Covid-19 прави България и региона привлекателни за инвеститорите
Страната ни все още е с ниска производителност на труда, но разходите за труд все още са сравнително ниски
Страните от Централна и Източна Европа, включително и България, ще повишат привлекателността си като локации за преместване на производствените мощности. Това показва анализ на компанията за кредитно застраховане Coface. Причината за това е коронакризата, която засегна множество компании в Китай, които временно преустановиха производството, а това от своя страна се отрази и върху веригата на доставките, пише economic.bg.
Освен кризата covid-19, регионът се ползва и от редица други предимства при решенията къде глобалните компании да преместят производството си. Това са конкурентните разходи за труд, членството на повечето страни в региона в ЕС, стратегическото географско положение (в близост до Западна Европа), относително добрата инфраструктура и привлекателният бизнес климат. Това поставя доста перспективни възможности пред държавите в Централна и Източна Европа, от които те могат да се възползват в настоящата ситуация.
„Страните в региона вече са привлекли инвестиции в сферата на автомобилостроенето, електрооборудването, металургията и други. Освен това в момента има добра възможност за аутсорсинг на услуги благодарение на дигитализацията и подготвените кадри в ИТ сферата. В България разходите за труд са най-ниски в региона, което е безспорно предимство, въпреки че и производителността на труда не е особено висока. Така страната ни има възможност да стане доста привлекателна опция за производителите по света“, коментира Пламен Димитров, управител на „Кофас България“.
В класацията за глобална конкурентоспособност на Световния икономически форум България се нарежда на 49-то място в глобален мащаб и на 9-то в ЦИЕ, следвана от Румъния, Хърватска и Сърбия. Разходите за труд в страните от региона определено са по-ниски от тези в Западна Европа, като съвсем очаквано производителността се повишава благодарение на непрекъснатата автоматизация и роботизация, пише в нализа на Coface.
Кризата в Челси се разраства, подозират саботаж
Двойна трагедия, инфлуенсърка загина в катастрофа, баща й се самоуби
Христо Стоичков скърби
Зидан прие историческо предложение
Шофьорите да карат с повишено внимание при 51-вия км на АМ „Хемус“
Прокурори от Бургас предупредиха ученици в Средец за дрогата и наказанията след 14 години
ЕК активира евро механизма за защита на вота в България преди изборите на 19 април
НАП започва всеки ден да публикува средните цени на дизела и бензин А95
Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден
Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София
Дете на 14-години е било принудено износи близнаците на майка си и приятеля ѝ
4386 дела са постъпили в Окръжния съд в Бургас през 2025 г., повече от 75% са приключени
