×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп обвини Китай в намеса в президентските избори през 2020 г.
  • Президентът присъства на международното военно учение „Бриз 2026“
  • ФИФА обсъжда в следващия Мондиал да участват 64 отбора
  • Куче нахапа 16-годишно момиче и уби домашния му любимец в Нови Искър
  • Акциите на "Газпром" пробиха 18-годишно дъно
  • Замразиха парите за майките на 398,81 евро
  • Днес Созопол чества своя празник
  • Йотова открива паметник на Васил Левски
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Над 250 картини помагат на пациентите в КОЦ-Бургас да преодолеят стреса и страха


Над 250 картини помагат на пациентите в КОЦ-Бургас да преодолеят стреса и страха
„Послание на надеждата“ по инициативата „Продължаваме“ ще действа като арт терапия за пациентите и ще им помага при възстановяванет, каза управителят на КОЦ Бургас проф. д-р Христо Бозов
12 Август 2020, Сряда, 10:25 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Коридорите на комплексния онкологичен център се преобразуваха в своеобразна лечебна галерия

Изложбата "Послание на надежда" бе открита в Комплексния онкологичен център. Над 250 картини на близо 50 художници от цялата страна са поставени в изящни рамки в трите корпуса на КОЦ-Бургас, а идеята е чрез изкуство да се облекчат душевните терзания на всички, лекуващи се в клиниката пациенти.

Гости на официалната церемония по откриването бяха не само пациенти, лекари, творци и приятели, но и председателят на Общински съвет Бургас проф. Севдалина Турманова и зам.-кметът на Бургас по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Йорданка Ананиева, проф. д-р Христо Бозов – управителят на КОЦ-Бургас, както и Тони Димитрова, Стефан Илчев и  Ефтим Чакъров, които подариха песента „Продължаваме“- „ Животът“ по стихове на Пепа Таракчиева. 

„За нас е голяма радост да открием тази изложба. Тя започва от Първи корпус, минава през Втори и приключва в Трети – тя е и един вид послание за бъдещото развитие на КОЦ-Бургас. Тези над 250 картини са важни за нас, защото ние, като лекари и като медици, по някакъв начин сме свързани с изкуството. То помага по някакъв начин да погледнем под различен ъгъл живота – действа позитивно не само на пациентите, карайки ги да преодолеят тежките моменти, но и на нас лекарите. По време на престоя на пациентите тук, ние трябва да дадем най-доброто и го правим. Но има неща, които не зависят само от нас. Вярата, надеждата, любовта – това са тези човешки чувства, които дават сили на болния. Надявам се докато изложбата е тук, ние да съумеем да лекуваме и със силата на изкуството“, каза проф. д-р Христо Бозов. 

Той прегърна идеята за необходимостта от превенция на заболяването по начин , които от години е част от лекарските практики извън граница. Според него изкуството е неделима част от душевността на всеки човек, а изложбата дава възможността на творците, участващи в кампанията „Продължаваме“, да достигнат и подпомогнат чрез своеобразни арт терапии възстановяването и комфорта на пациентите и близките им.

„Този момент за мен е много специален. Когато миналата година записахме песента „Продължаваме“-„Животът“ ние плакахме с душите си. Поклон на всички, които се грижат за хората, които се борят с това тежко заболяване. Никой не е застрахован и трябва да сме силни и смели“, каза при откриването Тони Димитрова. 

Думата взе и кураторът на изложбата Бистра Стойчева, която разкри пред публиката на четвъртия етаж в сградата на КОЦ-Бургас подробности за картините и идеята зад това те да бъдат закачени по стените именно на онкологичния център в морския град. 

„Нашата кампания се роди преди 3 години и нямаме намерение да я прекратяваме. Поклон пред всички лекари, които дават всичко от себе си, за доброто на пациентите. Всеки един от нас има нужда да види красотата – когато му е трудно или когато е щастлив, тогава, когато трябва да продължи. Има неща, за които си заслужава да се бориш до последен дъх и ние правим точно това – от една страна с помощта на грижовните лекари в КОЦ-Бургас, а от друга с помощта на всички тези автори, чиито картини ще радват лекуващите се тук“, каза кураторът на изложбата Бистра Стойчева.

Всеки, който иска да види картините на 50-те български автори ще може да го направи свободно на територията на Комплексния онкологичен център в Бургас, чиито коридори са превърнати в своеобразна лечебна галерия. Тя ще бъде постоянна – със сменящи се експозиции.
 




В категории: Здраве


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
България Всички новини
Годеницата на Рачков отвори дома си и разкри с какво я е спечелил Годеницата на Рачков отвори дома си и разкри с какво я е спечелил Виктория Кузманова впечатли шеф Манчев с изискано меню, показа апартамента, купен със собствени средства, и разказа за трудния си път към успеха Жегите претовариха мрежата в Бургас, забравено зарядно може да изпепели дома ви Жегите претовариха мрежата в Бургас, забравено зарядно може да изпепели дома ви Шефът на пожарната с важно предупреждение: Климатиците топят мрежата като печки през зимата, извадете зарядните от контактите Исторически триумф за Бургас! 16-годишната Никол Георгиева от НУМСИ спечели пълна стипендия за Berklee College of Music Исторически триумф за Бургас! 16-годишната Никол Георгиева от НУМСИ спечели пълна стипендия за Berklee College of Music Младата бургазлийка отива с пълно финансиране в най-престижното училище за джаз и съвременна музика в света Кипър създава лаборатория за стерилни комари, за да спре денга и Зика в Европа Кипър създава лаборатория за стерилни комари, за да спре денга и Зика в Европа В Ларнака ще развъждат мъжки Aedes aegypti, чието потомство не оцелява, след като пилотната програма даде добри резултати Георги Бърдаров се завръща в Бургас за нова среща със своите читатели Георги Бърдаров се завръща в Бургас за нова среща със своите читатели Събитието ще се проведе на 4 август, вторник, от 19:30 часа на сцената на Central Park Бургас в к-с „Славейков“ Премиерът Румен Радев отсече: Велислава Петрова не е подписвала Киевската декларация Премиерът Румен Радев отсече: Велислава Петрова не е подписвала Киевската декларация Премиерът отрече България да е поела нови военни или финансови ангажименти и посочи енергетиката и икономиката като цел на визитата Инж. Петър Кънев бе назначен за специален представител на ПАЧИС Инж. Петър Кънев бе назначен за специален представител на ПАЧИС Заседанията на Бюрото на Асамблеята и на Постоянния комитет се проведоха под ръководството на председателя на Парламента на Грузия Шалва Папуашвили Демерджиев предаде на САЩ данни за „Магнитски“: Пеевски е върхът на пирамида Демерджиев предаде на САЩ данни за „Магнитски“: Пеевски е върхът на пирамида МВР твърди, че множество лица и дружества прикриват собственост, плащат разходи и управляват активи на санкционирани българи, а американските власти ще преценят дали има данни за федерални престъпления Издирване на 11-годишната Наталия продължава: Доброволци с призив към похитителя Издирване на 11-годишната Наталия продължава: Доброволци с призив към похитителя Търсенето продължава, но засега особени резултати няма Дневен хороскоп за 17 юли 2026: Важни решения за Овена, Рибите да внимават с обещанията Дневен хороскоп за 17 юли 2026: Важни решения за Овена, Рибите да внимават с обещанията Звездите съветват да не се прибързва с финансови решения, документи и важни разговори, а търпението ще се окаже най-големият съюзник
Известен ресторант попадна в списъка на НАП за запечатване Известен ресторант попадна в списъка на НАП за запечатване Ефир 100 в район Северен е сред обектите с установени нарушения, но вписването не означава, че заведението вече е затворено Трагедия в Гурково: Младеж сложи край на живота си навръх рождения си ден Трагедия в Гурково: Младеж сложи край на живота си навръх рождения си ден Инцидентът е станал в семейния дом, а разследващите проверяват как младежът е получил достъп до оръжие на свой близък Замразиха майчинството на 398,81 евро, безработните остават с минимум 9,21 евро на ден Замразиха майчинството на 398,81 евро, безработните остават с минимум 9,21 евро на ден Таванът на пенсиите остава 1738,40 евро, а увеличение на парите за майките беше обещано с бюджета за 2027 г. ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута ЦСКА надви Дери Сити след прекъсване заради фенове и гол в 107-ата минута Йоанис Питас изравни след почивката, а автогол на Бари Котър в 17-ата минута на добавеното време донесе успеха с 2:1 и общ резултат 5:3 След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение Проф. Наджи Гьорюр свърза земетресението с напрежението по Северноанадолския разлом, но точният момент на силен трус не подлежи на научно прогнозиране Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Иран заплаши да срине инфраструктурата в Залива, над 200 онкоболни евакуирани след американски удари Сирени прозвучаха в Бахрейн и Кувейт, докато американските удари достигнаха района на Техеран и стратегически обекти край Ормузкия проток Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола Баскетболният свят потъна в скръб след кончината на легендарния Нейт Търмънд, който загуби битката с коварна болест Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Проверки в Гърция изпразниха магазините у нас: Шофьори масово сменят пожарогасителите Търговци отчитат бум на предварителните поръчки, а водачите проверяват не само срока, но и гасителната ефективност на оборудването Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Морето върна съкровище след 404 години: Извадиха 10-килограмово сребърно кюлче Находката от легендарния галеон „Нуестра Сеньора де Аточа“ е първото подобно кюлче, открито на мястото от 1999 г. насам Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Затишие преди нов ценови удар: Храните в Европа може рязко да поскъпнат през 2027 г. Скъпите горива и торове още не са стигнали до касовите бележки, а унищожените от жегите реколти могат да ускорят хранителната инфлация до около 3%
Иван ДЕМЕРДЖИЕВ, вътрешен министър Иван ДЕМЕРДЖИЕВ, вътрешен министър Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите по „Магнитски“ Виц на деня Виц на деня Секретарка се втурва, силно уплашена, в кабинета на началника:
- Шефе, току-що откраднаха колата ви!
- А успя ли да видиш крадците?
- Не, но записах номера на колата...
Виц на деня Виц на деня - Мила, ще се омъжиш ли за мен?
- О боже, да!
- Може ли да ти го сложа?
- Мръсник!
- Пръстена ма...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Защо жените прекаляват с уголемяването на устните?
- Защото не ми достигат пари за гърдите.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори