×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Започна изплащането на пенсиите за юни
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Учениците на ПГМЕЕ се обучават на последно поколение технология в автомобилната индустрия


Учениците на ПГМЕЕ се обучават на последно поколение технология в автомобилната индустрия
Автомобилът и диагностичната апаратура са предоставени безвъзмезно на елитното бургаско училище
04 Август 2020, Вторник, 10:59 ч.
Автор: Флагман.БГ

Дарението е резултат от усилията в последните няколко години на кмета Димитър Николов и въведена нова образователна програма на Община Бургас - "Професии и бъдеще"

Възпитаниците на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) в Бургас ще получат уникалната възможност да се обучават на най-новите технологии в автомобилната индустрия, предоставени от BMW.

От новата учебна 2020/2021 г. учениците от специалностите "Автотранспортна техника" и "Автомобилна мехатроника" ще провеждат практическите си занимания на чисто нов автомобил BMW серия 3, модел 2019 г., който пристигна преди дни, специално за нуждите на професионалната гимназия от централата на автомобилния гигант в Германия, със съдействието на "Бова Кар" - Бургас.

Дарението, което е по специална програма на германския автомобилен концерн за подпомагане на специализираните училища по автотранспорт и механотехника, е резултат от усилията в последните няколко години на кмета Димитър Николов и въведена нова образователна програма на Община Бургас - "Професии и бъдеще", която има за цел скъсяване на дистанцията между професионалните гимназии в града и бизнеса.

Реализацията й доведе до обновяване на инфраструктурата в професионалните гимназии, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, ремонт и оборудване на старите работилници и въвеждане на нови професионални направления в гимназиите, изцяло ориентирани към нуждите на бизнеса и повече практика директно във фирмите.

Двугодишната съвместна работа на Община Бургас, ПГМЕЕ и "Бова Кар", която започна със стажантски програми в сервизите на фирмата, доведе до кандидатстване на бургаската гимназия по образователната програма на централата на BMW, с което ПГМЕЕ стана едва второто специализирано училище в България, одобрено по програмата след ПГТЕ "Хенри Форд" в София.

Луксозният автомобил BMW е без номер на шаси, тъй като е предназначен само за учебни практики. Той ще бъде изложен през септември в една от работилниците на Механото, заедно с диагностична апаратура и лаптоп, предоставени напълно безвъзмездно от "Бова Кар".

Обучението на учениците ще бъде свързано с диагностика, ремонт и поддръжка на най-съвременните и актуални системи на автомобила като преди това, учителите също ще преминат обучение от инженерите в сервиза на "Бова Кар" за работа с новите софтуерни решения на автомобила.

Автомобилът - BMW 330i xDrive Седан, моделна линия G20 от 2019 г., разполага с най-модерните технологии от последно поколение, с многобройни екстри и М спортно оборудване. Той е с мощност от 285 к. с. / 190 кВт и обем от 1998 см². Двигателят е последно поколение TVDI технология и спортна автоматична скоростна 8-степенна кутия с опция за превключване от волана.

Оборудването в автомобила е от най-висок клас за сегмента си. То включва Head-up дисплей, който прожектира триизмерно с висока резолюция, показващ скоростта, указания на навигационната система, ограниченията за скорост, забраните за изпреварване, списъци с телефонни номера и предупредителни указания на асистиращите системи. Навигацията винаги има информация за актуалния трафик в реално време и своевременно информира за задръствания, заобиколни маршрути или участъци в ремонт. С интеграцията на смартфони може да се управлява смартфона безжично или чрез гласов асистент. Асистентът при паркиране маневрира автомобила напълно автоматично в паркоместа, разположени успоредно или перпендикулярно спрямо пътното платно, като може автоматично да изкара автомобила от надлъжни паркоместа. Адаптивните BMW лазерни светлини осветяват пътя на до 530 метра, което е два пъти повече в сравнение с конвенционалните фарове.

Асистентът за шофиране Professional предоставя контрол на скоростта с функция Stop&Go /предупреждение при опасност от сблъсък със спирачна функция/, поддръжка на желана скорост до 210 км/ч и дистанция до движещия се отпред автомобил. Има асистент за завиване и водене в лентата и подпомагане в тесни участъци. BMW Live Cockpit Professional има самообучаваща се навигационна система, интелигентен персонален асистент и свързва iPhone или Android приложения с централната конзола на автомобила. Remote Software Upgrade поддържа софтуера на автомобила на най-актуално ниво. Екстрите включват още управление с жестове BMW Gesture control, тъч скрийн, безжично зареждане на телефон, интелигентни системи за сигурност и др.

Новият автомобил и съвременната диагностична апаратура ще помогне за подготовката на учениците за бъдещата им професия в един от най-бързо развиващите се сектори в икономиката - автомобилната индустрия.




В категории: Просвета


12
Коментара
Емел МАХМУД Седмицата се усмихва на тези три зодии Седмицата се усмихва на тези три зодии 08/06/2026, Понеделник 13:40 0
Флагман.БГ 35% от имотните обяви у нас са фалшиви 35% от имотните обяви у нас са фалшиви 08/06/2026, Понеделник 13:20 0
12
Коментара по темата
12.
Ха
06.08.2020 00:31:10
1
7
Защо махнахте коментара от недоволния родител? Нека хората могат да се изказват по всякакви въпроси. Къде е проблемът?? Каквото и да направи Роза Желева механото е съсипано от нея и сие. Точка.
11.
БМВ
05.08.2020 18:53:20
0
7
Интересно ми е старата Е34 ка която получиха механото докато учих там , и тъпия зам. директор тогава Желев не даваше да се докоснем до нея , също беше тестова без номер на шаси , а сега е регистрирана и със емблема на общината , даже бронята не си правят труда да сменят
10.
Българина
04.08.2020 21:40:40
0
6
АБЕ вие майтап ли си правите?
@КОЙ ще пипне да разглобява/сглобява чисто нова кола?...
При положение, че по моргите има читави мотори за по 500лв - учете се на тях!
9.
Важно!
04.08.2020 18:43:37
2
8
Важно е кметя да е на всяка снимка!
8.
Mechanic
04.08.2020 17:10:15
3
6
Белким се научат лапетиите от малки какви чупентии са би еим ветата
7.
*********
04.08.2020 17:07:45
2
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
6.
ПиГМЕИ
04.08.2020 15:03:38
0
9
Имаше едно БМВ от Дегендофр, което един син на един директор в този коптор наречен Механото обърна по капак. После събираха парк от ученицоте уж за ремонт на училището...
5.
Burgasss
04.08.2020 13:38:48
0
15
Имаше едно време една 5ца е34, дарена от Дегендорф. Никой не я пипна, стоя в гараж. Сега се движи без задна броня в окаяно състояние и е част от общинската флотилия. Преди това се караше от други кадри. Дано тази кола да бъде наистина част от обучението. УСПЕХ!
4.
*********
04.08.2020 12:02:54
1
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
За плюещите!
04.08.2020 11:57:58
2
18
МАЛКО ХОРА ЗНАЯТ ВЕРОЯТНО, ЧЕ ПРЕДИ МНОГО ГОДИНИ, ПОНЕ 35 В УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС СЪЩО ИМАШЕ ЕДНО БМВ, ВЪРХУ КОЕТО СЕ ОБУЧАВАХА УЧЕНИЦИТЕ! АВТОМОБИЛЪТ СЕ СГЛОБЯВАШЕ И РАЗГЛОБЯВАШЕ С УЧЕБНА ЦЕЛ! СЪТРУДНИЧЕСТВОТО С БМВ НЕ Е ОТ ВЧЕРА! МЕХАНОТЕХНИКУМА В БРГФАС Е ЕДИНСТВЕНОТО ТЕХН УЧУЛИЩЕ, С ИСТОРИЯ КОЕТО ДАДЕ МНОГО ОБРАЗОВАНИ КАДРИ! И НЕ САМО ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 30 Г! ТЕХНИКАТА Е, ЗА МЪЖЕ, НЕ ЗА ЖНЧОВЦИ И ХЛЕНЧЕЩИ МЪЖКОПОДОБНИ ЕКЗЕМПЛЯРИ! СТИГА СТЕ ПЛЮЛИ, ГРАЧИЛИ И ХРАЧИЛИ ЗА ВСЯКО НЕЩО И СИ ПИЙТЕ РЕДОВНО ХАПЧЕТАТА!
2.
Пациент
04.08.2020 11:16:53
10
14
Първо тези в БОВА хич ги няма като сервиз, иначе като ШоуРум евала имат много и скъпи коли.
Второ това дарение до 2 години ще го видим да го кара я директора я някой друг на тази гимназия до тях си.
И без това от тези училища излизат само наркомани, тревомани, долъри и сводници. В най - добрия случаи става професионални шофьори. Тоест на тях не им е нужно да се учат, щото едва ли някога ще пипнат друг път такова БМВ в сервиз или като собственици.
1.
Георги
04.08.2020 11:07:00
7
20
Е браво.... поне нещо съвременно да учат децата не... антична история като карбуратори и механични инжекции
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Извънредно във Флагман.бг: Полиция, УКОРС и парамедици щурмуваха „блока на ужасите“ в Бургас Извънредно във Флагман.бг: Полиция, УКОРС и парамедици щурмуваха „блока на ужасите“ в Бургас Спешна акция извежда майката на д-р Юлиян Киров от апартамента с над 30 кучета в ж.к. „Зорница“ По стъпките на Бойко Борисов! Държавният шериф Георги Кандев хвърли оставка. Насочва ли се към голямата политика? По стъпките на Бойко Борисов! Държавният шериф Георги Кандев хвърли оставка. Насочва ли се към голямата политика? Днес напускам МВР. Да избирам между поста и принципите си е невъзможно. Да обещавам действия, когато се налага да мълча - също, написа главният комисар  35% от имотните обяви у нас са фалшиви 35% от имотните обяви у нас са фалшиви Имотният пазар в България изобилства от фалшиви обяви и крадене на данни Мистериозна смърт на пазач в Приморско вдигна полицията на крак Мистериозна смърт на пазач в Приморско вдигна полицията на крак Криминалисти проверяват версията за фатален инфаркт, но искат категорично да изключат насилствена смърт Верижна катастрофа блокира трафика от кв. Сарафово към Бургас, четирима са в болница Верижна катастрофа блокира трафика от кв. Сарафово към Бургас, четирима са в болница В участъка се е образувала страшна тапа, шофирайте внимателно Финансист: Автоматичното увеличаване на заплатите води до инфлация Финансист: Автоматичното увеличаване на заплатите води до инфлация Въпреки че се краде, държавата продължава да съществува Петото издание на Robo Challenge Burgas събра млади таланти в роботиката и програмирането Петото издание на Robo Challenge Burgas събра млади таланти в роботиката и програмирането За нас е важно да подкрепяме талантите и да създаваме среда, която стимулира иновациите и инженерното мислене още от ученическа възраст, заяви проф. Сотиров Бургас става столица на световния аквабайк през юли 2026 Бургас става столица на световния аквабайк през юли 2026 От 8 до 12 юли плаж Didi Beach в „Сарафово“ ще се превърне в арена на скорост, адреналин и безкомпромисни битки по вода "Краля на дрогата" в Бургас Новак Купенов излезе от затвора и пак го спипаха с пико "Краля на дрогата" в Бургас Новак Купенов излезе от затвора и пак го спипаха с пико В края на 2025 г. Новак Купенов бе осъден на 6 месеца заради нарколабораторията, днес го грози нова присъда от 5 до 15 години Властите в Северна Македония забраняват на жена да напусне Кочани, за да се лекува у нас Властите в Северна Македония забраняват на жена да напусне Кочани, за да се лекува у нас МВнР се зае със случая на българската гражданка Ива Михайлова
Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери Напълно различен стил на живот избира Джуна Джунович - дъщерята на модната дизайнерка Мелина и популярния певец Харис Джунович Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Задържаха двама за рухналата сграда в Гьорлиц – крали скрап и повредили тръба Под отломките загинаха две румънки и един българин БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки БНТ държи на София за „Евровизия“: гони Фики и ще плаща стотици хиляди неустойки Телевизията трябва да наеме фирма, която да подмени табелите, логата и всяко споменаване на „Арена 8888“ – източник от Женева Почина звезда от „Клетниците“ и „Граф Монте Кристо“ Почина звезда от „Клетниците“ и „Граф Монте Кристо“ След себе си Годфри оставя съпругата си – актрисата Аманда Уокър, както и син и дъщеря Синът на Брад Пит и Анджелина Джоли стана боксьор Синът на Брад Пит и Анджелина Джоли стана боксьор 17-годишният Нокс напомни на ролята на Брад Пит в "Боен клуб" с бойните си умения След съмнения за лекарска грешка: Публикуваха смъртния акт на Хълк Хоган След съмнения за лекарска грешка: Публикуваха смъртния акт на Хълк Хоган След кончината на кечиста започна разследване, след като дъщеря му се усъмни в причината за смъртта му Унгария спира издаването на работни визи на граждани от три държави Унгария спира издаването на работни визи на граждани от три държави Мадяр обеща да регулира притока на работници от страни извън ЕС Какви са цените за чадър и шезлонг в Гърция през това лято Какви са цените за чадър и шезлонг в Гърция през това лято От безплатни общински зони до луксозни плажове с висока минимална консумация - ето какво трябва да знаят българските туристи Почина бившата първа дама на Франция Бернадет Ширак Почина бившата първа дама на Франция Бернадет Ширак Съпругата на бившия френски президент Жак Ширак си отиде на 93-годишна възраст, а президентът Еманюел Макрон отдаде почит към паметта ѝ Парламентарните избори в Армения решават геополитическия курс между Русия и Запада Парламентарните избори в Армения решават геополитическия курс между Русия и Запада Вотът се превръща в решаващ тест за правителството на Никол Пашинян и бъдещето на мирния процес с Азербайджан
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Жена звъни на майка си:
- Мамо, моят мъж пак ми се развика. Идвам при теб.
- Не, скъпа, той трябва да си плати за грешките. Аз идвам при теб.
Виц на деня Виц на деня Красива студентка обяснява на свой колега:
- Аз мога да ти кажа как взех изпитите, но се съмнявам, че при теб ще се получи...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Смехът е най-доброто лекарство, но не и при разстройство!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори