Известен подводен археолог загуби битката с COVID-19, напусна ни Веселин Драганов
Прахът му ще бъде разпръснат над Ропотамо
Късно снощи на напусна известният подводен археолог и ценител на морското дъно Веселин Драганов. Той не успя да пребори битката с коронавируса и стана част от черната статистика на COVID-19. За трагедията съобщина близки приятели и колеги на Драганов, които са съкрушени от загубата.
"Късно снощи той загуби битката с Ковид 19. Пожелал е прахът му да бъде разпръснат на Ропотамо... Където ще си пият червено вино с Христина, с която бяха най-близки приятели", пишат близките му.
Веселин Драганов е роден на 11 октомври 1956 г. През 1983 г. завършва археология в Букурещ, Румъния с дипломна работа за потъналите селища по българското Черноморие в светлината на известните тогава факти за този вид археологически паметници. От 1979, като студент и служител Националния Археологически институт с музеи при Българската Академия на науките, участва в многобройни археологически проучвания на сушата и под вода в България, Румъния и Гърция (Дуранкулак, Яйлата, Промахон, Тополница, Островул Корбулуй, Сармисегетуза).

От 1988 до сега - 2020 г. участва като заместник и научен ръководител във всички подводни археологически проучвания провеждани от Центъра за подводна археология. Научните му интереси бяха съсредоточени върху появата и развитието на морските култури по Западното черноморско крайбрежие от края на неолита до края на Ранната бронзова епоха, морските занаяти и ранното корабоплаване, генезиса на прото-тракийските племена по крайбрежието и връзката на промените в климата и бреговата линия в края на Холоцена с хода на културното и икономическо развитие на крайбрежното население в древността.
По тези теми той има редица публикации в наши и чужди специализирани издания, участия в международни симпозиуми, статии и филми за популяризиране на подводната археология и нейните постижения сред по-широк кръг читатели.
"Извън всичко това беше голям човек и приятел! Обичаше морето неистово! Дано сега се гмурка в най-красивите отвъдни светове! Светло да ти е, Весо! Обичаме те", пишат още приятелите му.
P.S.На снимките с Павката и Найден - Весо на последната си подводна археологическа експедиция Созопол 2020.
Флиртът не е интервю за връзка
Украйна: България не е била цел на падналия дрон
08/08/2026, Събота 21:00
14
Дипломатически ход след дрона край Кардам: МВнР привика украинския посланик
Последен ден на цените в лева и евро
Психолог за убийството в Пловдив: Радвахме се на ловците на педофили в миналото, а подобна трагедия се очакваше
Интер подчини Ювентус в Дерби дИталия, Диуф отново блесна за шампионите
08/08/2026, Събота 19:30
0
Какво знаем за дрона "Майя" и за какво се използва той?
Тежка загуба за Лионел Меси: Баща му Хорхе почина на 68 години
Опасно! Шофьор на пълен автобус хвана волана с лакти, за да гледа TikTok на магистралата (ВИДЕО)
Българите вече държат телефона по 3 години, но при смяна избират по-скъп на изплащане
ГЕРБ след взрива край Кардам: Има ли риск дронове отново да навлязат в България
Вера Кочовска: България започва да се оправя през 2030 г.
