Сушата доведе до рекордно нисък добив на пшеница
Производители от Велико Търново отчитат 10-годишен минимум
Рекордно ниски добиви от пшеница за последните 10 години отчитат земеделските производители във Великотърновско. Според местните зърнопроизводители загубите няма да бъдат компенсирани с приходите от слънчогледа и царевицата, съобщава БНР.
Като основна причина за ниските добиви от пшеницата земеделците посочват сушата. Кооперацията в село Поликраище отчита близо три пъти по-ниски добиви в сравнение с миналата година, въпреки агрохимическата обработка.
Председателят на кооперацията Марин Богомилов споделя, че тази година добивите са около 360 кг при пшеницата, докато миналата година са били над 800 кг. На фона на около 30 стотинки, които се очертават, това са близо 100 лева от декар, при положение че се праввят инвестиции около 140-160 лева на декар. Това ще се доведе до един вакуум между 40 и 60 лева.
Ниски добиви отчитат и във великотърновските села Никюп, Ресен и Хотница.
Зърнопроизводителите посочват, че сушата се отразява зле и на посевите със слънчоглед и царевица, които няма да компенсират загубите им до сега.
Рекордна активност в Германия и Франция и напрежение пред секциите в Испания
ДДС и ваучери могат да смекчат ценовия шок
При 87,23% обработени бюлетини: ПБ на Радев категоричен победител, "Възраждане" влиза на косъм в парламента
Как гласуваха българите в Турция
150 години от Априлското въстание отбелязваме със събития и инициативи в цялата страна
52-годишен баща от Бургас хвърли 200 евро върху капака на патрулка, пренощува в районното
При 78,24% обработени протоколи: ПБ на Радев върви към мнозинство! Хората отхвърлиха високомерието, каза той
Франс прес: Румен Радев - пилотът, който иска да издигне България
Седмицата след изборите започва с люто време, в ход е предупреждение за градушка
При близо 70 процента обработени бюлетини: "Прогресивна България" запазва преднината си, драма с партията на Костадинов
При 60 процента обработени протоколи: ПБ води убедително, ГЕРБ трети, Възраждане и ДПС малко над чертата
80 % в Бургаско: Румен Радев продължава да е убедителен лидер, резултатът на ПП-ДБ започва да пада
