Поморие отбеляза 135 години от Съединението на България
Общоградският ритуал в Поморие събра десетки жители и гости
Днес се навършват 135 години от Деня на Съединението. Общоградският ритуал в Поморие събра десетки жители и гости. Под съпровода на Дамски хор „Благовестие” с диригент Йорданка Туджарова, отец Борис – свещеник при храм „Свето Рождество Богородично” отслужи благодарствен молебен, а Нели Радева – преподавател по история в СУ „Иван Вазов” Поморие произнесе слово за историческото значение на този ден.
Кметът Иван Алексиев, председателят на Общински съвет Поморие Адам Адамов, директорът на Дирекция “Хуманитарни дейности” Антон Лалев, общински съветници, общественици, жители и гости на Поморие положиха венци и цветя пред паметните плочи на участниците в борбата за национално освобождение.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия. Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи. Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет, който трябва да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. След пет години сърцата работа и постоянство революционното начинание е увенчано с успех, а 6 септември 1885 г. става забележителна дата в историята на страната.
По повод годишнината от Съединението на България, Античната куполна гробница, Музеят на солта и Исторически музей – Поморие днес ще работят без входни такси и всеки, който желае, може да ги посети безплатно.
Днес е и последният трети ден от Националните литературни празници “Яворови дни – 2020”, които ще бъдат закрити в 18.00 ч., в ГХГ „Дечко Стоев“, с юбилейна литературна вечер по случай 100 години от издаването на сп. „Златорог” – „ЗЛАТОРОЖЕЦЪТ ЯВОРОВ” и с обявяване на резултатите от Националните конкурси за поезия „От заник слънце озарени, алеят морски ширини…” и рецитал – конкурса по творби на Яворов.
Румен Радев: Властта организира манифестации, а не протести – народът е възмутен от олигарсите
Красимир Вълчев опроверга: Родителските срещи не са трик срещу протеста
В отговор на критика на Тръмп: Зеленски заяви, че винаги е готов на избори
Бургаският държавен университет и „Арсенал“ АД с меморандум за стратегическо сътрудничество
Шантавите ритуали по света за Коледа
Новият план за парк „Витоша“ орязва ски зоната до 122 хектара и блокира бъдещето на зимния туризъм
КЗК погна МВР, „Български пощи“ и „Столичен автотранспорт“
Жълтите петна по спалното бельо изчезват с този неочакван продукт
Пухкава пълнена торта с Нутела – бърза, мека и много ароматна
Учени и магистрати в Бургас обединиха усилия срещу киберпрестъпността на национален форум
Топ астролог обяви най-щастливата зодия за следващите 20 години
Звездата от „Сексът и градът“ Ким Катрал се омъжи на тайнa церемония в Лондон
