×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Предлагат акад. Юлиан Ревалски да бъде удостоен с орден „Стара планина“ - първа степен
  • Върховният главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич пристига на посещение в България
  • Природният газ поскъпва с близо 6%, КЕВР взима окончателно решение за цената на тока и парното
  • Правителството внася Бюджет 2026
  • Повечето българи виждат полза от членството на нашата страна Европейския съюз, сочи проучване
  • Тръмп декларира над 1,4 милиарда долара доходи от криптопроекти
  • Военните самолети и цистерни напуснаха Летище Васил Левски, обяви премиерът Радев
  • Ирландия пое ротационното председателство на ЕС
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Най-богатият млад българин принуди гиганти да махнат таксите си


Най-богатият млад българин принуди гиганти да махнат таксите си
Ключови думи: Влад Тенев, Robinhood
31 Август 2020, Понеделник, 20:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Компанията Robinhood вече е оценена на 11,2 млрд. долара

Платформа за търговия с акции без комисиони превърна предприемачът Влад Тенев в най-богатия българин на всички времена. Неговата компания Robinhood вече е оценена на 11,2 млрд. долара след поредния кръг на финансиране.

Фирмата е запазила инерцията от избухването на пандемията от коронавирус, която увеличи потребителите на приложението главоломно. Така през май стойността на Robinhood достигна 8,3 млрд. долара, след като успя да набере финансиране в размер на 280 млн. долара. В понеделник стана ясно, че компанията е набрала още 200 млн. долара от D1 Capital Partners - световна инвестиционна компания.

34-годишният Владимир Тенев е един от съоснователите на платформата. Той е роден във Варна, но от 4-годишен живее с родителите си в САЩ, където е по-известен като Влад. Тенев от малък проявявал интерес към математика и наука. Израснал е в семейството на двама академично ориентирани родители, които заминават за САЩ, за да работят в Световната банка, пише “Форбс”.

Влад израства във Вирджиния, като през 2004 г. заминава да учи в “Станфорд”. Там се запознава със съоснователя на Robinhood Бейжу Бат, с когото са съквартиранти. Той е бакалавър в специалност “Физика” и магистър по математика, докато Влад има бакалавърска степен по математика и магистърска степен също по математика от Калифорнийския университет. Двамата са не само сътрудници, но и най-добри приятели, тъй като имат много общо помежду си. Например и двамата са деца на имигранти.

Първият им общ проект е факт, след като се местят в Ню Йорк, за да направят платформа за хеджфондове. В интервю за Mad Money Тенев разказва и за втората компания, създадена също в Ню Йорк преди големия пробив с Robinhood. Тя е била за продажба на софтуер за банки и големи институции. Двамата с Бат анализират внимателно променящите се финансови пазари и решават да направят платформата. Влад и Бат се връщат в Калифорния и през 2012 г. създават Robinhood, която ги изстрелва до върха.

Тя става изключително популярна в Америка, тъй като дава възможност на всички да търгуват на фондовата борса, независимо дали имат големи финансови възможности. Още повече че с електронното предлагане не е нужно потребителите да плащат между 7 и 10 долара на трансакция. Така повече хора се включват в пазара на акции без такси и без минимален капитал за акаунт.

В момента потребителите на Robinhood са над 10 милиона, а средната им възраст е 31 години. В нaчaлoтo нa мaй Rоbіnhооd oтчита нaд 3 млн. нoви пoтpeбитeли за 2020 г., като близо пoлoвинaтa oт тяx инвecтиpaт в aкции зa пъpви път.

Компанията, намираща се в Пало Алто, отговаря напълно на определението за еднорог. Това са стартиращи компании, които успяват да достигнат пазарна оценка от над 1 млрд. долара – като Uber и Airbnb например. Бързо разрастващата се компания печели от лихви върху парите в сметките на клиентите си в приложението.

Другият източник на приходи е от абонаментната услуга Robinhood Gold. С нея потребителите взимат заеми, с които търгуват. Таксите на месец са между 6 и 200 долара, а кредитите могат да бъдат в размер от 1000 и 50 хил. долара.

Заради изключително популярната концепция на компанията, както и версията с мобилно приложение, дори гиганти в индустрията като E-Trade, Schwab и TD свалиха комисионите си до 0 долара.

В началото тяхната стратегия e ексклузивност - при пускането на приложението през 2013 г. достъпът е ограничен. Желаещи обаче не липсват - 50 хил. човека са се записали “на опашка”. След това момчетата поставят условие - може да получиш достъп, ако те препоръча приятел. По времето, когато приложението им влиза в магазина на Apple App Store, през 2014 г., чакащите са вече 1 млн. души. В същото време компанията не е похарчила и цент за маркетинг, разказва “Форбс”, цитира 24 часа.

“С това финансиране ще продължим да инвестираме в подобряване на нашия основен продукт и потребителско изживяване. Вдъхновяваме се от начина, по който хората използват Robinhood, за да научат повече за пазарите. Последните няколко месеца показват, че участието на пазарите може да бъде мощно за хората. Виждаме, че клиентите ни използват това време, за да се обучават и информират”, пише още в съобщение на компанията. И няма как да е иначе - платформата набляга на обучението, като е публикувала над 650 статии, чието четене от януари се е увеличило с над 250%.

Robinhood Snacks пък е мястото, откъдето потребителите научават новини за стоковите пазари, поднесени на лесен и достъпен език. Там се публикува и подкаст с близо 2 млн. активни слушатели.В плановете на компанията за тази година влиза наемането на стотици нови финансови експерти и изграждането на повече инструменти за самообслужване.

Платформата претърпя и серия от технически сривове заради многото присъединили се потребители през последните месеци на пандемията. Това спря възможността за търговия за часове, припомня Business Insider.

В интервю за Fortune Тенев уверява, че оттогава техническият капацитет е подобрен. Въпреки това няколко потребители заведоха дело срещу компанията.

Преди около 2 месеца пък млад мъж се самоуби, след като погрешно вижда, че сметката му в платформата задлъжнява със 700 хил. долара. Компанията е силно разкритикувана, че позволява на клиентите си да задлъжняват до такава степен. По този повод от дружеството обмислят по-строги изисквания за търгуване с опции и ще подобрят потребителския интерфейс.

Достъпът до екзотични финансови инструменти, който се дава на младите хора, кара регулаторните органи да следят компанията по-изкъсо. Обикновено подобни инструменти са използвани само от опитните играчи на пазара.

Още миналата година имаше прогнози, че компанията ще стартира първоначално публично предлагане през 2020 г. Според някои оценки, ако излезе на борсата или бъде придобита, тя може да получи оценка от 20 млрд. долара. Въпреки това не е ясно колко точно е печеливша фирмата. Тенев отказва да отговори на този въпрос, но уверява, че приходите са разнообразни, и прогнозира солиден растеж и догодина.

Приятелите Тенев и Бат са не само основатели на компанията, но и до днес работят активно по процесите в нея. Например Тенев е отговорен за надзора на инженерите и бизнесекипите.

В началото пък Бат е бил изключително активен в създаването на мобилното приложение, така че да направи дизайна изключително лесен за ползване. През 2015 г. той печели награда за дизайн на Apple, която тогава е дадена едва на 12 приложения.

От началото на 2018 г. те предлагат и нова услуга – търговия с криптовалути.

Същата година Тенев влезе в топ 11 на новите техномилиардери редом до основателя на “Амазон” Джеф Безос, създателя на “Майкрософт” Бил Гейтс и Уорън Бъфет. Тогава Robinhood е на стойност 6 млрд. долара.

През 2017 г. името на Тенев е включено в списъка на “Форбс” 30 под 30 за млади мениджъри в сферата на финансовите пазари.

Влад често отделя от времето си, за да сподели опита и знанията си с други желаещи да развият свой бизнес, пише moneyinc. Той е поканен и в Калифорнийския университет като основен говорител пред бъдещите студенти по математика през 2019 г., за да насърчи 400 ученици.


В категории: Бизнес


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Огромен пожар в София Огромен пожар в София 01/07/2026, Сряда 18:34 0
Тервел ИЛИЕВ Полицай спаси 14-годишно момче от удавяне Полицай спаси 14-годишно момче от удавяне 01/07/2026, Сряда 18:10 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Шамар за майките: Депутатите ги отрязаха за 100 процента обезщетение при ранно връщане на работа Шамар за майките: Депутатите ги отрязаха за 100 процента обезщетение при ранно връщане на работа Въпреки демографската криза, Народното събрание посече опита за финансова инжекция към работещите млади семейства у нас Как милиони евро изтичат от хазната: Тарикати косят асфалт, създават и кухо дружество под министерска шапка Как милиони евро изтичат от хазната: Тарикати косят асфалт, създават и кухо дружество под министерска шапка Докато чакат да подпишат за 270 млн. евро, директор и тримата му заместници си разпределят 74 хиляди евро, разкри вицепремиерът Александър Пулев Александър Пулев: Предотвратихме затварянето на рафинерията, бомбата е заложена от хората на Борисов Александър Пулев: Предотвратихме затварянето на рафинерията, бомбата е заложена от хората на Борисов Вчера успяхме да я обезопасим, срещата ни с представители на „Литаско“ е решителна стъпка в подкрепа на националния интерес, каза министърът на икономиката Идва най-мощната магнитна буря от месеци, фронталният сблъсък е на 2 юли Идва най-мощната магнитна буря от месеци, фронталният сблъсък е на 2 юли Изригване от най-висок клас на Слънцето изпрати плазмен облак право по линията към Земята, геомагнитните смущения ще продължат над денонощие Първо пуснат на свобода, после в ареста: Задържат за 72 часа Иван Сивов от инцидента в Ахелой Първо пуснат на свобода, после в ареста: Задържат за 72 часа Иван Сивов от инцидента в Ахелой Грозят го до 2 години лишаване от свобода 94% от българските ученици ползват изкуствен интелект, повечето се учат сами 94% от българските ученици ползват изкуствен интелект, повечето се учат сами Мащабно изследване на образователното министерство показва, че технологиите вече са част от ежедневието на децата, докато експертите настояват за спешна подготовка на учителите Грозни обиди я държат далеч от стадиона: Защо Алисия категорично отказва да стъпва на мач Грозни обиди я държат далеч от стадиона: Защо Алисия категорично отказва да стъпва на мач Попфолк звездата проговори за пошлите коментари от родители на млади футболисти и сподели за старата болка от разбитото си семейство с Валери Божинов След 10 г. "Когато котката я няма" се завръща тази вечер на сцената на ДТ "Адриана Будевска" След 10 г. "Когато котката я няма" се завръща тази вечер на сцената на ДТ "Адриана Будевска" Постановката започва в 19 часа и гарантира смях до сълзи ЕК променя данъчните правила: Ето как бизнесът в Европа ще спести 8 милиарда евро ЕК променя данъчните правила: Ето как бизнесът в Европа ще спести 8 милиарда евро Двете нови предложения „Омнибус“ и ДАС обещават да сложат край на излишната бюрокрация и да улеснят трансграничните плащания в ЕС Пуснаха от ареста Иван Сивов след инцидента с водния атракцион в Ахелой Пуснаха от ареста Иван Сивов след инцидента с водния атракцион в Ахелой 55-годишният Иван Сивов, който беше задържан след тежкия инцидент с воден атракцион в Ахелой, е освободен от ареста , научи Флагман.БГ. Малко след 12:30 ч. е изтекла 24-часовата му мярка за задържане. Към момента спрямо него няма повдигнато обвинение. Инцидентът стана вчера в морето край Ахелой. Пострадаха трима младежи от Израел, които се качили на т.нар. „банан“ – надуваема атракция, теглена от джет. Извънредно! Пак инцидент с воден атракцион: Надуваем „диван“ се заби в скалите край Ахелой, турист бере душа в реанимацията По първоначална информация при прибиране към бреговата ивица мъжът, управлявал джета, изпуснал контрол над атракцията след десен завой. Надуваемото съоръжение се отклонило и се ударило в камъните на близкия вълнолом. Двама от младежите са се разминали с охлузвания по тялото. Най-тежко е състоянието на 17-годишния им приятел, който е ударил главата си в камъните. Той е настанен в реанимацията на бургаската болница с тежка травма и опасност за живота. Иван Сивов е управител на водната база, от която е използвана атракцията. След инцидента той беше задържан за срок до 24 часа, докато се изясняват обстоятелствата около случая. Арестуваха известния бургаски бизнесмен Иван Сивов след тежкия инцидент с джет в Ахелой Проверките на „Морска администрация“ са установили, че водната база не е сертифицирана и не притежава необходимите документи за извършване на водно-развлекателна дейност. Според първоначалните данни обектът е функционирал в нарушение на нормативните изисквания за безопасност. След малко брифинг ще даде районния прокурор Мария Маркова. Очаквайте подробности!
Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Хранителният гигант „Фереро“ призовава потребителите незабавно да изхвърлят засегнатите партиди кексчета, България за момента не е в черния списък Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Хуманитарна катастрофа след два последователни брутални труса, спасители вадят живи деца след дни в капана на бетона Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Брутална касапница в германския град Щаде вдигна полицията под тревога, спецчасти и хеликоптери блокираха района, стрелецът е в ареста Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Русия на Путин няма бъдеще, каза той Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Дъщеря му навършва 18 години и вече се сблъсква с истината на транс тийнейджърите Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Британската култура изгуби една от най-ярките си и обичани икони Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Благодарение на бързата и професионална реакция на спасителните служби, към момента няма данни за пострадали или ранени Цената на петрола се срина след месеци на блокада Цената на петрола се срина след месеци на блокада Според оценки на Bloomberg, износът на петрол от страните от Персийския залив е достигнал 75% от нивото си отпреди войната. Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Световният рекордьор излезе с конкретна визия часове преди сесията на Общинския съвет в Бургас – предлага безплатно плуване за деца и хора с увреждания
Георги Димитров, кмет на община Карнобат Георги Димитров, кмет на община Карнобат Когато започнеш да омръзваш сам на себе си, значи си омръзнал и на другите Виц на деня Виц на деня - Знаеш ли, по какво се различава пердето от тоалетната хартия?
- Не!
- Ах, мръснико, значи ти си бил.
Виц на деня Виц на деня Майка към детето си:
- Ако не си изядеш кашата, ще извикам Баба Яга!
- Мамо, стига! Нали не мислиш, че тя ще я яде?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Песимиста го хапят комарите, а при оптимиста смучат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори