След 66 дни на протести срещу властта - какви са изводите и прогнозите
Коментар на политическия психолог Антоанета Христова и социолога Юрий Асланов
Антиправителствените протести у нас продължават вече над 60 дни. Какви са изводите от случващото се у нас и какви прогнози могат да бъдат направени?
Темата коментираха в ефира на NOVA политическият психолог Антоанета Христова и социологът Юрий Асланов, пише vesti.bg.
"Има дефицит на политическа идея и донякъде той е предизвикан от нежеланието на протестиращите да допуснат до себе си партии. Един протест има силата да свали дадено правителство, но няма силата да назначи друго", отбеляза социологът Юрий Асланов.
Според Антоанета Христова крайните искания на протестиращите обаче затваряли вратата за диалог.
"Когато това се случи, чувството, че си минат е и от страна на недоволните, но и на управляващите. Управляващите не могат да реализират политика, която да удовлетвори хората, нито протестиращите могат да постигнат целите си", обясни политическият психолог.
Гостите в студиото коментираха и изборите в БСП за лидер на партията.
"Поначало смятах, че този избор е безсмислен. Той прилича на състезание с един участник през цялото време. Нямаше равнопоставеност по никакъв начин – организационно и ресурсно. Резултатът беше предизвестен. Затова смятам, че и участието на други кандидати беше безсмислено в това състезание", каза Юрий Асланов.
"От гледна точка на посланията, които излъчваше левицата, като организация на тези избори, оттам показваха силна доминантност върху процедурата по избор. Има обаче други важни ориентири. Аксиомът е, че ни трябва много силна социалдемократическа съвременна лява партия и че нашата система не може да бъде стабилна, ако я няма. Бидейки слаба лявата ни партия, тя има две стратегии – едната е да удря опонента, за да се докаже, а другата е да се саморазвива. Използвайки първата, която беше стил на политическия лидер до този момент, и на самата партия виждаме, че има отслабване на дясната най-голяма политическа сила, а лявата не се е развила", допълни Антоанета Христова.
1473 евро трябват за месечната издръжка на тричленно семейство у нас
Къде ще можете да паркирате свободно в дните на Giro d Italia
160 години от рождението на един от най-значимите български поети - Пенчо Славейков
Три жени заровиха мъртъв дядо в двора и години му прибираха пенсиите
Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон!
Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток
Собственици на големи хотели в Слънчев бряг не смятали изобщо да отварят това лято
Румен Радев: България ще запомни Михаил Заимов като човек на духа, който въплъщаваше в образи, картини и слово
Привличането се превръща в интелектуално преживяване за тези зодии до 18 май
Тръмп след стрелбата във Вашингтон: Не се уплаших, живеем в луд свят
За първи път в Бургас – съдови хирурзи от УМБАЛ използваха безвреден газ вместо йоден контраст
Валерия Калудова спечели конкурса за визия на концерта „Филм без име“

Ми то е ясно Ве.......
Кучетиите лаят....кервана си върви........