×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нарушен ли е законът при строежа край плажа на Обзор?


Нарушен ли е законът при строежа край плажа на Обзор?
Строежът на двуетажната сграда е в близост до плаж Обзор Юг. Край него е направено брегоукрепване
29 Юли 2020, Сряда, 09:21 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Юристът Марин Божков разкри, че бъдещата сграда, която сега прилича на 4-етажна, ще е двуетажна

Строежът на сграда в близост до плаж Обзор – юг има всички необходими разрешителни и не е в нарушение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Това каза пред бТВ Веселин Андонов. Той застана пред камерата като представител на инвеститора.

Строителството на сградата е започнало през тази пролет.

Кметът на Обзор Христо Янев споделил пред репортера на бТВ Йордан Фотев, че в миналото преди да стане градоначалник, общинският терен е бил продаден на датски консорциум, който имал инвестиционни намерения. 

„Там има борова гора. Извършено е брегоукрепване. В последствие проектът е замразен. По-късно датският консорциум разпродава терена“, уточни Фотев. 

„Имаме всички необходими разрешителни. Строим законно. Извършена е проверка. През 2004 г. е одобрен ПУП. Всичко е подписано и подпечатано от Община Несебър. Имаме констативен протокол от 5 юни, че всичко е в съответствие с чертежите“, каза Андонов. 

Йордан Фотев обаче изтъкна, че според Закона за устройството на Черноморското крайбрежие в Зона А е предвидено сградите да са до 7,5 метра високи, а строежът надвишава тази норма. 

Юристът Марин Божков пък обясни, че съгласно утвърденият подробен устройствен план през март 2005 г. са предвидени много по-големи норми за застроявене, защото тогава не е бил в сила законът. 

„С влизането в сила на Закона за черноморското крайбрежие, след като бившият датски собственик обявява несъстоятелност, проектът и разрешението за строеж са съобразени стриктно с новите изисквания, защото може по съдебен ред да бъдат обявени за нищожни и това би нанесло много по-големи щети за инвеститора, отколкото да се съгласи с тях“, каза Божков. 

„Затова проектът е строго съобразен с изискванията на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, като параметрите му са дори по-малки поради особености на имота от максимално допустимите. Височината на сградата се измерва от кота нула. В момента се виждат основите, които са под кота нула и минусовите етажи“, обясни юристът. 

„Сградата ще е двуетажна, а не четириетажна, както изглежда в момента. В противен случай ще трябва да се слиза странно. Не бих казал с парашут, но ще трябва да се слиза доста ниско, за да се стигне до покрива на сградата“, добави той.

Етажите, които са построени, ще са под кота 0, каза още той.

„Тази картина от Обзор много ми прилича поне визуално на случая в Алепу, но има друг вид подпорна стена, а не такава, която да е част от конструкция на бъдеща сграда“, коментира водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
 


В категории: Несебър


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
15
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Празник е, почитаме двама християнски светци Празник е, почитаме двама християнски светци 23/08/2026, Неделя 08:00 0
15
Коментара по темата
15.
Това е
29.07.2020 14:39:06
0
3
Това е типичен пример какво става по морето с благословият на управляващите в София.Това си беше борова гора.За да има някакво лице въпросният строеж изтупкаха алеята на пясъка.Сега всяка година морето я разбива което е нормално все пак е на пясъка и се дават едни луди пари за ремонти.Нормално е като морето е стигало до там пак да стига.Въпросният парцел се продаде мисля за под 1 лев на квадрат някъде.Сделката мина по добре познатата схема местните вдигнаха шум но никой не ги чу.Съветниците в общината също си взеха комисионните.Аве нищо ново под слънцето.
14.
free
29.07.2020 13:14:08
0
3
Какво означава “кота нула” за строежите?
“Кота нула” или “кота цокъл”, това е нивото на пода на първия надземен етаж /първия или приземен етаж/" - това е отговора от сайта на ДНСК! Тези балкони от снимката под земята ли ще се намират?
13.
Петър
29.07.2020 12:48:02
1
6
Кога 0 на снимката, и кота 0 в горната част са две различни коти! Нима кота 0 на плажната ивица е под земята?
И другото важно нещо е, че според ЗЧК където се извършва брегоукрепване е забранено строителство, и всякаква дейност!
Държавните институции погазват най-брутално Законите, които налагат над гражданите, налагат им ограничения, налагат рестрикции, и глоби! В същото време никнат, като гъби на самия бряг хотели, които са брегоукрепване!
Това си е умишлено престъпление!
Деактува се публична държавна собственост в частна държавна, която става частна впоследствие, и от нея се акумулират приходи, които се укриват от Държавата. Това не е инвестиция, както го изтипосват "инвеститорите" на "шофьорския" плаж, а брутално унищожение на природа, и кражба на публична собсвтеност.
12.
Любопитен
29.07.2020 12:38:06
0
2
Какво става с достъпа до изключителната държавна собственост на Буджака.Нали щяха да почват с леките постройки.
11.
НЯМА МЪРДАНЕ
29.07.2020 11:51:58
0
7
ВИЖТЕ КОЙ Е АРКИТЕКТ НА СГРАДАТА И ЩЕ ВИ СТАНЕ ЯСНО ВЕДНАГА КАК СЕ СЪГЛАСУВАТ ДОКУМЕНТИТЕ ПРИ ГЛ.АРХИТЕКТ ! ТОКУ ВИЖ ИЗЛЕЗНАЛИ РОДНИНСКИ ВРЪЗКИ !
10.
t
29.07.2020 11:21:36
0
4
къде скрихте новината за пътя на доган и общинските съветници?
9.
Da
29.07.2020 10:53:05
3
8
Бяха го спряли в началото но си изчистиха нещата в София.Замесени са съветници също и хора от БСП.Всичко се знае кой го строи и на кой е.
8.
ХАйде сега, пак за баламурници ни взеха
29.07.2020 10:25:32
1
14
Дори и някои от етажите да са под кота нула, сградата пак ще е 4 етажна. Неправилно се изказвате. Но пък това, че през 2005 година имало други норми, не ми се струва редно да се водят по тях. Въведете давност от няколко години, за да може ако е започнат строеж да се довърши. Но като мине давността, да се спазват новите норми. Никой не им е виновен, че са топкали топката 15 годи без да строят. То така може да има някой на кота нула през 1991 година. Има нови устройствени планове и не върви всеки да си прави каквото иска
7.
наблюдателен
29.07.2020 10:25:15
0
17
Тези безобразия нямаше да се случват ако кметовете бяха приели общия устройствен план на градовете, които управляват. Това е порочна практика в Обзор, Несебър, Поморие, Царево и т.н. и е условие за корупция. За съжаление законът позволява да има подземни етажи и тук казуса е такъв. Инвеститора е прав, Кота нула не е плажната ивица, а започва от високата точка на пилотите. Това са просто четири "подземни" етажа. Всичко е законно и въпросът който трябва да се зададе е, кой е допуснал да бъде законно подобно тълкуване на строежа с четери подземни етажа , които са реално над нивото на земята в случая на плажа и реално не са подземни.
6.
Ех
29.07.2020 10:07:11
0
22
Много модерно стана брегоукрепване с хотелчета. И като по чудо всичко е законно. Гнусна крадлива мафия!!!
5.
Безобразията нямат край!
29.07.2020 10:03:49
0
13
Защо не заснехте 100 м. в южна посока изоставената дискотека "Антураж", която замърсява плажа, опасна е и трябва да се премахне!!! Когато я строиха, прекъснаха брега, засипаха с найлонови чували, натрупаха тетраподи и бетонни блокове, като съсипаха плажа.
4.
Възмутен
29.07.2020 09:58:44
1
17
Как от общинска борова гора, теренът става частен строеж???? Как, кой и с какви мотиви променя статута на гора в пустиня!!!! Но всичко е точно!!!! Алчни и безочливи мутри!!!
3.
Боко Методиев Тиквов
29.07.2020 09:50:27
1
18
Това е къщичка за птици ....
2.
Филия без мас
29.07.2020 09:48:39
0
24
На нос Калиакра може да си хванете кота нула на 70 метра над морското равнище и да укрепите ската в зона А с двадесет етажа забити в морето и в простотията.
1.
От Бургас
29.07.2020 09:47:52
1
27
Да, цялото българско крайбрежие е бетонирано "законно", благодарение на корумпирани чиновници, кметове и държавни служители!!!! А и защо измерват кота нула от горния скат, а не от нивото, където започва строежа??? Четат закона, както дявола - евангелието? И искат да им вярваме на лъжите, а не на очите си!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Пожар край АМ „Тракия“ ограничи движението към София между 26-и и 27-и км Пожар край АМ „Тракия“ ограничи движението към София между 26-и и 27-и км Сигналът е подаден в 11:22 часа, към мястото е изпратен един противопожарен автомобил Жеравна се върна векове назад: Хиляди облякоха носии, избраха и първата Бояница Жеравна се върна векове назад: Хиляди облякоха носии, избраха и първата Бояница Фестивалът на фолклорната носия събра гости от страната и чужбина без телефони, пластмаса и съвременни дрехи Цветан Цветанов бие тревога: Заглушителите могат да ударят и самолетите Цветан Цветанов бие тревога: Заглушителите могат да ударят и самолетите Той предупреди, че критичната инфраструктура трябва да бъде защитена от новите технологични заплахи Швейцарско семейство с три деца прекоси 3000 км по Дунав с каяци и стигна до България Швейцарско семейство с три деца прекоси 3000 км по Дунав с каяци и стигна до България Децата пътуват без телефони, спят под открито небе и дори събират боклуците, които срещат по брега на реката Тайни коридори и тунел откриха в имота с мощния GPS заглушител в Драгалевци Тайни коридори и тунел откриха в имота с мощния GPS заглушител в Драгалевци Службите иззеха оръжия, радиостанции и техника с видеозаписи, проверяват се и имоти край Капитан Андреево От ловци на педофили до неонацисти: Как опасните групи превръщат младежи в последователи От ловци на педофили до неонацисти: Как опасните групи превръщат младежи в последователи Учени от Франция и Великобритания разказват за корените на "Окупирай педофилията" и "Кръв и чест" след убийството на Георги Кузев и акцията в Пловдив Възродиха блус феста в Бургас в памет на Пламен Ставрев Възродиха блус феста в Бургас в памет на Пламен Ставрев Чудесна атмосфера на брега на морето, коментира кметът Димитър Николов и благодари на  Мариана Добрева за добрата идея Помощите за отопление вече на два транша: Първо дават 128,78 евро, после още 193,17 евро Помощите за отопление вече на два транша: Първо дават 128,78 евро, после още 193,17 евро Новият начин на плащане облекчава държавния бюджет, но затруднява семейства, които трябва да купят дървата си още преди зимата „Пляскайте, пляскайте!“ - Петрова нива показа най-сериозния проблем на Илияна Йотова „Пляскайте, пляскайте!“ - Петрова нива показа най-сериозния проблем на Илияна Йотова Там, където Румен Радев предизвикваше спонтанни ръкопляскания и ръкостискания, приемът за сегашния президент беше видимо по-хладен Ужас на магистрала „Тракия“: Две коли са смачкани след катастрофа край Българово Ужас на магистрала „Тракия“: Две коли са смачкани след катастрофа край Българово Пътят бе отцепен, на място пристигна Пътна помощ
Иран заплаши: Всяка държава, включила се в икономическата война на САЩ, става наш враг Иран заплаши: Всяка държава, включила се в икономическата война на САЩ, става наш враг Вашингтон подготвя нов пакет санкции, а Техеран предупреждава, че икономическият натиск може да получи военен отговор Земетресение разтърси Токио: 37 души са ранени, Япония чака силни вторични трусове Земетресение разтърси Токио: 37 души са ранени, Япония чака силни вторични трусове Трусът е бил с магнитуд 5,9 и е ударил в ранните часове Експерти предупреждават за новите оцветители в храните Експерти предупреждават за новите оцветители в храните САЩ ускоряват замяната на синтетичните багрила, а от сдружението „За достъпна и качествена храна“ настояват Европа и България да следят внимателно прехода Путин към Украйна: Ще ударим най-чувствителните ви икономически сектори Путин към Украйна: Ще ударим най-чувствителните ви икономически сектори Украински дронове атакуват руски рафинерии и складове, а Москва вече нанася удари по икономическата инфраструктура на Украйна Война със съседите: Мъж изобрети машина, която отвръща автоматично на всеки шум отгоре Война със съседите: Мъж изобрети машина, която отвръща автоматично на всеки шум отгоре Сензор засича тропането и задейства механизъм, който започва да удря по тавана След като дизелът удари 1,90 евро край Несебър, България е сред шампионите по поскъпване на горивата в ЕС След като дизелът удари 1,90 евро край Несебър, България е сред шампионите по поскъпване на горивата в ЕС Само преди два месеца Флагман.бг засече нафта по 1,48 евро в Бургаско, а Евростат вече поставя страната ни сред държавите с най-силен годишен ценови ръст TikTok плаща 400 млн. долара заради данни на деца - едно от най-големите споразумения по случая в САЩ TikTok плаща 400 млн. долара заради данни на деца - едно от най-големите споразумения по случая в САЩ Американските власти твърдят, че платформата е допускала милиони деца под 13 години до обикновени профили, събирала е личната им информация без родителско съгласие и е затруднявала изтриването ѝ Смърт за лайкове: Петима тийнейджъри загинаха в Ирландия, опасна мания превръща магистралите в сцена Смърт за лайкове: Петима тийнейджъри загинаха в Ирландия, опасна мания превръща магистралите в сцена Маскирани младежи снимат скоростомера, провокират полицейски гонки и карат в насрещното, а трагедията на M9 отвори болезнен дебат за TikTok, полицията и провалената превенция „Чакай тук“: Баща остави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха „Чакай тук“: Баща остави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха Момчето останало само в дъжд и мъгла на близо 2500 метра, докато 48-годишният му баща се изкачил с другия си син чак до осмата станция Три години след еврото: 4 от 10 хървати над 65 години са в риск от бедност Три години след еврото: 4 от 10 хървати над 65 години са в риск от бедност Проблемът не започва с единната валута, но се задълбочава - при самотно живеещите възрастни делът достига стряскащите 64,4%, а над 654 000 пенсионери получават под 600 евро според Пенсионерската партия
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори