Отпада синьото талонче към книжката
Синият талон, който в момента се издава заедно с шофьорската книжка, да отпадне. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, които правителството прие в сряда. А за вече издадените талони отпада задължението шофьорът да го носи със себе си.
Глобата за нарушение на пътя се намалява с 30%, ако шофьорът плати в 14-дневен срок от връчването на фиша, предвиждат други промени. Ако водачът обжалва санкцията и изгуби делото, я дължи в пълен размер.
Другото основно нововъведение е, че фишът става 2 в 1 - за установяване на нарушение и налагане на наказание. Често се случва да изтече давността, тъй като не може да бъдат открити нарушителите. Това прави закона бавен и неефективен, мотивират се вносителите - държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата” и МВР.
Единният фиш ще се издава от пътния полицай, без да е необходимо последващо връчване. В определени от закона случаи с фиш ще може да се отнема книжка, както и контролни точки.
Обжалването ще става в районния съд в 14-дневен срок от връчването.
При неправилно паркиране фишът ще може да се издаде и в отсъствието на нарушителя. В този случай той ще е на името на собственика на колата, а когато има вписан в свидетелството за регистрация ползвател - на него. Създава се възможност за налагане на имуществена санкция и в случаите, когато моторното превозно средство е собственост на фирма.
Как да украсим празнично с минимален бюджет и максимално настроение
Битка за столицата на Румъния: Букурещ избира своя нов кмет
Фатално денонощие в България – пожар в Ямбол отне човешки живот, мъж пострада в София
Макс Верстапен си осигури полпозишън в Абу Даби след драматична квалификация
Япония в битка с деменцията: Как технологиите се превръщат в последна надежда
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
8 декември в Банско: Цените леко растат, но купонът си остава гарантиран
Коледната трапеза през 2025 г.: С какво поскъпнаха храните и колко ще ни струват празниците
Корнелия Нинова си показа шарана за Никулден (ВИДЕО)
Има разлика между коледния и годишния бонус

Точките ще са в електронната система. Хей живеем в 21 век и компютрите отдавна са открити.