Конфискуваха над тон "балкански" кокаин на Канарските острови
Операцията с кодовото име "Falcusa"
Над един тон кокаин на средна пазарна стойност около 40 милиона евро бе иззет от "Балканския картел" в специализирана операция на испанските власти на Канарските острови. Операцията с кодовото име "Falcusa", инициирана от хърватската полиция, е преминала успешно, като в ареста са трима хървати, съобщиха от хърватското министерство на вътрешните работи, цитирани от МИА.
Според данни на властите в трансатлантическия контрабанден канал на големи количества кокаин са участвали членове на така наречения "балкански картел" - предимно хървати.
В специализираната операция хърватските власти са си сътрудничили с испанската гражданска гвардия и френската митница, а акцията е била подкрепена от Европол, американската DEA, британската NCA (National Crime Agency), холандската национална полиция, и властите в Босна и Херцеговина.
Според данни на хърватското вътрешно министерство разследването е насочено към звено от "Балканския картел", специализирано в трафика на наркотици чрез платноходки и яхти. В звеното са участвали минимум трима хърватски граждани, които са били „вербувани“ от картел за контрабанда на кокаин. Платноходката им е била регистрирана в Хърватия и плава под хърватски флаг.
При претърсване на Канарските острови са открити общо 980 пакета с около 980 кг кокаин с висока чистота, като се предполага, че той е бил предназначен за европейския пазар, в частност този в Испания и Хърватия.
Космически тузар: Знаете ли колко милиона прибира Роналдо на година
Сладкарско съвършенство: Тайните на копринено гладкия крем карамел
Две деца в "Пирогов" след кошмар с ел. тротинетка
12/06/2026, Петък 20:40
1
Зловеща легенда: Древна мумия, потопила "Титаник"
Млад баща вилня в болница
Варненски рибари уловиха и пуснаха 280-сантиметрово "чудовище"
Ефективно почистване: Трикът с лед, който премахва залепнала дъвка от всяка тъкан
Какво похапва Хари Кейн, за да е в супер форма
Зам. областният управител на Бургас Георги Маджаров: Инцидентите с тротинетки изискват незабавни мерки
Шестима се борят за кметския пост на "Средец"
„Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта
Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас
