Предлага се кредитори да контактуват само лично с длъжниците си
Купувачите на дългове ще се регистрират в БНБ, според план за законови промени
Работната група, която заседава вчера, е решила да предложи промени в Закона за защита на потребителите, за да се „търси баланс в отношенията между кредитор и длъжник“ и да не се „накърняват честта, достойнството и правото на личен живот“ на потребителите, посочват от Министерството на правосъдието в съобщение, изпратено до медиите, пише Инвестор
Законопроектът задължава кредиторите да осъществяват контакти само лично с длъжника, като се конкретизира време и място за това. Въвежда се задължение за предишния кредитор винаги да уведомява длъжника при прехвърлянето на дълга, казва се в съобщението.
Няма да се прехвърля и частично на един или на няколко кредитора вземане, за да се прекрати практиката да се цедират отделни лихви, разноски и главници. Предвидени са и административно-наказателни разпоредби при неизпълнение на задължението за уведомяване, допълва се в съобщението.
Предлага се още да се въведе задължение за купувачите на дългове да са регистрират в регистъра на БНБ.
Още преди разразяването на пандемията и въвеждането на извънредно положение в България Асоциацията за защита на потребителите поиска от комисията по правни въпроси на Народното събрание да създаде правна рамка за контрол на колекторските агенции. Исканията бяха подновени след това в светлината на извънредното положение и мораториума върху плащанията в ЕС и България, който обаче касае само банковите институции.
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента
Трагичен инцидент в Пловдив завърши със смъртта на тригодишно дете
Ограничават още един участък на АМ "Тракия"
Община Несебър и АБЧО насърчават новото поколение професионалисти в туризма
Историята на кученцето Мари, която трогна цяла България и доказа, че добротата няма цена
Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра
Пиян моторист катастрофира край Пловдив
Гей парад по време на война: Киев отбеляза "Прайда" с мащабно шествие и контрапротест
Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
