×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България взе 5 млрд. лв. заем от международните пазари


16 Септември 2020, Сряда, 21:17 ч.
Автор: Флагман.БГ

Тегленето на дълга се очакваше през май, но тогава беше отложено заради ситуацията с COVID-19

Нов външен дълг за страната. Общата стойност на пласираните на международните пазари еврообилигации е 2,5 милиарда евро или близо 5 млрд. лева. Първоначалният план е бил да бъдат изтеглени около 4 млрд., но интересът бил много голям и така се е стигнало до новото решение, съобщава Нова ТВ.

Тегленето на дълга се очакваше през май, но тогава беше отложено заради тежката икономическа криза.

Това е първият голям заем за последните 4 години. Осъществява се на 2 транша – всеки от тях е за по 1 милиард и 250 милиона евро. Падежът е за 10 и 30 години, като за първи път в нашата история България излиза на пазара с 30-годишни книжа.

Финансовото министерство определи дълга като „изключителен успех”, който ни нарежда сред по-богатите, развити и финансово дисциплинирани държави. 

Една от причините кабинетът да определя новия дълг като успех е постигната доходност на облигациите.

„При 10-годишните книжа доходността е от 0,389 %. А при 30-годишните имаме доходност от 1,476 %. Лихвите, които ще плащаме оттук нататък, са много по-ниски от тези, които бяха заложени в първоначалните ни намерения”, заяви финансовият министър Кирил Ананиев.

Той съобщи, че високият интерес от страната на инвеститорите е причината дългът да бъде увеличен до 2,5 млрд. евро.

„Очевидно доверието в страната ни е на много висок ниво. Това е потвърждава от участниците – инвеститори, които са от много висок клас – централни банки, държавни пенсионни фондове. 16 % от общия обем на книжата са придобити от български инвеститори. Интерес са проявили и инвеститори от Германия, Великобритания, САЩ, Белгия”, заяви Кирил Ананиев.

Финансовият министър обясни и за какво ще бъдат изхарчени парите.

„Този ресурс ще го използваме за рефинансиране на съществуващ дълг досега, за увеличаване размера на фискалния резерв, за покриване и финансово осигуряване на социално-икономическите мерки, които прие правителството за COVID-19 и за икономическото възстановяване на страната. И финансиране на бюджетния дефицит”, обясни Ананиев.

Новият заем предизвика критика от страна на опозицията. Въпреки че размерът на дълга е в рамките на гласуваните 10 млрд. лева, за БСП сумата е твърде голяма.

„Юридически проблеми няма, но има икономически проблеми, тъй като очевидно управляващите не се справят с кризата така, както те декларират в медиите. Освен това, това управление няма да ги плаща тези средства, ще ги плаща българският народ. Падежът е 10 и 30 години, а междувременно ще плащаме лихва. Не виждам причина да леем шампанско”, заяви Румен Гечев, БСП.

А според експерти емитирането на облигациите е успех, но големият въпрос сега е за какво ще бъдат изхарчени парите.

„Ако някой ви даде банков кредит с много ниска лихва, близка до 0, това е голям успех, защото това е изгоден кредит. Но ако прахосате тези пари за няколко дребни подаръка и парите свършат и после трябва да ги връщате, това е лошо решение”, смята финансовият експерт Николай Василев.


В категории: Политика


4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
Пламен
17.09.2020 09:06:49
0
3
Да му мислят проявилите интерс инвеститори от германия, ЮК, САЩ и Белгия! ХА ХА ХА ХА! Ей сега ще договорим сменяне плочките на 17 площада, разрочено за 3 години напред, за КОВИД-19. Следващият път ще вземат 5-те милиарда от Джет Кредит, Сити кеш и Креди Йес, и "безлихвена" Бяла карта. Имаш кола, имаш пари... Да та клецам у държавата кафява!
3.
Rincewind
16.09.2020 23:23:52
1
8
Мутрата от Банкя тегли заеми и заробва бъдещите поколения, за да се задържи на власт още малко и да осигури кльопачка за обръчите от хрантутници, с които се е обградил. Ще построим южен паток, ще плащаме милиарди за корупционния гьол в Белене, ще раздаваме милиони на закъсали гнили банки, за да си задържи мутрата още няколко месеца на власт. Тъжно, но факт!
2.
Вземането на заем
16.09.2020 22:50:53
1
7
може да озночава че във фискалния резерв няма нищо .Защо ще взимаме заем като можем да се преборим за безлихвените пари от Фонда за възстановяване!!!!!!!Твърди икономист
1.
юберашунгмахен
16.09.2020 21:43:57
3
11
целия свят в рецесия само бойкономиката върви на плюс и пак ще се хвалят че има бюджетен излишък
шкафчето ще се пръсне тоя път
пък вие правете деца че правнуците ви ще ги плащат заемите които герб ги теглиха , с тази икономика ,с толкова цигани, паразитите в бюджетната сфера, самолети , санирания , всеки от вас бачкатори ще работи за 10 гърла , като не включваме вашето семейство естествено, там вече вие се спасявайте както можете
абе вие сте капо селяни прости!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Гръцки звезди пренасят духа на Миконос в Za Zú Гръцки звезди пренасят духа на Миконос в Za Zú Greek Matinee превръща южния плаж на Слънчев бряг в най-горещата дневна сцена на сезона Мистерия с шофьора на тира-убиец, невидим е на снимките, разкри регионалният министър Мистерия с шофьора на тира-убиец, невидим е на снимките, разкри регионалният министър Колегите имат съмнение, че се е движил в двете посоки празен и възниква въпроса защо, добави той Експеримент край Бургас: С 15 декара фиданки проверяват дали у нас ще произвеждаме маслини и зехтин Експеримент край Бургас: С 15 декара фиданки проверяват дали у нас ще произвеждаме маслини и зехтин Тъжна вест! Космонавтът ген. Александър Александров пое към вечния си полет сред звездите Тъжна вест! Космонавтът ген. Александър Александров пое към вечния си полет сред звездите Румен Радев изрази съболезнования към семейството, подчертавайки историческото значение на мисията от 1988 година за авторитета на страната ни Лекари от две болници в Бургас се грижат за ранените на аутобана Лекари от две болници в Бургас се грижат за ранените на аутобана  Засега не се налага операция на пациента, за който се грижат лекарите в МБАЛ „Сърце и Мозък“, стабилно е състоянието и на втория пострадал Окръжният прокурор на Бургас: Експертиза ще установи гръмнала гума ли е причината за трагедията край Карнобат Окръжният прокурор на Бургас: Експертиза ще установи гръмнала гума ли е причината за трагедията край Карнобат Тестовете за употреба на наркотици и на алкохол са отрицателни, каза той на брифинг   Министър Илин Димитров: България и Турция могат да постигнат много повече  в туризма Министър Илин Димитров: България и Турция могат да постигнат много повече в туризма Банско, Боровец, СПА и балнео дестинациите ще бъдат представени пред туроператори от Турция през зимния сезон Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Държавата трябва да отговори на много въпроси след този пореден инцидент, завършил фатално Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Антимафиотите откриха над 450 грама кокаин, около 95 000 евро, електронни везни и боеприпаси Министър Илин Димитров: Работим за повече полети и повече германски туристи в България Министър Илин Димитров: Работим за повече полети и повече германски туристи в България Министерството на туризма подготвя „план Маршал“ за реклама и въздушна свързаност на германския пазар след пропуснатите възможности през октомври от предишното редовно правителство
Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Федерален съд в Ню Йорк нареди парите да бъдат преведени на писателката след изчерпване на възможностите за обжалване Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Полицията издирва шефа на хлебозавод „Мио“ Димитър Георгиев от Павликени с дронове и термокамери, проверява се и версия за отвличане Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Уелската певица почина на 75 години след тежко боледуване в Португалия
Румен РАДЕВ Румен РАДЕВ Ще подкрепяме Украйна според възможностите си, а такива нямаме Виц на деня Виц на деня Бабички питат дете пред блока:
- Ти, чий син си, бе бабе?
- Ами, ние с татко не знаем, а мама не ни казва...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, няма нужда да ревнуваш! В леглото си по-добра от всички твои приятелки. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Попитах в женски форум как да кача няколко килограма, че съм хърбава. Толкова нови псувни и клетви научих...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори