×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургаски училища разкриват високотехнологични центрове за практическо обучение


11 Август 2020, Вторник, 11:35 ч.
Автор: Флагман.бг

Дейностите ще стартират от новата учебна година по три национални програми на Министерството на образованието и науката

Десет бургаски училища са одобрени и ще получат средства за разкриване на иновативни технологични центрове, специализирани кабинети за практическо обучение и съвременна образователна среда за своите възпитаници. Дейностите ще стартират от новата учебна година по три национални програми на Министерството на образованието и науката - "Изграждане на училищна STEM среда", "Осигуряване на съвременна образователна среда" и "Участвай и променяй - родителят, активен партньор в училищния живот".

Технологични STEM центрове /STEM обучение - наука (Science), технология (Technology), инженерство (Engineering) и математика (Maths)/ ще бъдат разкрити в ОУ "Братя Миладинови", ОУ "Христо Ботев" - кв. Долно Езерово, ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево и Професионалната гимназия по транспорт. Те ще бъдат със съвременен дизайн, оборудване и обзавеждане, в които ще бъде интегрирано ново учебно съдържание, свързано с интересите и възможностите на учениците и с акцент върху развитието на практически умения и креативност.

Центровете в ОУ "Христо Ботев" - кв. Долно Езерово и ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево ще представляват изследователски лаборатории с модерно технологично оборудване, образователен софтуер за виртуална реалност и камера z Space Studio, позволяваща изследването на 3D модели и обекти. Всеки ученик и учител ще има електронно устройство, с което ще работи, а след това ще оставя в специален шкаф за зареждане. Те ще разполагат още с мобилни дигитални лабораторни комплекти и материали за експерименти и проектни задания, както и със зона за самостоятелни интелектуални занимания и почивка.

В ОУ "Братя Миладинови" трансформацията на училищното пространство ще обедини кабинетите по химия, биология и физика в общ Център по природни науки, изследвания и иновации. В него ще има шест зони за активност, позволяващи различни режими на учене и гъвкава учебна програма - зона за едностранна комуникация, зона за индивидуална работа, зона за групова работа, зона за социализация, зона за учене чрез преживяване и зона за движение. Технологичната среда ще бъде обезпечена с безжични научни лаборатории /Labdisc/ с 15 вградени сензори за всяка зала, специализирани сетове с лабораторни пособия по биология, химия и физика, цифрови микроскопи, ученически таблети, интерактивни дисплеи, софтуер за изследване и анализ на данните и мултидисциплинарни материали за провеждане на експерименти.

Центърът за технологии в Професионалната гимназия по транспорт ще бъде креативно учебно пространство, където учениците ще имат възможност да разгърнат своето въображение и практически умения. Това, което ще отличава STEM центъра на бургаската гимназия по транспорт от всички останали в страната е средата. Там ще бъде създаден свят между реални автомобили и компонентите им и виртуални 3D холограмни автомобили. Учениците ще могат да се упражняват в два автомобилни сервиза на едно и също място - реален сервиз с реални двигатели и прилагане на сервизни умения, и виртуален сервиз, в който ще практикуват и задълбочават усвоените познания чрез виртуални упражнения и задачи по сглобяване, разглобяване и поправяне на различни автомобилни части.

В зоната за индивидуална работа ще се използва стенд за електрически и хибридни системи, а в зоната "учене чрез правене" ще бъде въведен 3D принтер за създаване на прототипи на автомобилни части или компоненти. 3D принтирането може да помогне при усвояване на много от сегашните умения, които се търсят от работодателите, както и при прилагането на знанията в реални ситуации. Там ще бъде обособено място за социални контакти и зона за движение с мобилна тенис маса и игри, които ще бъдат интелектуално стимулиращи като шах, табла и различни видове Brain Games /интелектуални игри/.

Специализирани кабинети ще бъдат създадени по програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" в Професионалната гимназия по химични технологии "Акад. Н. Д. Зелинский" и в Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола", в която ще бъде изграден кабинет по корабоводене, което ще включва ремонт на кабинета и оборудването му със софтуер и тренажор за рулеви.

В Професионалната гимназия по химични технологии ще бъде подновена технологичната база в две компютърни зали, което ще повиши качеството на подготовката на учениците и ще разшири възможностите за реализацията им по специалностите "Системно програмиране", "Икономическа информатика" и " Електронна търговия". Това ще подобри реалните им умения за използване на съвременния системен и приложен софтуер, ще повиши качеството на преподавателската работа и ще създаде позитивна среда за изява на креативното мислене на ученици и учители.

Като част от програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" ще бъдат създадени площадки за обучение по безопасност на движението в СУ "Епископ Константин Преславски" и ОУ "Пейо К. Яворов".

Други две бургаски училища - СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и ОУ "Васил Левски" - кв. Горно Езерово, ще работят по програма за привличане на родителите като активни участници в училищния живот чрез изграждане на доверие, уважение и екипност между родител, ученик и учител. Дейностите включват различни активности като спортни празници, съвместни посещения на различни културни забележителности, игри сред природата, участие в музикални програми, посещение на работното място на родителите и запознаване с извършваните от тях професионални дейности.

Тези проекти са в синхрон с усилията на Община Бургас в последните години за създаване на съвременни условия и за въвеждане на иновативни методи на обучение в бургаските учебни заведения.

Още снимки


В категории: Просвета


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Таверната Келари, където откриха мощния GPS заглушител, не е случайна - през тайните й тунели преди три години избяга Пепи Еврото Таверната Келари, където откриха мощния GPS заглушител, не е случайна - през тайните й тунели преди три години избяга Пепи Еврото Заведението се свързва с Таки и Ами  Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Странен завой на руския Ил-76 към Безмер вдигна въпроси към МО и РВД Машината е летяла към Сърбия с разрешение, но анализът на траекторията поставя под съмнение дали е следвала изцяло одобрения маршрут Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло По Черноморието днес ще е до 29 градуса с морска вода 24 - 25 градуса, а в неделя Варна и Бургас се насочват към 32 градуса Дневен хороскоп: Луната и Юпитер носят късмет на две зодии, но Венера поставя любовта на изпитание Дневен хороскоп: Луната и Юпитер носят късмет на две зодии, но Венера поставя любовта на изпитание Телецът и Стрелецът са сред любимците на съдбата днес Сигнал до Флагман.бг: Луда гонка с 4 коли по бул. „Стефан Стамболов“ тази вечер Сигнал до Флагман.бг: Луда гонка с 4 коли по бул. „Стефан Стамболов“ тази вечер В 23:04 часа преминаха с бясна скорост пред Новата поща, помислиха си, че са в „Бързи и яростни“, казва очевидец Стоян от Равадиново с Ауди А8 е виновен за тежката катастрофа, която блокира пътя за Созопол Стоян от Равадиново с Ауди А8 е виновен за тежката катастрофа, която блокира пътя за Созопол Карал е с несъобразена скорост и е помел маздата на помориец  1,38 промила в 9 сутринта: Бургазлията Димитър Христов задържан мъртво пиян зад волана на БМВ-си в Слънчев бряг 1,38 промила в 9 сутринта: Бургазлията Димитър Христов задържан мъртво пиян зад волана на БМВ-си в Слънчев бряг Бургазлията е задържан за 24 часа, след като полицията го проверила край бензиностанция „Петрол“ „Летя само с приятели“? Читателка на Флагман.бг показа платен ваучер за полет с Венци Иванов „Летя само с приятели“? Читателка на Флагман.бг показа платен ваучер за полет с Венци Иванов След репортажа на Флагман.бг жена твърди, че е платила за тандемен полет, а на място именно Иванов сканирал QR кода й Лекарите спасиха всички тежко пострадали край Маринка, последният пациент вече е изписан Лекарите спасиха всички тежко пострадали край Маринка, последният пациент вече е изписан 23-годишният мъж от Приморско постъпил трудно контактен и в тежко състояние, но вече се възстановява у дома Две трасета за АМ „Черно море“, но нито едно още няма зелена светлина Две трасета за АМ „Черно море“, но нито едно още няма зелена светлина Магистралата трябва да свърже „Хемус“ при Слънчево с „Тракия“ при Ветрен, а изборът между вариантите от 112 и 115 км остава отворен
Двама в ареста за пожара край Медвен, деца подпалили нов огън в Градец Двама в ареста за пожара край Медвен, деца подпалили нов огън в Градец Разследващите са иззели видеозаписи и разпитват свидетели след стихията, изпепелила около 2000 декара, а родителите на децата са санкционирани за отделния пожар в Градец Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко Лейкън Снелинг промени първоначалната си версия и заяви пред съдията, че сама е лишила детето от кислород Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове Украинското разузнаване твърди, че Путин ще поиска от Ким Чен-ун до 50 000 допълнителни военнослужещи, докато Пхенян отхвърля подобни планове GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца Почивката край кристално чистото море се превърнала в грозна сцена - мъж извадил животното от водата, откъснал щипките му и го хвърлил обратно Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие За поредна година събитието ще събере изследователи, преподаватели и медицински специалисти от различни области на здравеопазването, които ще споделят научни разработки, професионален опит и актуални постижения в медицината Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари Браншът вече внесе искането си в Столичния общински съвет - само горивата са поскъпнали с 24%, а при одобрение минималната дневна тарифа ще доближи 0,80 евро на километър САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре Американските военни твърдят, че през южния канал вече извеждат близо 10 млн. барела дневно, докато официалното корабно проследяване вижда едва седем съда за денонощие Музикална буря връхлита Бургас! Атанас Колев, FIRE, V:RGO x SKG, Торино и Пашата и още на Teen Boom Fest' 26 Музикална буря връхлита Бургас! Атанас Колев, FIRE, V:RGO x SKG, Торино и Пашата и още на Teen Boom Fest' 26   Входът е свободен! КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника Разследването е показало, че компаниите предварително са обменяли чувствителна търговска информация и са съгласували ключови елементи от офертите си
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори