Цигарите пазят от COVID-19?
Проф. Борислав Георгиев потвърди, че пушачите по-трудно се заразяват, но пък е по-голям риска да бъдат покосени от инфаркт
Още в едни от първите публикации, излезли в Китай, се вижда, че честотата на пушачите с COVID-19 е по-малка от честотата на пушачите в общата популация. Това коментира в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия началникът на Кардиологичната клиника в Националната кардиологична болница проф. Борислав Георгиев.
Той все пак предупреди, че в цигарите има над 7000 токсични вещества. „Тези вещества, може би, имат някакъв ефект върху рецептора”, обясни проф. Георгиев. По думите му във Франция вече се прави клинично проучване на влиянието на никотина.
„Ако човек е пушач, да не се успокоява, че му е намалял рискът. Цигарите са вредни. Устройствата с нагряване на тютюн са решение за закоравелите пушачи, които не могат да се откажат, допълни професорът. „Това пак е тютюнев продукт, при който обаче няма изгаряне, а има нагряване, при което се извлича никотина, а токсичните вещества , които се анализират в големи токсикологични проучвания, намаляват до 90-95% в парата от бездимните продукти в сравнение с цигарения дим. Никой лекар не казва „Започвайте да пушите“. Това не е мода. Това, обаче, е стъпка към отказването“, коментира професорът.
Той предупреди, че често се случва млади хора, които пушат по 2-3 кутии цигари и са пили енергийни напитки, да бъдат покосени от инфаркт.
Лесен начин за почистване на загоряла тенджера
Извадиха тялото на втора румънка изпод развалините на срутена сграда в Германия, българин все още се издирва
Младеж потроши колата на баща пред очите на дъщеря му
Баровец олекна с часовник за 1 милион евро
Пухкава домашна баница със сирене - лесна рецепта
Масов бой на улицата, много задържани и ранени
21/05/2026, Четвъртък 19:50
0
Берое сложи край на доминацията на "тигрите" на Бойко Борисов
21/05/2026, Четвъртък 19:35
0
Рокада след скандала с Ася Панджерова, Радев назначи двама заместник-министри
Пребиха млад фен на ЦСКА
21/05/2026, Четвъртък 18:30
2
Новият лидер на Унгария Мадяр: Целият ЕС ще се върне към руски газ
Арестуваха още 15 турски звезди от култови сериали
Дара пред CNN Turk: Турция трябва да се върне на сцената на "Евровизия"

Един път цигарите помагали, един път не помагали... Един път алкохола помагал, след това не помагал... Сигурно 80% от статиите ви са пълнеж и нискокачествени споделени мисли
Според мен всички прибързват с изказванията си, за да се похвалят с някакви открития, но за съжаление науката е бавен процес, бързите резултати, най-често са недоизпипани и предпоследни.