×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Иран и Оман работят по план за отваряне на Ормузкия проток
  • Продължителните горещини отслабват имунитета и увеличават риска за здравето, предупреждава имунолог от БАН
  • Горещата вълна обхвана и Балканите
  • Хотелиерите запазват цените през август, поевтиняване се очаква след 15 септември
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Тайните на идеално подправената кайма за кюфтета и кебапчета


02 Август 2020, Неделя, 12:40 ч.
Автор: Флагман.БГ

Каймата, с която ги приготвяте, може да бъде подправена по най-разнообразен начин

Кюфтетата и кебапчетата са незаменима част от менюто на балканските народи. Няма достоверна информация от коя държава произхождат, но са разпространени навсякъде по света, пише една.бг.

Каймата, с която ги приготвяте, може да бъде подправена по най-разнообразен начин, стига да спазвате някои основни правила, но винаги кюфтето трябва да има овална форма, а кебапчето продълговата.

Ето обаче какво е важно да знаете, ако се чудите как да приготвите каймата за кюфтета и кебапчета тези месни вкуснотийки, любими на всеки порядъчен балканец.

1. Важно е да знаете, че кюфтетата и кебапчетата се приготвят доста често от една и съща кайма и в повечето случаи с едни и същи подправки. Задължителното при тях е да сложите по 5 г черен пипер и по 5 г кимион на 1 кг кайма. По същество обаче каймата за двата специалитета се различава по начина си на подправяне.

2. Наред с тези подправки, които са абсолютно задължителни, в различните краища на България съществуват и различни начини за подправяне на каймата. Към каймата може да бъде прибавен ситно нарязан стар или пресен лук, чубрица, магданоз и др. подправки.

3. Също така обикновено се слага средата на напоен във вода и отцеден хляб и яйце, когато приготвяте пържени кюфтета. Това не се прави, ако готвите кюфтета на скара или фурна, както и кебапчета. Често в каймата за кебапчета се прибавя мъничко студена вода.

4. Независимо какви подправки точно сте избрали да използвате, е задължително хубаво и продължително време да омесите каймата.

5. За Балканите е характерно използването на смесена кайма от свинско и говеждо в съотношение 60-40 %

6.  Най-хубавите кюфтета и кебапчета се получават от месото от плешката или около корема на свинята. Ако тя не е достатъчно тлъста, се добавя и сланина, което прави кюфтетата и кебапчетата по-сочни и вкусни.

7. Много е важно, след като сте избрали подходящите подправки за кюфтетата и кебапчетата и сте ги добавили към каймата, да я оставите покрита с кърпа или фолио на студено за известно време. Най-добре е дори да я оставите така цяла нощ, за да могат подправките хубаво да попият в нея, насищайки я с аромати.

8. Ако идеята Ви за кюфтетата е да ги пържите, а не да ги приготвяте на скара или на грил-тиган, можете към каймата да добавите и малко сода бикарбонат, защото така кюфтетата ще станат по-пухкави. Често с подобна цел в някои краища на България добавят и лъжица-две кисело мляко към каймата за кюфтета и кебапчета.

9. Ако искате кебапчетата и кюфтетата да са са по-пикантни, можете, когато замесвате каймата, да добавите лют червен пипер или скълцана ситно люта чушка. Интересен вкус тези месни вкусотии получават, ако добавите малко скълцани ситно листа джоджен или мента, в компанията и на нарязан зелен лук в състава на каймата.

10. Ако сте поканили гости на кюфтета и кебапчета, които са мюсюлмани, трябва да изберете кайма от телешко или агнешко месо. В никакъв случай свинска. След това към нея можете да добавите сланина и останалите подправки.

11. Когато поднасяте кюфтетата и кебапчетата, можете към тях да сложите и няколко стръка пресен лук за гарнитура. Друг подходящ вариант е лютеница с нарязан праз лук, която е класика като гарнитура за кюфтета и кебапчета.


В категории: Животът


1
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии 05/08/2026, Сряда 21:57 0
1
Коментара по темата
1.
*********
02.08.2020 14:06:31
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Спипаха Ваня от Свети Влас посред нощ да шофира надрусана, в Мерцедеса било и 2-годишното й дете Спипаха Ваня от Свети Влас посред нощ да шофира надрусана, в Мерцедеса било и 2-годишното й дете В автомобила били намерени и наркотични вещества, но се уточнява собствеността им Сделката с Иран се изплъзва: Тръмп говори за мир, но ударите и заплахите не спират Сделката с Иран се изплъзва: Тръмп говори за мир, но ударите и заплахите не спират САЩ, Израел и Техеран влагат различен смисъл в бъдещото споразумение, а Ормузкият проток остава основната пречка Елизабет Методиева излиза пред публика в Бургас, специалният ѝ гост остава тайна Елизабет Методиева излиза пред публика в Бургас, специалният ѝ гост остава тайна Водещата на Елизабетско ще пренесе откровените си разговори на сцената на Sea You Podcast на 16 август Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия Правителството въвежда задължителни квалификационни изисквания за треньорите и помощник-треньорите, които работят с деца, любители и професионални спортисти Българските и украински служби задържаха наркобарон при спецакция у нас Българските и украински служби задържаха наркобарон при спецакция у нас СБУ съобщи за международна операция с българските служби, шестима съучастници са арестувани в Украйна Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва Двугодишната поръчка обхваща 57 възможни дестинации за депутати и служители, сред които Пекин, Ханой, Делхи и четири града в САЩ Емона отваря дворовете си за изкуство: Фестивалът "АртЕмона" започва на 6 август Емона отваря дворовете си за изкуство: Фестивалът "АртЕмона" започва на 6 август Седем дни с концерти, кино, литература и творчески занимания ще подкрепят каузата за съхраняване на местните храмове и паметници Слънчев бряг: Началото Слънчев бряг: Началото Когато още са го наричали "Пясъчната пустиня", заради безводието, неугледната растителност и движещите се дюни Банков рекорд у нас: 1,1 милиарда евро печалба за половин година и силен ръст на чуждите инвестиции Банков рекорд у нас: 1,1 милиарда евро печалба за половин година и силен ръст на чуждите инвестиции Данните на БНБ за първото полугодие на 2026 г. отчитат масиран скок в кредитирането, исторически ниски нива на лошите заеми и депозити за над 101 млрд. евро Борисов подготвял 200 нови кадри, прави правителство в сянка Борисов подготвял 200 нови кадри, прави правителство в сянка Лидерът на ГЕРБ твърди, че партията вече разполага с подготвени претенденти за министри и ще представи екипа си преди местните избори
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Нетната миграция се сви почти наполовина, а отрицателният баланс в движението между Германия и България достигна 14 000 души Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет 39-годишният мъж дал положителна проба за три вида наркотици, а в Индонезия е заплашен от доживотен затвор или смъртна присъда Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Тялото е намерено през 2016 г., а издирваната тогава жена по-късно получава доживотна присъда на първа инстанция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Няколко пътници са ранени, а тежката катастрофа блокира движението по път D-100 в посока Одрин 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах Тя ще удари повърхността със скорост близо 8700 км/ч и ще образува нов кратер Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Четирима от пострадалите в столицата са в критично състояние, под развалините се издирват хора Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му 38-годишният заподозрян снимал подготовката за посещението на американския президент, но властите не са установили конкретен план за нападение Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Онлайн група със 108 000 членове разпространява призиви за ново масово преминаване към испанския анклав Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня Тя:
- Целуваш се страхотно. Къде се научи?
Той:
- В казармата...
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, отивам до църква да се изповядам.
- Вземи валидол за попа, да не му прилошее!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всяка жена е изправена пред дилемата кого да мрази повече - настоящата жена на бившия си мъж, или бившата жена на настоящия си мъж.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори