12 души са задържани след разчистването на палатките, връчиха им актове
МВР: Няма да позволяваме блокиране на кръстовищата!
"От началото на протестите сме подчертавали, че тези протести не са заявени в Столична община.", това съобщиха органите на реда на брифинг в Столичната дирекция на вътрешните работи. Той се състоя, заради спец. акцията, при която тази нощ бяха премахнати блокадите от ключовите кръстовища в столицата и други градове в страната.
"Тълкувайки, че протестите са нерегламентирани, започнахме да говорим, че имаме акт на гражданско неподчинение. На база на ежедневния анализ, беше взето решение да се предприемат действия по възстановяване на обществения ред и с тази цел в 4.30 пристъпихме към тези три места, на които беше чрез високоговящи устройства разпоредихме на присъстващите да напуснат пътното платно и да приберат намиращите се там предмети.", обясни зам. шефът на охранителна полиция в Дирекцията Тони Тодоров. Направени са много записи от присъстващите на трите места и от камерите на СДВР. Физическа сила е била използвана срещу едно лице на пл. "Орлов мост", който категорично отказало да се премести. "Физическата сила бе в рамките на нашите правомощия", каза Тодоров.
Задържани са 12 лица, като 8 от тях се намират в 1-во РПУ. Лицата са отказали категорично да напуснат кръстовището. Останалите 3 лица са задържани за установяване на тяхната самоличност. На арестуваните ще бъдат съставени актове и ще бъдат незабавно освободени. Повечето от тях вече са пуснати. До акцията се стигнало след многото дни на протести и в СДВР са започнали да постъпват стотици сигнали и жалби от граждани, недоволни от блокираните кръстовища. По думите на Тодоров, всеки има право на свободно придвижване.
"Конституционно право е и правото на протест на всеки човек, но то е уредено с подзаконови нормативни актове." Според него, ежедневно се провеждат разговори с протестиращите.
"Бяхме изключително толерантни като хора в униформи. Снощи сметнахме, че на базата на недоволството, което се излива и към нас, и към хората, които са по кръстовищата, това може да доведе до ескалация на напрежението и ситуацията доста да се усложни.", обясни още Тодоров по време на брифинга. От там обявиха, че няма да се позволява повече блокирането на кръстовища. "Ще осигурим правото на всички граждани да се придвижват свободно. Ще видите как", категоричен бе Тодоров.
Към ключовите кръстовища прииждат протестиращи.
Който не харесва „Бангаранга“, да възроди соцконкурса „Ален мак“
Доналд Тръмп-младши се ожени, но булката остана разочарована
Армията променя правилата за командироване на военни зад граница, вдигат им парите
Гришо останал без книжка след превишена скорост в Монако
Лекар развенча голям мит, свързан с водата
Анна отдаде постоянните си кожни обриви на стреса, истината се оказа зловеща
Настъпва голям астрологичен обрат за три зодии
Само един депутат от Габрово отиде да помага след наводненията - Богомил Петков
Разпространението на вируса Ебола излиза извън контрол, 18 заразени избягаха от болница
Затворници помагат в разчистването на Габрово след преливането на река Янтра
19-годишен обърна колата си в канавка, пострадаха бебе и второкласник
Бивш член на елита завърши сезона с 227 гола в “А” областна
