×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кметът Иван Алексиев: Да прочетем урока на Цар Симеон Велики и единни да градим България


21 Август 2020, Петък, 10:36 ч.
Автор: Флагман.БГ

Битката в поречието на р. Ахелой преди 1103 години, в която е разгромена многохилядната ромейска войска е една от най-великите битки на Средновековието

На 20 август 917 г. близо до река Ахелой българите постигат “Велика победа” – погромът над Константинопол е пълен, като за това свидетелстват дори византийски хронисти. Днес се навършиха 1103 години от прочутото сражение на Цар Симеон I с византийския главнокомандващ Лъв Фока.

Тържествената годишнина събра десетки жители и гости на град Ахелой пред паметника на Цар Симеон Велики и неговите войни, където отец Божидар от храм “Свето Възнесение Господне” отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите герои.

„Благодаря Ви, че на днешната паметна дата сме тук, пред този величествен паметник, за да отдадем почит и да преклоним глави пред делото и подвига на Цар Симеон и неговите войни. Битката в поречието на р. Ахелой преди 1103 години, в която е разгромена многохилядната ромейска войска е една от най-великите битки на Средновековието. С тази победа Цар Симеон запазва целостта на държавата, за да я има България и днес. Но по-важното е, че след тази велика победа, освен че разширява територията на държавата, като умен и далновиден държавник, Цар Симеон набляга на развитието на книжовността, на духовността и на единението на българския народ. Затова го наричаме Цар Симеон Велики и Велика България. В днешното трудно, не само за България, а и за цялото човечество време, вследствие на пандемията от Covid-19, влязохме в здравословна криза, която прерасна в икономическа такава и ако не прочетем урока на Цар Симеон, вървим към криза на ценностите. Ето защо тази дата е важна – за да прочетем урока на цар Симеон, даден ни тук, в Ахелой, преди 1103 г. , че знаещи, можещи, уверени и вярващи в собствените си сили, заедно и единни трябва да продължим да градим нашата България, за нашите деца и за идните поколения. За да пребъде България.”, каза кметът Иван Алексиев в приветствието си към жителите и гостите на Ахелой.

Тържествени слова поднесоха още доц. Тодор Тодоров от Шуменски университет “Епископ Константин Преславски” и кметът на гр. Ахелой Иван Георгиев.

Значимата годишнина бе уважена и от заместник – кмета Янчо Илиев, общинския съветник Илиан Щерев, директора на Исторически музей – Поморие Антон Карабашев и общественици.

Ученици от Ахелой поднесоха венци и цветя от името на Община Поморие, Общински съвет – Поморие, Кметство Ахелой, НЧ „Светлина 1934” – Ахелой, ОУ „Христо Ботев” – Ахелой.


В категории: Поморие


5
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Софиянец с Мерцедес удари моторист в Несебър Софиянец с Мерцедес удари моторист в Несебър 12/08/2026, Сряда 11:30 0
5
Коментара по темата
5.
Bulgariq Palqriq
21.08.2020 14:56:53
1
0
Nai velikata bitka na srednovekovieto ...vij nikoi neq znae i nikade ne se govori z aneq osven v bulgariq hahaha
4.
brom
21.08.2020 14:30:01
0
4
Кризата на ценностите я създадоха управлявалите България в последните 30 години от всички партии. Беззаконие, повсеместна корупция и шуробаджанащина, абсолютна липса на справедливост. Как да градим заедно България? Как да сме единни?
3.
българин 2
21.08.2020 14:14:54
0
2
България е била единна и силна когато е имало закони и кой да ги прилага...не е такова времето..със заклинания и американизирани лозунги не става...
2.
Българин
21.08.2020 11:22:23
0
5
Да, но първо трябва да отрежем ръцете на крадците и да върнат откраднатото. Иначе няма единство.
1.
АЗ-ът
21.08.2020 10:22:04
0
6
Не "Да прочетем", а "Нека прочетем"
Даже няма кой да им каже как да се говори и да не се дразнят хората. Тия "ДА", "Трябва", "Ще", "Аз" ги забравете в политическото говорене. Омръзна ми да гледам хора, които не могат да се изказват и се опитват да ми дават наклон на да не казвам кое в живота. Започнете повече да работи в ползу роду и по-малко да бръщолевите празни приказки и нещата ще започнат да се нареждат от само себе си!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Средната заплата в България стигна рекордните 1444 евро, ИТ секторът води с 3079 евро Средната заплата в България стигна рекордните 1444 евро, ИТ секторът води с 3079 евро Възнагражденията са нараснали с 9,8% за година, а частният сектор отчита ръст от 11,5% Тежък удар на пътя Бургас-Айтос, кола се размаза в камион край разклона за Българово Тежък удар на пътя Бургас-Айтос, кола се размаза в камион край разклона за Българово Един човек е ранен, по асфалта са разпилени ламарини и авточасти, има разлив на масло и гориво Жена е с фрактура на черепа след удар на зебра в Бургас, блъсната е и 82-годишна в Слънчев бряг Жена е с фрактура на черепа след удар на зебра в Бургас, блъсната е и 82-годишна в Слънчев бряг 57-годишен водач отнел предимството на жена на зебра в областния град, а 27-годишна шофьорка ударила възрастна пешеходка при ляв завой в курорта Emporio Armani отвори нов монобранд магазин в Бургас, през септември отваря и първото Armani/Caffè в България Emporio Armani отвори нов монобранд магазин в Бургас, през септември отваря и първото Armani/Caffè в България Нова модна и лайфстайл дестинация в комплекс Central Park Burgas събира на едно място мода, дизайн и италианско гостоприемство Издирват бял лабрадор, собственост на блъснатата жена на ул. „Цар Симеон I“ в Бургас Издирват бял лабрадор, собственост на блъснатата жена на ул. „Цар Симеон I“ в Бургас Кучето избягало уплашено след катастрофата, казват очевидци Софиянец с Мерцедес удари моторист в Несебър Софиянец с Мерцедес удари моторист в Несебър 35-годишният шофьор се отклонил вляво и последвал сблъсък с движещата се до него Ямаха Обратното броене започва! До часове ще стане ясен домакинът на „Евровизия 2027“, тръгна атака срещу Бургас Обратното броене започва! До часове ще стане ясен домакинът на „Евровизия 2027“, тръгна атака срещу Бургас В социалните мрежи започна координирана акция срещу бургаската кандидатура, предимно от групи, свързани с ляволибералния сектор Криминално проявен изхвърли 25 г пико пред църква в Поморие Криминално проявен изхвърли 25 г пико пред църква в Поморие 28-годишният осъждан мъж е задържан за 24 часа, срещу него е образувано бързо производство 20-годишен с 1,75 промила блъсна две паркирани коли в Созопол 20-годишен с 1,75 промила блъсна две паркирани коли в Созопол Младият мъж бил зад волана на Мерцедес, последователно ударил Ауди А4 и Хонда Сивик на ул. Яни Попов Световният шампион по подводен риболов Джакомо Де Мола избра Приморско, за да изследва Черно море Световният шампион по подводен риболов Джакомо Де Мола избра Приморско, за да изследва Черно море Гостуването му идва дни след впечатляващото откритие, в което той участва край бреговете на Сицилия – римски кораб, потънал преди повече от 2000 години, със стотици амфори на борда
Изкуственият интелект носи милиарди долари печалба на имотния пазар Изкуственият интелект носи милиарди долари печалба на имотния пазар Генеративният AI ускорява продажбите, проектирането и сделките със земя и сваля разходите на строителните компании Тръмп обяви: САЩ имат пълен контрол над Ормузкия проток Тръмп обяви: САЩ имат пълен контрол над Ормузкия проток Американският президент заяви, че не вярва на Техеран и предупреди за тежък отговор при нови действия АЕЦ Черна вода пред спиране: Румъния обяви извънредно положение до края на август АЕЦ Черна вода пред спиране: Румъния обяви извънредно положение до края на август Ако Дунав продължи да спада със същите темпове, вторият реактор на централата трябва да бъде спрян още утре САЩ удариха кораб, Тръмп обяви пълен контрол над Ормуз, а петролът поскъпна САЩ удариха кораб, Тръмп обяви пълен контрол над Ормуз, а петролът поскъпна Доналд Тръмп обяви, че американските сили вече имат пълен контрол над Ормузкия проток, докато напрежението около стратегическия морски маршрут отново расте. Това съобщи Ал Джазира . Американският президент заяви пред журналисти в базата "Андрюс", че ситуацията с Иран се развива добре за САЩ и настоя, че Техеран вече не контролира протока. Думите му идват на фона на продължаващата военноморска блокада в Арабско море, т.е. на безопасно разстояние от бреговете на ислямската република. Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Американски военноморски хеликоптер MH-60 е атакувал плаващия под панамски флаг товарен кораб "Vela Nova", след като екипажът му не изпълнил многократни предупреждения. По данни на американските сили са изстреляни две ракети Hellfire. Корабът се е движел към иранско пристанище и според Централното командване на САЩ е опитал да наруши блокадата. Това е третият плавателен съд, който американските сили принудително спират след възстановяването на блокадата на иранските пристанища на 14 юли. Иран удари 3 петролни танкера в Ормуз, САЩ и Саудитска Арабия бомбардират проирански проксита в Ирак Техеран от своя страна отказва да отвори Ормузкия проток, докато Вашингтон не изпълни поставените условия. Иран настоява за прекратяване на войната и американската блокада, освобождаване на замразените му активи и регионално примирие, което да обхване и Ливан, и Газа. Секретарят на иранския Върховен съвет за национална сигурност Мохсен Резаи заяви, че протокът, който Тръмп обяви, че вече напълно конролира, ще остане затворен до изпълнението на всички искания. В същото време Катар съобщи за сериозен напредък в разговорите между Иран и Оман за бъдещото корабоплаване през Ормуз. Тръмп спря удар по Иран, започват нови преговори В посредническите усилия се включи и Пакистан. Вътрешният министър Мохсин Накви пристигна в Техеран за разговори с иранското ръководство за прекратяване на конфликта и възстановяване на корабоплаването. Несигурността около Ормуз отново повиши цените на петрола. Фючърсите на Brent достигнаха 89,63 долара за барел, а американският WTI - 83,91 долара. Пазарът реагира на отслабващите очаквания за бързо споразумение между Вашингтон и Техеран. След рекордните жеги идва още по-горещ период заради Ел Ниньо След рекордните жеги идва още по-горещ период заради Ел Ниньо Световната метеорологична организация очаква още по-високи температури към края на годината, докато Европа се бори с жеги, суша и критично ниски реки Кристиано Роналдо и Джорджина вече са семейство: Сключиха брак в Португалия Кристиано Роналдо и Джорджина вече са семейство: Сключиха брак в Португалия Петте им деца присъствали на церемонията, а двойката потвърди брака със снимка на сватбените халки Пълно затъмнение и звездопад днес, Силва Дончева предупреждава за голяма промяна Пълно затъмнение и звездопад днес, Силва Дончева предупреждава за голяма промяна Сянката на Луната ще премине през Гренландия, Исландия и Испания, а през 2027 г. идва най-дългото пълно затъмнение над суша за повече от век Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Левски го направи! На прага е на Шампионска лига Сините се класираха за плейофа  Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Касова бележка от Хвар отвори нов спор за сметките в курортите, а властите вече предупреждават бизнеса да не губи туристи Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух „Обичам Бургас“ е специален концерт, създаден от бургазлии за бургазлии, който всяка година обединява различни поколения и изкуства в една емоционална среща с таланта на града
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Защо плачеш, мила?
- Защото ми казаха, че съм тъпа.
- Хубаво де, и кое не ти е ясно?
Виц на деня Виц на деня Двама старци си говорят:
- Ех наборе-е-е, станал съм като стенен часовник!
- Що бе?
- Ми ей го на - в главата ку-ку, а от долу махало...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Към съседа от 4-тия етаж, който започва с бормашината в 7:00 сутринта в неделя: Надявам се бургията ти най-накрая да удари златна жила, че да си купиш къща в друг град!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори