Черна вест! Почина легенда на българския спорт
Кръстина Гьошева си отиде на 88-годишна възраст
Баскетболна България с тъга се сбогува с една от легендите си. На 88-годишна възраст днес ни напусна Кръстина Гьошева, съобщават от родната федерация.
Тя е родена на 7 юли 1932 г. в Перущица. Първото й спортно увлечение е леката атлетика, но името й остава записано със златни букви в златните страници на българския баскетбол.
Два пъти е световна шампионка (1954, 1961 г.), носителка на пълна колекция от медали от европейски първенства - златен, сребърен и бронзов, две титли от универсиади; два пъти обявявана за най-добър защитник на континента, два пъти е включена в символичния отбор на Европа и един път – в на света. Тя е героят на отбора на България, като изравнява във финала на Европейското първенство със СССР в Москва през 1958 г. и праща мача в продължение, което тимът ни печели.
За 21 години играе над 170 срещи за националния отбор. Завършва деветия випуск на ВИФ, където остава като преподавател до пенсионирането си през 1988 г., като преди това става доцент и защитава докторат на тема по любимия си спорт. Била е заместник председател на БФБаскетбол, а също - експерт на Европейската и Световната женски комисии на FIBA в продължение на 10 години.
Носителка е на орден "Кирил и Методий", II степен. Почетен гражданин на Перущица.
Една от прочутите й фрази бе: "Няма голям и малък мач! Всеки се играе като за последен! Един спортист не се ли раздава напълно на подиума, той може да бъде само спаринг-партньор. Затова нека не говорим за звездни мигове."
Постижения на Кръстина Гьошева като баскетболистка от националния отбор:
1952 - Европейско първенство в Москва - 4 място;
1954 - Европейско първенство в Белград - 3 място (бронзов медал);
1958 - Европейско първенство в Лодз, Полша - 1-во място и златен медал;
1959 - Световно първенство в Москва - 2 място (сребърен медал);
1960 - Европейско първенство в София - 2 място (сребърен медал);
1961 - Универсиада в София - 1 място (златен медал).
Топ 2 на най-добрите любовни съвпадения според зодията
Звездата от "Първичен инстинкт" и "Сливър" скочи на новото кино
Босът на Наполи бесен след краха в Босна, думите му сякаш важат и за България
Как да премахнем петна от матрака лесно
Кирил Десподов се сбогува с Боби Михайлов
Милинки с неустоима мекота
Най-добрите бегачи ще мерят сили на Созопол рън! Времето ще е слънчево като по поръчка, запишете се и вие!
Зодиите, които не търпят лъжа
Лют скандал: Донарума скъса "пищова"
Тази мързелива баница става за минути и изчезва още топла - лесна домашна рецепта
ЕК предава на Украйна 1,4 милиарда евро приходи от замразените руски активи
Исторически обрат в "Ергенът": Влезе мома - таен агент
