Правната комисия отхвърли искането на Борисов половината депутати във ВНС да се избират мажоритарно
Бе одобрено обаче на парламентарния вот да може да се гласува и с хартиени бюлетини, и с машини
Правната комисия на парламента отхвърли предложението на ГЕРБ половината депутати във Велико Народно събрание (ВНС) да се избират мажоритарно в един тур. Припомняме, че идеята дойде от премиера и лидер на партията Бойко Борисов в безпрецедентно видеообръщение към нацията, с което той призова да се приеме нова конституция.
Депутатите от правната комисия днес гледат на второ четене поправките в Изборния кодекс.
Христиан Митев от НФСБ (парламентарната група на „Обединени патриоти“) обясни, че мажоритарен избор на 200 от 400-те велики депутати в един тур облагодателства големите партии за сметка на малките.
Подобно мнение изрази и Ваня Нушева – експерт от сдружението „Прозрачност без граници“, както и Крум Зарков от БСП.
От партия ВМРО-БНД ("Обединени патриоти") още преди дни обявиха, че не подкрепят половината депутати от ВНС да се излъчват с мажоритарен вот. Те се позоваха на текст от Конституцията, според който депутатите от Великото Народно събрание се избират по общия ред.
В крайна сметка днес предложението на Борисов бе подкрепено от 9 депутати от правната комисия – само от ГЕРБ, 9 бяха „против“, а 2-ма - „въздържал се“. Така то бе отхвърлено.
Комисията обаче одобри изборите за парламент да се провеждат и с машини, и с хартиени бюлетини. Това стана с гласовете на депутати от управляващите формации - ГЕРБ и „Обединени патриоти“. От БСП предложиха да може да се гласува само машинно в секции с над 300 избиратели, но това бе отхвърлено.
Заседанието на комисията започна с малък скандал. Крум Зарков от БСП протестира, че не са допуснати представители на неправителствения сектор. Председателят на Комисията Анна Александрова от ГЕРБ посочи, че това било свързано с мерките срещу коронавируса. Тя обясни и че заседанието може да се гледа онлайн.
Същевременно групичка от "Демократична България" спретна малък протест до сградата на парламента. Викове "оставка" и освирквания озвучиха заседанието, което наложи прозорците да бъдат затворени.
Стана ясно, че не е била допусната и Мая Манолова - основен идеолог на действащия Изборен кодекс и лидер на сдружението "Изправи се.бг", около което се оформя нова политическа коалиция за предстоящите парламентарни избори.
Окончателното решение за промените в Изборния кодекс трябва да вземе Народното събрание на пленарно заседание - това се очаква да се случи още тази седмица.
4 зодии са истинските богини на зодиака: Красота, сила и характер в едно
САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона
Ето какъв мъж може да покори всяка жена според зодията ѝ
Тръмп показа Сеута и предупреди: Така ще изглежда САЩ, ако демократите се върнат на власт
Рекордните 56,5 млрд. евро в банките: Имотите губят ролята си на сигурно убежище
Три числа в рождената дата издават скрита сила: Проверете дали ги носите
Това е човекът, който може да победи Ердоган?
31/07/2026, Петък 19:52
2
Огнен ад в Гърция: Трактори спасяват Микена, стотици бягат по море
4 зодии лъжат толкова убедително, че трудно ще ги разобличите
Тези навици надуват сметката за ток
Емблемата на язовир Батак горя: Пламъците изпепелиха една трета от острова
Любовен обрат за 4 зодии: Съдбовна среща променя края на лятото
