Mюсюлманите честват Курбан Байрам, молитвите са на открито
Заради пандемията тази година всички молитви са на открито
юсюлманите честват днес Курбан Байрам. Заради пандемията от коронавирус тази година всички молитви са на открито, извън джамиите. В Хасково байрамският намаз беше на спортно игрище, информират от NOVA.
Курбан Байрам е вторият голям празник за мюсюлманите след Рамазан. Той се отбелязва в памет на жертвоприношението на пророка Ибрахим и е посветен на силата на вярата. Който има възможност, коли животно и раздава част от месото на бедните.
Министър-председателят Бойко Борисов, както и президентът Румен Радев поздравиха мюсюлманската общност у нас:
"Честит Курбан Байрам на всички мои приятели мюсюлмани и на техните семейства! Бъдете здрави и щастливи. Свещеният празник учи на смирение, уважение и подкрепа, благодарение на които и до днес живеем мирно и в дух на толерантност", написа премиерът във Фейсбук.
Държавният глава Румен Радев поздравява представителите на мюсюлманското вероизповедание в България по случай празника Курбан Байрам, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът изразява своето дълбоко уважение към религиозната традиция на българските мюсюлмани. Той подчертава, че дните на големия празник, които са съкровено изживяване за всеки вярващ, припомнят смисъла на духовното израстване, човешка съпричастност и взаимна толерантност.
„Нека тези ценности продължават да са защита в изпитанията, път към личното и обществено благоденствие“, изтъква още в поздравителния си адрес към българските мюсюлмани държавният глава.
Цвета Караянчева също отправи поздрав:
Поздравявам всички мюсюлмани по случай свещения религиозен празник Курбан Байрам. Скъпи приятели, желая Ви сговор, вяра и добросъседство, написа във Фейсбук председателят на Народното събрание.
"Няма по-висше благо от споделената радост, от подарената надежда, от дадената прошка. Няма нищо по-ценно от обичта и подкрепата, от духовното просветление и чувството за общност", пише Караянчева.
"Нека силата на разума направлява делата Ви. Ръцете Ви да творят и съграждат, усмивката Ви да сгрява, думите Ви да лекуват. Само смиреното сърце е способно да отвърне на агресията с мир, на словоблудието - с мъдрост, на ненавистта - с човещина. Бъдете честити! Хубави празници!".
Източник: vesti.bg
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА
Задържаният за тройното убийство в Угърчин отрича да е извършител, съвестта му била чиста
Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ
Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци
Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция
В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче
Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“
Кола се вряза в кабинета на дентална клиника
