×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • МВР откри денонощна линия за сигнали за изборни нарушения
  • Великобритания обвини двама мъже в шпионаж в полза на Иран срещу еврейски обекти
  • Иран атакува най-голямото съоръжение за втечнен природен газ в света в Катар два пъти за 12 часа
  • 10-годишно дете причини пожар, при който изгоря кола в Добричко
  • Над 30% по-скъп природен газ в Европа след заплахите на Тръмп
  • Цените на нефтопродуктите продължават да се покачват, отчете премиерът Андрей Гюров
  • Румъния, Молдова, Украйна и България учредяват East Gate в Букурещ
  • БАЗ и СЗБ призовават партиите: Покажете програмите си в сектор туризъм!
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нацистката надзирателка, която бе спасена от собствените си пленнички


06 Август 2020, Четвъртък, 13:40 ч.

Йохана Лангефелд била убедена националсоциалистка и доброволно поискала да работи в женските лагери на нацистите. И все пак не била като другите надзирателки. Ето нейната необикновена история:

Случаят "Йохана Лангефелд" е наистина необичаен. Тя започва работа като надзирателка в концентрационните лагери на нацистите още през 1938 година - първоначално край замъка Лихтенбург в Саксония, откъдето през 1939 година пленниците са откарани в Равенсбрюк. През 1942 година е прехвърлена за няколко месеца в Аушвиц, след което отново се връща в Равенсбрюк, пише vesti.bg. Но за разлика от други жени, работили като надзирателки в лагерите, Йохана Лангефелд нито е съдена, нито е наказана за деянията си, пишат от "Дойче веле". 

"Единствената, която се държеше с нас човешки"

През 1943 г. Лангефелд е уволнена и арестувана от нацисткия режим, след това изведнъж е освободена, за да бъде задържана след края на войната от американците, които я предават на Полша. И именно там, по Коледа 1946 година, Йохана Лангефелд успява да избяга от затвора в Краков - с помощта на бивши лагерници, за които е отговаряла. През 1957 година се връща във Федералната република. Умира през 1974 г. в Аугсбург, като до края на живота си остава непотърсена от германското правосъдие.

Историци свидетелстват, че като старша надзирателка Йохана Лангефелд не само е играла важна роля в лагерите, но и е участвала в извършваните там престъпления. Била е убедена националсоциалистка и антисемитка. И доброволно е поискала да работи в женските лагери на нацистите, където е участвала в „селекциите“, при които се е решавало кои жени да отидат в газовите камери.

Същевременно обаче е имало и лагерници, на които Йохана Лангефелд е помагала. „Покрай заеманата от нея позиция тя със сигурност е вършила много злини. Но ние в лагера трябваше да правим разлика между лошо и по-лошо. А що се отнася до надзирателките, сред тях имаше лоши, по-лоши и най-лоши, имаше истински садистки", разказва една от оцелелите - полякинята Йоана Пенсон. А друга оцеляла споделя: "Тя беше единствената надзирателка, която се държеше с нас човешки".

"Тя се различаваше много от останалите надзирателки"

Йоана Пенсон никога не е съжалявала, че впоследствие именно те, бившите лагерници, са се застъпили за Йохана Лангефелд: "Защото дори и съвсем малко добрини да е сторила, по това тя се различаваше много от останалите надзирателки“, споделя Пенсон.

След ареста на Лангефелд в Краков Йоана Пенсон се застъпва за нея с писмо, в което описва как надзирателката помогнала за спасяването на момиченце. Така Пенсон искала да избави Лангефелд от заплашващото я смъртно наказание. „Може и да не е била ангел, но в сравнение с другите определено се държеше различно“, казва полякинята.

Тези дни по германската обществена телевизия ARD бе излъчен филм за Йохана Лангефелд, от който зрителите научават и това: пред своя бивша колежка от концентрационния лагер Лангефелд веднъж споделила, че иска „поне за две години да влезе в затвора, за да изтърпи наказанието за своите престъпления“. Но и след завръщането си в Германия през 1957 г. Йохана Лангефелд така и не се предава на властите.


В категории: Животът


2
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА ЦИК отряза кандидати, пробвали се в две и дори четири партии ЦИК отряза кандидати, пробвали се в две и дори четири партии 19/03/2026, Четвъртък 11:10 0
Тервел ИЛИЕВ Варна под заплаха от воден срив Варна под заплаха от воден срив 19/03/2026, Четвъртък 09:31 2
2
Коментара по темата
2.
БИРКЕНАУ АУШВИЦ
06.08.2020 18:28:44
0
2
......JEDEM SIE EIGENES......
1.
Man
06.08.2020 16:57:04
2
2
GOTT MIT UNS!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бюджетът се изчерпва. Пентагонът иска 200 млрд. долара за войната в Иран Бюджетът се изчерпва. Пентагонът иска 200 млрд. долара за войната в Иран Поисканата сума надхвърля разходите на САЩ за подкрепа на Украйна за четири години. Доналд Тръмп може да не получи подкрепа в Конгреса Москов събра бизнеса в Бургас и отсече: „Синя България“ ще е изненадата, време е за кордон и срещу Пеевски, и срещу Радев Москов събра бизнеса в Бургас и отсече: „Синя България“ ще е изненадата, време е за кордон и срещу Пеевски, и срещу Радев Съпредседателят на "Синя България" представи и водача на листата на Коалицията за Втори МИР-Бургас Пастори на предизборен лов, 40 арестувани при акция срещу купуването на гласове Пастори на предизборен лов, 40 арестувани при акция срещу купуването на гласове Между 50 и 150 евро вземат продажните гласоподаватели Оператор на ел.тротинетки под наем в Бургас предлага компромис - ограничават скоростта им между 00:00 и 05:00 ч. Оператор на ел.тротинетки под наем в Бургас предлага компромис - ограничават скоростта им между 00:00 и 05:00 ч. Оперативният мениджър на „Болт” е изпратил аргументирано писмо до ОбС, вижте го Думите на Азис за Фреди Меркюри предизвикаха буря: Той е един шизофреник, който подскача, вика и крещи Думите на Азис за Фреди Меркюри предизвикаха буря: Той е един шизофреник, който подскача, вика и крещи Изказване на краля на фолка в „Като две капки вода“ отприщи вълна от реакции и остър дебат онлайн Ограничават активната лента в тунел „Витиня“ към Варна Ограничават активната лента в тунел „Витиня“ към Варна Трафикът в тръбата за Варна ще минава по изпреварващата лента до 15 ч. на 20 март заради ремонт по дренажната система Каква символика видяха партиите в номерата на изборната бюлетина Каква символика видяха партиите в номерата на изборната бюлетина ЦИК разпредели номерата за изборите на 19 април Секретар на СИК отива на съд за преправяне на изборни резултати Секретар на СИК отива на съд за преправяне на изборни резултати Обвиняемият е привлечен към наказателна отговорност за три престъпления при изборите през 2024   Енергийната комисия подкрепи решение България да поиска временно спиране на търговията с емисии в ЕС Енергийната комисия подкрепи решение България да поиска временно спиране на търговията с емисии в ЕС Проектът задължава МС да постави темата на Европейския съвет на 19 и 20 март на фона на ръст на енергийните цени и спор в ЕС за бъдещето на въглеродния пазар ЕК даде насоки за прилагане на правилата за внос на газ в ЕС ЕК даде насоки за прилагане на правилата за внос на газ в ЕС Мярката цели да предотврати забавяния в доставките на природен газ при напрежението около Ормузкия проток, без да променя плана за спиране на руския внос
Европейските цени на газа скочиха с 35% след ударите в Близкия изток Европейските цени на газа скочиха с 35% след ударите в Близкия изток Нови удари по енергийни обекти в Иран повишиха цените на газа и предизвикаха глобални опасения за доставките Мощна експлозия в Рияд, пламъци и над Рас Лафан след ирански удар Мощна експлозия в Рияд, пламъци и над Рас Лафан след ирански удар Властите в Техеран се заканиха да изгорят до основи цялата петролна инфраструктура на противника в отговор на ударите по ирански нефтени съоръжения В тази страна въведоха 4-дневна работна седмица заради Иран В тази страна въведоха 4-дневна работна седмица заради Иран Вcяĸa cpядa щe бъдe пoчивeн дeн дo втopo нapeждaнe Полша планира забрана на телефоните в училище за ученици под 16 години Полша планира забрана на телефоните в училище за ученици под 16 години Министърът на образованието Барбара Новацка обяви старт от 1 септември 2026 г., а отделно се подготвя и ограничение за достъп до социални мрежи за деца под 15 години Арестуваха невинен заради грешка на изкуствен интелект Арестуваха невинен заради грешка на изкуствен интелект Система за лицево разпознаване го обърква с крадец, задържат го 10 часа Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Засегнатите пътници са около 57 000, докато трудовият спор обхваща и градския транспорт в Мюнхен Войната ескалира: Нетаняху е разпоредил на армията си да избива всички ирански лидери Войната ескалира: Нетаняху е разпоредил на армията си да избива всички ирански лидери Междувременно Иран обеща отмъщение, докато подготвя погребението на шефа на службите за сигурност Али Лариджани Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Преговорите за мир постоянно се отлагат. Причината е една – войната в Иран, посочи Зеленски Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Преди да бъде убит, аятолахът одобрил бойния план и всичко се развива по неговия сценарий Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Техеран получи предложение за прекратяване на огъня чрез двама посредници, но новият върховен лидер Моджтаба Хаменей го отхвърли
Доналд Тръмп към съюзниците: Доналд Тръмп към съюзниците: Помогнете ни, или ще видите „много лошо бъдеще“ Виц на деня Виц на деня - Защо се разведохте?
- Заради с*кса.
- Рядко ли го правехте?
- Често го правехме, но не заедно!
Виц на деня Виц на деня Граничен полицай се обажда на дежурния:
- Ало, шефе, намерихме 200 кг кокаин.
- Колко, 150 ли?
- 90, да!
- Не те чувам добре, прекъсваш! 50 ли каза?
- Да 30!
- Е за празни чували какво ме занимаваш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Хорската завист няма граници, особено ако имаш хубава ракия!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори