×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Северна Корея е извършила изпитание на нова ракетна система
  • Румен Радев ще разговаря с Фон дер Лайен, Рюте и Макрон
  • Всеки четвърти българин не умее да окаже първа помощ при безсъзнание
  • Израел ликвидира новия шеф на въоръженото крило на "Хамас" при удар в Газа
  • Слънчев бряг и районът от Равда до Елените остават без вода днес
  • С дронове търсят изчезнала в Свищов жена
  • Пускат държавни ценни книжа за граждани без такси
  • Втора акула е забелязана край плаж в Гърция – тревога в Сароническия залив
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Варненско село с нулева безработица посреща гости и за сватбен туризъм


14 Август 2020, Петък, 13:00 ч.
Автор: Флагман.бг, снимка: Емел МАХМУД

Село Аспарухово е на малко повече от час от Бургас

На около 85-90 километра от Варна, на северния бряг на язовир „Цонево“, почти на границата между Варненска и Бургаска област е разположено китното село Аспарухово, предава БТА. Ченге, както е старото име на селището, и както го наричат все още много от жителите на областта, е известно и популярно със селския си и риболовен туризъм. В последните години обаче селото придобива известност с изнесените ритуали за граждански бракове, които се провеждат в него.

Всяка година броят на сключените изнесени граждански бракове в селото се увеличават

Всяка година броят на сключените изнесени граждански бракове в селото се увеличават, разказа за БТА Мария Георгиева, която е в началото на втория си мандат като кмет на Аспарухово. Тя обясни, че Община Дългопол с решение на Общинския съвет е предоставил тази възможност през 2011 година. През 2016 година в селото имаше шест сключени граждански брака, следващата година изнесените ритуали станаха 11, през 2018 година - 22, миналата година - 30, а през тази година до момента имаме заявени 40, обясни Георгиева и уточни, че заявките са били много повече, но около 12 сватби са отложени за следващата година предвид обстановката с коронавируса, защото гостите им са от чужбина.

В селото има сключени изнесени бракове и с чужденци. През миналата година в селото е имало българо-френска сватба и по-голямата част от гостите са били французи. Кметицата разказва с усмивка, че на тази сватба е водила ритуала като длъжностно лице на български език, но е имала помощничка, която е превеждала словото на френски. В селото са сключени и няколко смесени брака от България и Турция, също така между румънци и българи, и филипинци и българи. При последните ситуацията с документите е била по-сложна, но не и невъзможна, разказа Георгиева.

Освен сватбен туризъм в селото се практикува ловен и риболовен туризъм

Освен сватбен туризъм в селото се практикува ловен и риболовен туризъм, обясни Георгиева. Тя допълни, че достъпът до язовира е свободен. Много хора идват да почиват около „Цонево“ и на палатки. Около язовира има доста красиви и екзотични места, но туристите пазят чисто. Според нея около 30-40 процента от туристите идват заради риболова. Тя каза още, че има много туристически обекти в района, които са занемарени. Сред тях са скални манастири, като идеята е да бъдат направени екопътеки за достъп до тях и социализацията им. Скалното катерене също е много добре развито на „Чудните скали“. Има и една местност „Манастира“, която се намира срещу „Чудните скали“, там има манастир, но разкопките тепърва ще започват да се правят, за да бъде обозначен обектът.

В селото има 33 обекта за настаняване

В селото има 33 обекта за настаняване, три от които са в строеж, посочи кметицата. Трите обекта ще бъдат готови до няколко месеца. В селото има хотели, къщи за гости и настаняване, спортен комплекс с хотелска част. Регистрираните легла в Аспарухово са 660, но легловата база е недостатъчна, смята Георгиева. Основно почиващите в селото са българи, има и чужденци, но основният поток са български граждани. По време на коронакризата и по-драстичните мерки при извънредното положение се получи спад в посещенията на гости, но от края на май отново започнаха посещенията, обясни Георгиева. В момента всичко се нормализира. В селото са подготвени и при евентуална поява на турист, заразен с коронавирус. Общинският спортен комплекс, който има капацитет 60 легла, се ползва непрекъснато, но при нужда можем да реагираме и да изолираме заразения там, каза тя.

Туризмът в селото е целогодишен, а спадът заради пандемията с коронавируса е минимален

Туризмът в селото е целогодишен, а спадът заради пандемията с коронавируса е минимален, каза още Георгиева. През тази година е малко по-малък броя на почиващите, месеците на пандемия са оказали влиянието си. Спадът на туристи в селото е сравнително минимален - може би около 20-30 процента, което според Георгиева е почти нищо. Не бих казала, че кризата се отрази чак толкова зле и, че има чак толкова голям спад на почиващи. Хората идват, почиват, при нас имаме хотели на много високо ниво със СПА-центрове. Гостите идват основно тук заради чистия въздух, тишината и спокойствието. Около селото няма замърсители, всичко е чисто и екологично, разказа кметът. По думите й резервациите за Коледа и Нова година са приключили още в началото на годината. Последните две години се забелязва, че семействата идват да почиват в селото за седмица. От чужбина в селото почиват много румънци и руснаци.

В Аспарухово живеят постоянно около 10 семейства руснаци и едно семейство англичани

В Аспарухово живеят постоянно около 10 семейства руснаци и едно семейство англичани, както и още две британски семейства, които са приходящи. Имот в селото притежават и филипинци, които идват за три-четири месеца и пак си заминават. Те са семейство с три дечица, а имотът им е до язовира. Кметицата разказа, че филипинците дори са понаучили български език и се оправят с местните.

Интересът към имотите в Аспарухово е много голям. В селото има млади хора, които предпочитат и са останали да живеят и работят в Аспарухово, има и други, които живеят тук, но работят и пътуват до Варна.

Училището в селото е закрито през 2013 г., а учениците учат в Дългопол и пътуват до общинския център с осигурен от общината транспорт. На територията на селото има детска градина, която се посещава от 30 деца. Кметицата разказа, че от няколко турскоговорящи села от съседната община Руен, която е в Бургаска област, деца посещават градината в Аспарухово, защото хората са находчиви и предпочитат те да посещават това детско заведение, за да могат да научат и български език. Транспорт за децата от съседните села - Струя, Добромир, Билка, осигурява община Дългопол, независимо че те са на територията на друга област.

Основният поминък в селото са туризмът и земеделието, безработица няма

Основният поминък в селото са туризмът и земеделието, а в бюрото по труда няма регистрирани от селото и безработица няма, продължава разказа си кметицата. В селото няма и хора, наети по програмите за временна заетост за поддръжка на чистотата в Аспарухово. Чистота се поддържа изцяло от жителите на Аспарухово. От тази година в селото вече има и стоматологичен кабинет.

Читалището е с много добре развита дейност. По-голяма част от гостите, които идват, искат да се докоснат и до фолклора, защото селото е съхранило традициите, обичаите и автентичния си фолклор. Читалището има зала със сцена, която се използва за театър, събрания, кинопрожекции. Тя е със 100 седящи места.

В Аспарухово има женска група за автентичен фолклор от 20 жени и танцов състав с 20 момичета и 10 момчета. Тук се спазват абсолютно всички празници. В селото се празнува и Трифон Зарезан, играе се мъжко хоро във водите на язовира на Йорданов ден. 30 момчета са коледарите в селото.

През тази година заради ситуацията с коронавируса няма да се проведе третият фолклорен фестивал „Ченге пее и танцува“ през август. Участниците са от цялата страна, а през миналата година е имало гости от Украйна.

В селото имат и църква - „Света Петка“. Тя е била в старото село, което е на дъното на язовира, и е преместена камък по камък в по-високата част. В нея се извършват църковните ритуали при венчавките. През миналата година е направен основен ремонт на покрива на църквата.

Етнографският музей в селото вече не съществува, а етнографската сбирка е разположена в читалището на Аспарухово. През 2011 година той е бил продаден и там в момента е хотелска част. В етнографската сбирка могат да се видят съхранени традиционните мъжка и женска носии, станове за рогозки, черги и колани.

Кметицата признава, че всичко хубаво със селото се случва заради доброто взаимодействие и диалог с общинската власт и местния бизнес. В селото почти всички улици са асфалтирани. Нещата могат да се случват, не е невъзможно, има форма и начин, стига да знаеш как да го направиш, обобщава разказа си Мария Георгиева.


В категории: Варна


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Луди ли сте, ако си говорите на глас Луди ли сте, ако си говорите на глас 27/05/2026, Сряда 22:00 1
Тервел ИЛИЕВ Барселона с любопитен трансферен ход Барселона с любопитен трансферен ход 27/05/2026, Сряда 20:30 1
Тервел ИЛИЕВ Жълт код за Бургаска и още 10 области Жълт код за Бургаска и още 10 области 27/05/2026, Сряда 18:33 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кметът на Варна на изслушване заради незаконното застрояване на „Баба Алино“ Кметът на Варна на изслушване заради незаконното застрояване на „Баба Алино“ Олег Невзоров и екипът му уверяват, че нямало нито строителство извън закона, нито сеч на вековна гора Войната на МВР с дилърите продължава, арестуваха Васил от Бургас с 10 кг марихуана и много кока Войната на МВР с дилърите продължава, арестуваха Васил от Бургас с 10 кг марихуана и много кока Под пълна секретност бургаските криминалисти действаха и удариха един от големите играчи на наркопазара Психиатър: Радев сменя политическия сезон в ЕС, лудост е конфликтът с Русия Психиатър: Радев сменя политическия сезон в ЕС, лудост е конфликтът с Русия Ядрена война не може да се рискува, подчерта той, а за профила на успешния кандидат за президент изтъкна, че не може като Йотова да се среща едновременно с Айрън Мейдън и патриарха Бургас е най-доброто предложение за град-домакин на Евровизия 2027 Бургас е най-доброто предложение за град-домакин на Евровизия 2027 Градът се промени коренно като визия, като комуникации, а и всички най-после ще разберат, че на това място има изключително добре изградена инфраструктура, която може да работи ефективно на целогодишна база, подчерта проф. Драганов Банка отне имотите на бургазлия, 10 години тънат в мухъл и плесен (ВИДЕО) Банка отне имотите на бургазлия, 10 години тънат в мухъл и плесен (ВИДЕО) Съседи алармират за спешна намеса от Инвестбанк АД, която е собственик на сутерена и партерния етаж от сградата на ул. "Любен Каравелов" №8 Дара и "Бангаранга" вече са в класацията на "Билборд" Дара и "Бангаранга" вече са в класацията на "Билборд" След триумфа си на Евровизия хитът на певицата влезе под номер 90 в Global 200 сред най-слушаните парчета в целия свят Бургазлии се хванаха за гушите: Как се изкарват 2000 евро заплата Бургазлии се хванаха за гушите: Как се изкарват 2000 евро заплата Мрежата прегря от абсурдни и шокиращи предложения – от опитни мазачи до „с*кс машини“ и "дилъри" Лято 2026 в евро: Ето колко ще ни струва сянката по Южното Черноморие Лято 2026 в евро: Ето колко ще ни струва сянката по Южното Черноморие Флагман.бг направи подробна справка за цените на чадърите и шезлонгите седмици преди старта на сезона Д-р Боян Патов: Спешната медицина е математика на оцеляването Д-р Боян Патов: Спешната медицина е математика на оцеляването Началникът на Спешната помощ в МБАЛ „Сърце и Мозък“ в Бургас и Плевен поздрави колегите си в Деня на спешната медицинска помощ Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон с нова визуална идентичност и мобилна игра Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон с нова визуална идентичност и мобилна игра Новият сезон среща гейминг турнира с „Кало Змея“, а феновете ще събират точки в подкрепа на любимия си отбор
Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Критиките към първия електромобил на италианците не стихват Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Цената на процедурите варира от 10 000 до 100 000 долара Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Правителството в Будапеща предлага мандат до осем години и започва спешни преговори в Брюксел за отблокиране на милиарди евро от европейските фондове Три интересни събития за деня на детето в Несебър Три интересни събития за деня на детето в Несебър Страхотна програма в Несебър  Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 % Как се стигна до разпада на Куба Как се стигна до разпада на Куба Днес е в тотален разпад -  с хроничен дефицит на електричество, оголени търговски обекти, критична липса на медикаменти и безпрецедентен миграционен натиск България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика България отказа виза на журналист от ТАСС за Европейското по гимнастика Според официалния мотив, представен на журналиста,  "една или няколко държави членки на Шенгенското пространство смятат лицето за заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност"
Дара Дара Бях на зверски режим, няма магия, а само работа и постоянство Виц на деня Виц на деня Директор яростно се чеше между краката и казва на заместника си:
- Трябва да уволним секретарката.
Заместникът също чешейки се:
- Отдавна трябваше да го направим...
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Гинеколог - човек, който търси проблеми там, където другите намират радости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори