Кръстовден е, хиляди българи на литургия под открито небе
Честит празник на всички именици!
Отбелязваме Кръстовден. И тази година множество вярващи се събраха и прекараха нощта край манастира „Света Троица”, съобщава Нова телевизия.
Ден за водосвети и за строг пост. Историята на празника идва още от 326-а година, когато по заповед на царица Елена, майката на Константин, издирили кръста, на който бил разпънат Христос.
Не знаели как да го разпознаят, защото Иисус бил разпънат редом с разбойници. Затова докоснали с дървените кръстове мъртвец и болна жена. Мъртвият оживял, а болната оздравяла. След чудото, архиепископ Макарий вдигнал кръста високо, за да го видят всички и да повярват в Христос.
По традиция в нощта на празника хиляди вярващи се събират на Кръстова гора за литургия под открито небе и с молитва за здраве.
Хората са на святото място, за да посрещнат заедно празника. Част от тях пренощуваха под открито небе в палатки.
Някои от присъстващите не спаха, за да усетят енергията на мястото. Вярва се, че в нощта срещу 14 септември тя е най-силна. В комплекса „Кръстова гора” се пази и частица от Светия кръст.
Богомолците се стичат към манастира „Св. Троица”, за да се помолят за изцеление. В неделя вечерта пловдивският митрополит Николай отслужи тържествена Света литургия, продължила до 2 часа след полунощ.
Имен ден празнуват българите с имената Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана.
Депутатите ще разгледат ветото на президента върху промените в ИК
Това е човекът, докарал трансферните находки в ЦСКА
Нешка Робева с критика към Илияна Йотова - вижте къде се разминават космически позициите им
Има много поверия за 25 февруари - свързани са с късмета
Кървава драма в САЩ, най-малко 4 души загубиха живота си
Турски F-16 се разби, пилотът загина
България даде закрила на млад чужденец, той се напи и седна зад волана
Иво Димчев дарява наградата от "Капките" за ХИВ-позитивни
Граждани: Пътят Карнобат-Шумен е като лунен пейзаж
Почина бащата на Есил Дюран - певицата с трогателни думи
Къванч Татлъту със свидетелски показания по делото за смъртта на Халит Юкай
Слаби валежи по Черноморието, слънчево време в София
