×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Апетитно гръцко сувлаки: какви подправки да изберем и как да го приготвим


12 Септември 2020, Събота, 17:01 ч.
Автор: Флагман.бг

Това е гръцко шишче, което в най-опростения традиционен вариант се състои само от парченца месо, наредени на дървен или метален шиш

Ако сте били в Гърция, но не сте опитали сувлаки – значи не сте успели да се докоснете до най-традиционната рецепта от гръцката кухня. Не минава тържество или сбирка, без на масата да присъства това ястие.

Какво всъщност представлява? Това е гръцко шишче, което в най-опростения традиционен вариант се състои само от парченца месо, наредени на дървен или метален шиш. Все пак разновидносттите на сувлаки със зеленчуци между месото са не по-малко вкусни и апетитни.

Какъв точно вид сувлаки – със или без зеленчуци, ще си приготвите, зависи от вашия вкус. Добре е, ако сте решили да се придържате към гръцките традиции, да използвате свинско месо.

Изберете крехки парченца от горната част на предния бут. Възможно е да ползвате пилешко или агнешко, но помнете – истинските сувлакита се правят от свинско месо. Нарежете на парченца – средни по големина и във формата на кубчета.

Овкусете със сол, зехтин, черен пипер, риган и наредете месните парчета на шишчетата. Ако сте избрали да добавите зеленчуци във вашето сувлаки, редувайте парченце месо с парченце зеленчук. Най-често за целта в Гърция се ползват нарязани чушки и лук, а понякога още домат и тиквичка.

Следват два варианта – да поставите веднага шишчето да се пече или да го накиснете през нощта в марината. В първия случай ще се наслаждавате само на вкуса и аромата на месото и подправките. Във втория случай ще получите по-крехки шишчета, обогатени от съставките на маринатата. Ако не знаете какво да изберете, просто опитайте и двата варианта.

В случай че решите да мариновате вашите шишчета сувлаки, направете марината от зехтин, лимон, чесън, лук, риган, сол, черен пипер, бяло вино, розмарин, мащерка. Това са най-подходящите компоненти на една марината за сувлаки. Ако не харесвате някоя от съставките, просто не я слагайте. Добре е месото да престои накиснато минимум няколко часа, а най-добре цяла нощ.

Финалният момент в приготвянето на сувлаки е печенето. Той не само, че не е без значение как ще се случи, а е изключително важен. Най-добрият избор е да опечете шишчетата на дървени въглища. Вкусът е неповторим.

Също отличен вариант са всички видове барбекюта. Най-неподходяща е електрическата скара или тиган. По-добре не избирайте тези варианти, ако искате да получите традиционен гръцки вкус на сувлаки.

Добър апетит и „я мас“, както се казва в съседна Гърция!




Коментари
Михаил ДИМИТРОВ 250 евро глоба за къпане в Седемте рилски езера 250 евро глоба за къпане в Седемте рилски езера 26/07/2026, Неделя 10:37 0
Светлозария КИДЕРОВА 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 26/07/2026, Неделя 09:50 2
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Наемите в Бургас излетяха: 620 евро за таван без асансьор и паркомясто Наемите в Бургас излетяха: 620 евро за таван без асансьор и паркомясто България е втора в ЕС по поскъпване на наемите, а приличните двустайни жилища край морето вече трудно падат под 400 евро Глух ли си, бе: Преслава спря участието си и смъмри охранител Глух ли си, бе: Преслава спря участието си и смъмри охранител Певицата защити почитател, когото служителят избутал от сцената, но реакцията ѝ раздели публиката Скъсан колан и ремонти без разрешение: Опасни нарушения при парасейлинг по морето Скъсан колан и ремонти без разрешение: Опасни нарушения при парасейлинг по морето Три парашута са били без нужните документи, а инспекторите продължават проверките във водните бази по Черноморието Катастрофа блокира АМ Тракия към Бургас, колоната достигна 2 км Катастрофа блокира АМ Тракия към Бургас, колоната достигна 2 км Лек автомобил се е ударил в мантинелата при 219-ия километър, към мястото са пътували линейки Бойко Борисов: ГЕРБ се готви за връщане във властта, улицата ще свали правителството на Радев Бойко Борисов: ГЕРБ се готви за връщане във властта, улицата ще свали правителството на Радев Със сигурност Прогресивна България ще подкрепи Илияна Йотова, ние трябва да се обединим около силен десен кандидат, каза лидерът на ГЕРБ Георг Георгиев: ГЕРБ няма да бърза с кандидата си за президент Георг Георгиев: ГЕРБ няма да бърза с кандидата си за президент Партията може да представи своята двойка през септември, а бившият външен министър атакува кабинета за бюджета, Безмер и санкциите срещу Русия Внимавайте с морската храна, може да доведе до тежки алергии Внимавайте с морската храна, може да доведе до тежки алергии Неправилно съхраняваната риба предизвиква хистаминово отравяне, което силно наподобява истинска алергия България поиска нови дерогации за Лукойл Нефтохим Бургас, обяви вицепремиерът Александър Пулев България поиска нови дерогации за Лукойл Нефтохим Бургас, обяви вицепремиерът Александър Пулев Министърът обяви международен одит в Лукойл и рестарт от нулата на преговорите с Райнметал Тревожни данни: Над 80% от мантинелите у нас не покриват стандартите за безопасност Тревожни данни: Над 80% от мантинелите у нас не покриват стандартите за безопасност АПИ трябва да подмени над 16 000 километра ограничителни системи по магистрали и междуградски пътища Не е само усещане: Цените в България са скочили с 12,8% за три години Не е само усещане: Цените в България са скочили с 12,8% за три години Юнската дефлация не заличава натрупаното поскъпване, а ресторантите, хотелите и личните услуги продължават да дърпат сметките нагоре
21-годишен ислямист е заподозреният за атаката в Берлин 21-годишен ислямист е заподозреният за атаката в Берлин Германската полиция разпространи и портрет на Абдул Б. Кемпер помете колона от автомобили в Германия, 34 души са ранени Кемпер помете колона от автомобили в Германия, 34 души са ранени Сред пострадалите са деца със специални потребности и техните придружители, няма опасност за живота им 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН Олара Отуну е бивш заместник генерален секретар на световната организация и дипломат с дългогодишен международен опит Миконос плаща цената на солените сметки: Оборотите паднаха с до 70% Миконос плаща цената на солените сметки: Оборотите паднаха с до 70% Богатите туристи се затварят в луксозни вили, наемат готвачи и заобикалят ресторантите и клубовете Кървав край на гейпарада в Берлин: Кола помете хора, жена загина, 16 са ранени Кървав край на гейпарада в Берлин: Кола помете хора, жена загина, 16 са ранени Полицията издирва 21-годишен заподозрян и предупреди гражданите да не го доближават, защото е въоръжен и опасен САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл OFAC удължи разрешените преговори до 22 август, но окончателната продажба ще изисква отделна зелена светлина Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Проливни дъждове, градушки и опасни пориви на вятъра заплашват популярни сред българите райони Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест 475 жители подкрепиха подписката само за два дни, кметът Росен Русев поиска премиерът да чуе страховете им Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Никелови изотопи в древен глинен слой насочиха учените към рядък и примитивен CO хондрит Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Номинираната за “Оскар” българска актриса Мария Бакалова ще се включи доброволно в инициативата на Министерството на туризма за представяне на страната ни пред света
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори