Учени установиха как коронавирусът уврежда обонянието
Хората, които са се разболели от COVID-19, не могат да загубят обонянието си завинаги
Новият вид коронавирус не може да увреди обонятелните неврони, той действа само върху спомагателните клетки, които участват в начина, по който възприемаме миризмата. Следователно хората, които са се разболели от COVID-19, не могат да загубят обонянието си завинаги, заключават генетици, чието проучване е публикувано от научното списание Science Advances, цитирано от TACC.
"Смятам, че това е добра новина, защото след възстановяването няма да е необходимо обонятелните неврони да бъдат заменени или възстановени от нулата. Но ние се нуждаем от повече данни и по-добро разбиране на механизмите, чрез които се губи обонянието, за да се потвърди това заключение", каза един от авторите, aсистентът по научни изследвания в Института „Блаватник“ в Медицинското училище в Харвард Сандип Робърт Дата.
Загубата на обоняние е един от най-честите симптоми на коронавирусна инфекция: според различни източници процентът на пациентите с COVID-19 с този симптом варира от 22 до 68%. Учените не разбират напълно до какви последствия може да доведе това - временно явление, което завършва с болестта, или може да остане и след възстановяване от нея.
Източник: Агенция Фокус
Тези зодии ще забравят за проблемите си
Стилиян Петров и кметът на Бургас Димитър Николов ще обявят голяма новина след седмица
Убиха 20-годишен футболист, било грешка, смятат разследващи
Откраднаха дарителска кутия за лечение на болно дете в Стара Загора
Защо всички на Уолстрийт отново говорят за 2008 г.
Готвач от Индия очарован от България - парите били добри, хората го приемали
Дървета и мантинели убиват повече от катастрофи
Дизелът вече надмина 1,60 евро за литър
Кои 4 зодии ги очакват финансови постъпления през април 2026
Словения ограничи зареждането на гориво до 50 литра за леките автомобили
Рецидивист открадна парите за лечение на първокласник
Експерти обясняват как да избегнем проблеми с печата в офиса
