Важно! Училищата нямат право да събират пари от родителите
Учениците и децата в детска градина и предучилищна имат право на безплатно образование
Училищата и детските градини да не събират пари от родителите за допълнителни консумативи и подобряване на материалната база, напомни образователният министър Красимир Вълчев в писмо до Регионалните управления по образование.
Законът за училищното и предучилищното образоване е уредил правото на учениците и децата в задължителната предучилищна възраст на безплатно образование в държавните и общинските училища и детски градини. Безплатното образоване включва както правото да не се заплащат такси за обучението, осигурявано със средства от държавния бюджет, така и безвъзмездното ползване на на материалната база за обучение и за развитие на интересите и способностите на учениците и децата.
Събирането на средства няма правно основание, категоричен е образователният министър.
Вълчев напомня още, че набирането на средства под формата на дарения трябва да става при спазване на принципа на доброволност и лична воля на дарителя.
Две от тризначките са клошарки, третата – женена за богаташ
През 2026 г.: Китайци чакат Огнен кон, славяните – Вълк!
Веско Маринов мина на диета
Стефан Софиянски: Оттеглих се като кмет заради боклука
Мъж ограби къщата на съсед, за да купи мляко за детето си
Дебел и стар ли е? Даниела от Ергенът показа гаджето си
Мъж почина от грип в Северна Македония
Защо Ангел Джамбазки рови по контейнерите в София
Милионна оферта от Казахстан върна Нани във футбола
До края на годината ще може да съхраняваме книжка, лична карта и банкови карти в дигитален портфейл
Германия изтегли набързо военните си от Гренландия

Учителката пари не събираше но стрикно следеше списъка по който една от майките събираше пари и четеше в клас пред първолаците, имената на децата чийто майки не били платили.
А учебните помагала защо не са безплатни и те както учениците? Иначе ни бива да се правим на ощипани. Кмета и той години наред прави такива изявления, но даже и консумативите в училищата и детските градини са достатъчни.
Obache doktorite mogat da subirat pari, obache restorantite mogat da subirat pari spored tova kakvo ste yali.....egati tupaka.
Kakvoto platish takove ste pojunesh.
Nikoi niama da vi prepodava na tupite ovci bez pari nito ste vi napravi uchilistata.
kakvto vidiahte bogatite se iznasiat na chastni uchilista.
Ste duhate sus ciganite sega.