалвеш. Експозицията може да бъде видяна всеки ден от 12:00 до 22:00 часа до 30 септември.

По повод Европейските дни на наследството в Артиум център се проведе и беседа на тема: „Диалектът – състояние и тенденции“ с лектор Веселин Столев, който запозна гостите със съвременното развитие на езика и в частност диалектните форми и изрази в него. Основен интерес за публиката представляваше „Модерният жаргон“ на тийнейджърите и неговото значение и влияние върху речта. Друга интересна тема беше „Обогатяването на националния език“ от диалектите и диалектизмите. Бе подчертано, че всеки език има общонароден граматичен строеж и речник, които са в основата на създаването на националния език. 

Със събитията, организирани от Центъра за култура и образование по повод Европейските дни на наследството, Артиум за пореден път се утвърди като средище на културата и образованието, навлизайки все по-дълбоко в духовния живот на гражданите в Община Несебър.

Снимки от инициативите в Несебър ще бъдат изпратени на официалните представители на Европейски дни наследството, за да бъдат публикувани на интернет страницата на форума. 
За първи път „Дните на наследството“ са организирани във Франция през1984 г. по инициатива на тогавашния министър на културата Джак Ланг.

Подкрепени от 1991 г. от Съвета на Европа и от Европейския съюз,  те се провеждат всеки трети уикенд на месец септември в близо 50 европейски държави, сред които и България.

Дните са важен момент, по време на който широката общественост има възможността да посети национални обществени или частни обекти, които са част от архитектурното наследство и често отварят врати само по този повод.
Това събитие е доказателство за интереса на публиката към историята и допринася за запознаването на гражданите с културното богатство и разнообразие на Европа, както и с опазването и популяризирането на архитектурното наследство.
 




В категории: Несебър


Михаил ДИМИТРОВ „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia 04/05/2026, Понеделник 21:20 2
Емел МАХМУД Какво се случва с парите ни, ако банката фалира Какво се случва с парите ни, ако банката фалира 04/05/2026, Понеделник 20:00 3
България Всички новини
2 промила алкохол в кръвта на жената с ножа, двама от ранените оперирани във Варна 2 промила алкохол в кръвта на жената с ножа, двама от ранените оперирани във Варна В тежко състояние са пострадалите Мъртви делфини изхвърлени от морето край Варна и Слънчев бряг Мъртви делфини изхвърлени от морето край Варна и Слънчев бряг Експерти изследват новите случаи, търсят причините за тяхната смърт „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia Изкуството и спорта се срещат в морския град Giro d’Pomorie пропадна заради АПИ Giro d’Pomorie пропадна заради АПИ Причината е полученият официален отказ от Пътната агенция Пожар до Колодрума в Бургас, горят дървета Пожар до Колодрума в Бургас, горят дървета Пожарникари пристигнаха преди минути  Волен Сидеров забелязан в неадекватно състояние в центъра на София Волен Сидеров забелязан в неадекватно състояние в центъра на София Политикът изненадал минувачите със странно поведение Гласуват разчетите, условията и лимитите за уреждане на бюджетните отношения Гласуват разчетите, условията и лимитите за уреждане на бюджетните отношения Те ще са до приемане на бюджета за 2026-та. Предвидено е подпомагане на филмова продукция за живота, спортната кариера и високите постижения на Христо Стоичков Светофарът на ключово кръстовище в Бургас ще бъде извън строя заради ремонт Светофарът на ключово кръстовище в Бургас ще бъде извън строя заради ремонт Временно прекъсване на работата на светофара на ул. „Демокрация“ ще затрудни движението утре 75 000 автомобила излизат от София за Гергьовден: Огромен трафик по основните автомагистрали 75 000 автомобила излизат от София за Гергьовден: Огромен трафик по основните автомагистрали Въвеждат ограничения за тежкотоварни камиони през почивните дни Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности Двудневно събитие представя иновативните специалности в бургаските гимназии и насочва кандидат-гимназистите към бъдещите им кариери
Трагедия в Лайпциг: Кола се вряза в пешеходци, двама загинаха, има и тежко ранени Трагедия в Лайпциг: Кола се вряза в пешеходци, двама загинаха, има и тежко ранени Шофьор с признаци на психично заболяване е задържан след инцидент, при който автомобил с висока скорост връхлетя пешеходци в центъра на германския град Без танкове на парада в Москва заради дронове? Ако се стигне до атентат, възможен ли е ядрен удар по Украйна Без танкове на парада в Москва заради дронове? Ако се стигне до атентат, възможен ли е ядрен удар по Украйна Военни анализатори коментират думите на Песков и предупредиха, че ако бъдат атакувани мирни граждани, реакцията ще е страшна за хората в бившата съветска република Три жертви на хантавирус на круизен кораб, СЗО уверява: Рискът за общественото здраве остава нисък Три жертви на хантавирус на круизен кораб, СЗО уверява: Рискът за общественото здраве остава нисък СЗО предприема мерки, но няма нужда от паника Напрежението в Ормузкия проток расте, ген. Абдолахи заплаши с потапяне на US кораби Напрежението в Ормузкия проток расте, ген. Абдолахи заплаши с потапяне на US кораби  Думите му поставят под съмнение реализацията на обявеният от Тръмп „Проект Свобода“ и решението на американския президент за защитата на корабоплаването в пролива Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки 64-годишната туристка е транспортирана в болница в Александруполис с тежки травми на главата и множество наранявания Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток На срещата на Европейската политическа общност държавният глава постави акцент върху газовите коридори, Коридор 8, Дунавските връзки и ролята на Черно море Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Народният театър изигра шест разпродадени спектакъла в Teatros del Canal, а испанската критика отличи Радина Кърджилова и трупата Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Няма пострадали, а атаката идва дни преди парада за Деня на победата, когато руската столица е под засилени мерки за сигурност Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Прокуратурата в Милано проверява дали бившата приближена на Берлускони е получила помилване с неверни данни за осиновеното си дете Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Огънят обхвана над 100 хектара, а невзривени снаряди принуждават пожарникарите да стоят на дистанция
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Разговор в кафенето на театъра:
- От мен зависи в каква светлина ще се представи всяка една пиеса в театъра.
- Вие да не сте директора?
- Не, аз съм осветителят.
Виц на деня Виц на деня В един хубав летен ден момче и момиче пътуват с кола.
- Виж! - казва той. - Каква е висока тука тревата?!
- За какво намекваш? - оживило се момичето.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитният шеф може по звука на клавиатурата да разбере какво играе неговият подчинен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори