×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Нинова не виждала във Висшия съдебен съвет причина за протестите


Нинова не виждала във Висшия съдебен съвет причина за протестите
„Не разбирам какво ме питате. Нямаме информация Висшият съдебен съвет да стои в основата на протестите."
15 Юли 2020, Сряда, 16:40 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ (снимка: Авторът)

ВСС миналата година избра Иван Гешев за главен прокурор, вчера велошествие напомни за това

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че не разбира защо ВСС може да е в основата на протестите в София и страната от последните дни. Тя говори пред парламентарните репортери след внасянето на вота на недоверие срещу правителството.

На въпрос на репортер на „Флагман“ - в БСП не смятат ли, че във Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да има някакви оставки, понеже той стои в основата на голяма част от протестите, Нинова отговори: „Не разбирам какво ме питате. Нямаме информация Висшият съдебен съвет да стои в основата на протестите. И не сме разследваща група, за да проверяваме кой стои зад протестите.“

След уточнение на „Флагман“, че се има предвид изборът на главния прокурор (Иван Гешев, което ВСС направи миналата година пак на фона на сериозни протести в София – б.а), Нинова тръгна да обяснява съвсем друго: „Твърденията и от днес на министъра на вътрешните работи, че има провокатори на протеста, ако са верни, единствените, които имат отговорност да ги установят и да вземат мерки по закона – това са управляващите. Ние заставаме зад протеста на хората за справедливост, които намираме за верни протести, за края на едно много дълго трупано напрежение срещу това управление, което освен социално икономически, има и политически измерения. Има измерения за борба срещу мафията, има много тежко натрупано чувство за несправедливост и желание да се върне държавата и институциите да работят нормално. Този протест ние подкрепяме.“

Иван Гешев бе избран за главен прокурор от Висшия съдебен съвет в края на миналата година. Това се случи, след като президентът Румен Радев отказа да издаде указ за назначението и върна процедурата във ВСС.

Кадровият орган на съдебната власт обаче не се съобрази с мнението на държавния глава и прегласува избора на Гешев. Тогава вече президентът бе длъжен да утвърди решението на ВСС.

Припомняме, че основните искания на протестиращите са две – за оставка на правителството и на главния прокурор Иван Гешев.

Повод хората да излязат пък бе акцията на прокуратурата в президентството на 8 юли.

Протестиращите обвиняват премиера Бойко Борисов и главния прокурор в зависимости и обслужване на олигархични кръгове.

Освен това вчера имаше и протестно велошествие до Висшия съдебен съвет, което бе водено от бившия депутат Минчо Спасов. Демонстрантите поискаха ВСС да уволни главния прокурор. В противен случай оставка трябвало да подадат самите членове на кадровия орган, които са избрали Гешев.

11-те членове на този ВСС от парламентарната квота пък бяха избрани от настоящото Народно събрание с ключовото съдействие на самата БСП и Корнелия Нинова. Социалистите можеха да блокират процедурата, тъй като в случая бе нужно квалифицирано мнозинство. От опозиционната формация обаче фактически влязоха в договорка с ГЕРБ, БСП и "Обединени патриоти".

Всички 11 членове на ВСС, излъчени от парламента, подкрепиха Иван Гешев за главен прокурор, включително и тримата, предложени от социалистическата партия. 

 


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Румен Радев спечели убедително изборите, вкарва 6 от Бургас в следващото НС Румен Радев спечели убедително изборите, вкарва 6 от Бургас в следващото НС ГЕРБ печелят три мандата, ПП-ДБ - двама  Тони Димитрова насърчава обезверените да гласуват, посвети им "Веднъж се живее" Тони Димитрова насърчава обезверените да гласуват, посвети им "Веднъж се живее" Безкрайно си обичам града, казва тя и добавя, че й предстоят вълнуващи срещи с публиката в Бургас, Пловдив, Варна и може би Русе Трима задържани за изборни манипулации: Пуснали бюлетини от името на други хора Трима задържани за изборни манипулации: Пуснали бюлетини от името на други хора Арестувани са членове на СИК и местни жители, обвинени в изборни манипулации. МВР обещава безкомпромисно отношение към нарушителите Елена Поптодорова: Изборите напомнят за 90-те, България трябва да потвърди своята европейска ориентация Елена Поптодорова: Изборите напомнят за 90-те, България трябва да потвърди своята европейска ориентация Според нея България трябва пак да докаже какво е нейното място в Европа Владо Карамазов: Борбата ми е с купения вот, а фотографският ми проект е международен успех Владо Карамазов: Борбата ми е с купения вот, а фотографският ми проект е международен успех Той споделя за своята борба срещу манипулациите на изборите и за международния успех на проект за затвора в Белене, издаден от британско издателство. Двойно гласуване в Нова Загора: Мъж арестуван за опит за манипулация на изборите Двойно гласуване в Нова Загора: Мъж арестуван за опит за манипулация на изборите Задържаха го, след като пуснал гласа си в две различни секции За какво гласуват в Кумлука - да махнем еврото, да се увеличат пенсиите и върнат предприятията от соца За какво гласуват в Кумлука - да махнем еврото, да се увеличат пенсиите и върнат предприятията от соца Активността е много слаба - дали заради проверките, апатията или голямата сватба в квартала, може само да гадаем  Почина изследователят на средновековното наследство на Пловдив, историци от Бургас потънаха в скръб Почина изследователят на средновековното наследство на Пловдив, историци от Бургас потънаха в скръб Отиде си на 48-годишна възраст след кратко боледуване Георги Ангелов от 20 СИК Бургас: Не правете сензации с мен, намерете си друга работа! Георги Ангелов от 20 СИК Бургас: Не правете сензации с мен, намерете си друга работа! Срещу мен подават лъжливи твърдения, не съм правил нищо нередно, върша си работата от рано сутринта, твърди членът на секционната комисия в ОУ "П.Р. Славейков" Проблеми с бюлетините в пловдивски болници, гласуването преустановено за часове Проблеми с бюлетините в пловдивски болници, гласуването преустановено за часове Секциите в града под тепетата се сблъскаха с неочаквани проблеми 
Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Черна гора привлича с комбинацията от морски климат, планински пейзажи и по-бавен ритъм на живот Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Очаква се четири различни предложения да стигнат до крайния потребител Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Баскетболната легенда си отиде на 68 години след дълга битка с мозъчен тумор Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Диагнозите на алкохолна зависимост скачат с 30% за една година Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Великобритания излезе от общността окончателно през 2020 година Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Обединените арабски емирства са в криза, след като бяха отменени близо 20 000 полета Един човек загина в Германия при неизяснен трясък под пешеходен мост Един човек загина в Германия при неизяснен трясък под пешеходен мост Чул се е силен трясък малко преди полунощ
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Тайната на успеха в живота е свързана с честността и принципността.
- Как по-точно?
- Ако ги нямате, успехът е гарантиран.
Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори