×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Германци: НАТО умира


Германци: НАТО умира
Ключови думи: германия, нато умира
03 Август 2020, Понеделник, 18:20 ч.

Напрежението рязко се увеличи между два от партньорите в алианса

НАТО умира, пише „Дойче Виртшафтс Нахрихтен“. След няколко бурни години, през които президентът на САЩ Доналд Тръмп все повече се дистанцираше от алианса, напрежението рязко се увеличи между два от партньорите в организацията, а именно Франция и Турция, пипше vesti.bg.

На 10 юни френска фрегата се приближи до конвой от три турски военни кораба и един цивилен в Средиземно море като част от операция за борба с контрабандата на оръжие в Либия. Турските кораби се държаха „много агресивно“ и се прицелиха във французите три пъти, използвайки радар за насочване на оръдията, съобщиха от Париж. Анкара отхвърли тези обвинения.

Тази нова криза в Алианса може да е предвестник на неговия крах. Въпросът е, че при липса на американско ръководство цялата структура в крайна сметка ще се разпадне. Американците отдавна демонстрират незаинтересоваността си да поддържат НАТО. При Тръмп това безразличие се превърна в „открита враждебност“ и сега, като заплашва да изтегли войските от Германия, той ясно показва, че вече не се интересува от европейската сигурност.

Без Съединените щати като лидер съюзниците от НАТО започнаха да „се разбягват“. Най-яркият пример за това е Турция. Дори преди конфликта с Франция, тя закупи руски системи за противовъздушна отбрана С-400, без да обръща внимание на възраженията на САЩ. Освен това Анкара безсрамно се намесва в конфликта в Либия, снабдявайки Правителството на националното съгласие (ПНС) с оръжие и изтребители. Турският президент Реджеп Ердоган изглежда уверен, че благодарение на добрите си отношения с Тръмп не трябва да се страхува от последствията. И очевидно неговото изчисление беше оправдано, тъй като Белият дом не предприе никакви санкции срещу Турция, освен изключване от програмата за изтребителите Ф-35.

Но Турция не е сама „в самоволните действия“. Франция се противопостави на партньора си от НАТО на страната на командира на Либийската национална армия (ЛНА) Халифа Хафтар. И макар Париж да отрича това, френските власти подкрепят инициативата на Египет да сдържа Турция в региона. Освен това президентът Еманюел Макрон има много нисък рейтинг, което го подтиква да предприеме по-решителни действия. В същото време той вече обяви „мозъчната смърт“ на НАТО.

САЩ ще продължат да се дистанцират от НАТО дори след оставката на президента Доналд Тръмп. Ако Европа не започне да усеща себе си като геополитическа сила и не поеме отговорност за собствената си сигурност, тогава, както каза Макрон, тя „ще загуби власт над собствената си съдба“. НАТО отпразнува своята 70-годишнина миналата година. Но на фона на разцеплението в алианса възникват сериозни съмнения, че той ще доживее своята 75-годишнина.


В категории: Политика


5
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Тежки преговори за мач Саруханян - Вергиев Тежки преговори за мач Саруханян - Вергиев 11/01/2026, Неделя 22:28 0
Тервел ИЛИЕВ ЦСКА преговаря с бивш съотборник на Меси ЦСКА преговаря с бивш съотборник на Меси 11/01/2026, Неделя 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Меси призна: Пия вино, но ме хваща бързо Меси призна: Пия вино, но ме хваща бързо 11/01/2026, Неделя 21:00 0
5
Коментара по темата
5.
_nib_
03.08.2020 22:36:48
2
2
А дано.Че се размина малко идеята.Превърна се в маша в ръцете на мръсния американец това НАТО.
4.
Дядо Добри
03.08.2020 21:40:02
1
7
200 години България под византийско робство - е.а и са мамата на тая империя!
500 - турско робство - е.а и са мамата с нас на вликата османска империя!
45 години съветска дружба - де е сега великата империя на сталин?
Германците 2 световни войни изгубиха със саюзник България!
Сега за 15 години и затрихме НАТО!
Ред е на Евросъюза - и той е тръгнал след Англия.
Кой се е хванал с нас, хубаво не е видял!
3.
Митко Палаузов
03.08.2020 21:30:27
5
4
"Германци: НАТО умира"

Ами как няма да умира? Ще умира, разбира се! Не може да членуваш в НАТО, а да не даваш пари за въоръжаване и да чакаш САЩ да се грижат за твоята собствена сигурност. И същевременно да се заиграваш (отново) с Русия, както навремето Хитлер се заиграваше. А и на това отгоре - заради руски суровини (също като Хитлер) - да наливаш пари в Империята на злото. А точно с германските пари Русия си превъоръжи скапаната, ръждясала и морално остаряла армия.
Изглежда на германците им беше малко това, което им се случи през Втората световна война. И не си извадиха поука - стой далеч от руската кочина!
2.
А
03.08.2020 20:28:08
2
6
дано
1.
Дернев
03.08.2020 20:00:56
4
6
НАТО загива, да живее Европа на европейците. Германия трябва мбого бързо да реши, ще плаща ли на САЩ да я пазат или ще обединят армиите си с Франция с което да създадст ядрото на единната армия на бъдещите СЕЩ и заедно с Русия да пазят мирът в Европа. Германия сега задържа това развитие. Пагубно е за тях, пагубно е за Европ, пагубно е за света.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
ГЕРБ-СДС печели изборите, ако те бяха днес ГЕРБ-СДС печели изборите, ако те бяха днес ПП-ДБ също е със стабилни позиции Ваня Джаферович сподели защо се чувства „селянин“ и защо избра България за свой дом Ваня Джаферович сподели защо се чувства „селянин“ и защо избра България за свой дом Бившият футболист и победител в „Сървайвър“ разказа за ресторанта си и живота на Балканите Милиони хора ежедневно използват ChatGPT за здравни въпроси Милиони хора ежедневно използват ChatGPT за здравни въпроси Над 230 милиона души седмично търсят здравна информация чрез AI помощник, показват данни на OpenAI Нова безопасна практика за размразяване на предното стъкло без риск от напукване Нова безопасна практика за размразяване на предното стъкло без риск от напукване Експерти предупреждават шофьорите да избягват заливане с вряла вода и препоръчват алтернативни безопасни методи Шоколадът може да подобри мозъчната активност и когнитивните функции при умерена консумация Шоколадът може да подобри мозъчната активност и когнитивните функции при умерена консумация Научни изследвания показват ефективност на какаовите флаваноли за по-добра концентрация и памет Лоша новина за българите с имоти в Гърция, премахват кешовите наеми Лоша новина за българите с имоти в Гърция, премахват кешовите наеми Съседката ни въвежда пълен електронен контрол от април Билките от древността, които стоят в основата на съвременните лекарства Билките от древността, които стоят в основата на съвременните лекарства От лечебни отвари до фармацевтични формули - как древните познания продължават да влияят на медицината Преслава отново на екзотична екскурзия Преслава отново на екзотична екскурзия Поп-фолк звездата откри креативен начин да предпази кожата си от силното слънце Бургаски пенсионер пита: Защо няма контрол върху тротинетки и велосипеди по ул. „Александровска“ Бургаски пенсионер пита: Защо няма контрол върху тротинетки и велосипеди по ул. „Александровска“ Гражданин реши да изрази недоволството си от системата на УКОРС в морския град Държавата наема все повече узбекистанци и непалци за работа у нас Държавата наема все повече узбекистанци и непалци за работа у нас Законопроектът предвижда облекчаване на достъпа до трудовия пазар за чужденци от трети страни
Милиони хора ежедневно използват ChatGPT за здравни въпроси Милиони хора ежедневно използват ChatGPT за здравни въпроси Над 230 милиона души седмично търсят здравна информация чрез AI помощник, показват данни на OpenAI Шоколадът може да подобри мозъчната активност и когнитивните функции при умерена консумация Шоколадът може да подобри мозъчната активност и когнитивните функции при умерена консумация Научни изследвания показват ефективност на какаовите флаваноли за по-добра концентрация и памет Билките от древността, които стоят в основата на съвременните лекарства Билките от древността, които стоят в основата на съвременните лекарства От лечебни отвари до фармацевтични формули - как древните познания продължават да влияят на медицината Преслава отново на екзотична екскурзия Преслава отново на екзотична екскурзия Поп-фолк звездата откри креативен начин да предпази кожата си от силното слънце Как "Розовите пантери" офейкаха на ролери след шеметния обир в Гърция Как "Розовите пантери" офейкаха на ролери след шеметния обир в Гърция Двама сърби от престъпната мрежа бяха задържани в България и Хърватия след кражба на близо 600 000 евро Какво ядат хората в Гренландия - традиционни и местни ястия в полярната кухня Какво ядат хората в Гренландия - традиционни и местни ястия в полярната кухня От супата  suaasat  до ферментиралите птици  kiviak  - как природата и културата оформят хранителните навици в най-големия остров на света Спипаха с много наркотици тв любимеца на българките Спипаха с много наркотици тв любимеца на българките Турският актьор е задържан при мащабна акция срещу трафика и употребата на наркотици Тръмп предупреди Иран, че САЩ са готови за действие при ескалация Тръмп предупреди Иран, че САЩ са готови за действие при ескалация Американската администрация обсъжда различни сценарии за удар срещу ислямската република на фона на масови протести Оставиха в сила кода за опасно време в цяла Великобритания и след бурята "Горети" Оставиха в сила кода за опасно време в цяла Великобритания и след бурята "Горети" Издадени са предупреждения за сняг, лед, вятър и дъжд Трагедия в Колумбия! Частен самолет се разби, сред жертвите е известен певец Трагедия в Колумбия! Частен самолет се разби, сред жертвите е известен певец Машпината катастрофирала малко след излитането си
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Партиите са секти с един вожд, другите са безгласни букви Виц на деня Виц на деня - Ти си първата жена с която вечерям, откакто жена ми ме напусна.
- О, колко мило, кога се разделихте?
- Сутринта.
Виц на деня Виц на деня - Днешно време младите нямат никакъв морал. Прегръщат се, целуват се, разголват се - ужас!
- А ние навремето - срещнеш Пешо зад дувара, па го хванеш за дюкяна, па срам, срам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяка загорела манджа стои жена с телефон, а зад всяка загорела жена стои мъж с телефон.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори