Над 1,1 млн. туристи пренощували по морето ни в периода юни-август
Николова: Руският пазар е приоритетен, трябва да си го върнем!
Ключово за туризма във Варненско е да бъдат облекчени условията за пътувания от Русия. Продължават разговорите на дипломатическо ниво, предстои ми и лично посещение, на което да се дискутира въпросът за възстановяване на посещенията. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова на среща с представители на туристическия сектор в община Бяла. В дискусията участваха кметът на общината инж. Пеньо Ненов, зам.-областният управител на Варна Илиян Карагьозов и зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. Представителите на бранша подчертаха, че руският пазар е приоритетен за сектора и трябва да се полагат усилия, за да си върне България позициите на него. Николова информира, че над 1,1 млн. туристи са пренощували по Черноморието в периода от 1 юни до 30 август, от които в област Варна са били повече от 278 хил., показват данните от Единната система за туристическа информация (ЕСТИ).
В този сезон най-много са българските посетители по крайбрежието, като те са 728 хил. от началото на юни до 30 август. От тях 133 хил. са посетили област Варна, съобщиха от Министерството на туризма. Статистиката за съжаление не е на равнищата, които бихме искали, все пак показва, че сезон има, въпреки усложнената епидемична обстановка. Вицепремиерът подчерта, че анализи на министерството показват, че броят на българите по крайбрежието е напълно съпоставим със същия период на миналата година. За сравнение в периода юни – август 2019 г. в местата за настаняване с 10 и повече легла в областите с излаз на море са пренощували 636 хил. български туристи. Трудностите пред международните пътувания, причинени от пандемията, показват колко важен е вътрешният пазар и насърчаването на посещенията на българите, коментира министърът. По думите ѝ през този месец предстоят национални празници, които дават възможност за повече пътувания и очакваме това да доведе до ръст в броя им, което да повлияе положително на общите резултати за летния сезон. Вицепремиерът припомни всички мерки, които правителството предприе в подкрепа на бранша за преодоляване на последиците от разпространението на коронавируса.
Тя отчете, че данните на Агенцията по заетостта показват, че по мярката 60/40 към 19 август 2020 г. в сектор туризъм са одобрени общо 2358 работодатели за изплащане на компенсации на общо 22 873 работници и служители. Общо утвърдените заявки са над 10 хил. за изплащане на компенсации на 177 хил. работници. Относно община Бяла бих искала да отбележа, че районът има потенциал да се утвърждава не само като типична морска дестинация, но и като привлекателно място предлагащо възможност за културно-исторически туризъм, заяви министър Николова.
И допълни, че този туристически продукт дава изключителна възможност за привличане на посетители през цялата година, което е водеща цел в моята работа. По време на разговорите бе поставен въпросът за стопанисването и управлението на апартаментните комплекси и възможностите за въвеждане на повече конкретика в ангажиментите на собственици на апартаменти част от тях. Дискутирана беше темата за категоризацията на къщите и стаите за гости и възможностите за облекчаване на процедурата.
Асен Блатечки лично покани бургазлии на театър под звездите на Морска гара
Без КЕП и без хартия: Бургазлии получават здравното си досие в телефона
Дунав отстъпи и разкри останки от мамут край Ряхово
238 051 българи губят част от отпуска си: Новите правила удрят работещите на 4 до 7 часа
Установиха коя е жената, открита в куфар в Атина
Дженифър Анистън обмисля трета сватба, но годеж още няма
BMW реже 8000 работни места, Германия ще понесе основния удар
Почина Том Чадбън - актьорът от Игра на тронове, Доктор Кой и Казино Роял
Откриха мъртъв 22-годишен с огнестрелна рана в Стара Загора
БТПП за бюджета: Плюсовете, дефицитите и липсата на реформи
Кол центровете започнаха да изчезват: ИИ вече съкращава хиляди работни места
Жесток скандал! Щяха да ни хранят с 19 тона пилешко и 16 тона масло, абсолютно негодно за хора
